Od teorii do praktyki - podnośnik dla niepełnosprawnego

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
janbofan
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 27
Rejestracja: 01 lut 2014, 19:53
Lokalizacja: Polska

Od teorii do praktyki - podnośnik dla niepełnosprawnego

#1

Post napisał: janbofan » 18 mar 2014, 20:03

Witajcie. :)

Kilka tygodni temu dyskutowaliśmy w temacie (TUTAJ) o budowie windy dla mnie.

Miałem dużo czasu na przemyślenie, każdy swój pomysł dyskutowałem z jednym z kolegów z forum - trzasu.

Ilu ludzi, tyle pomysłów. Ostatecznie jednak zdecydowałem się na wybór rozwiązania z zastosowaniem silnika 3-fazowego (sterowanego falownikiem), przekładni ślimakowej, zębatki ruchomej na dwa łańcuchy jednorzędowe, zębatki unieruchomionej, na której ciężar zawiśnie, na łańcuchu 08-B. Nie przewiduję większych rewolucji w tym, co już zamodelowałem - jestem świadomy wszelkich plusów i minusów tego rozwiązania - w mojej ocenie jest najlepszym kompromisem pomiędzy bezpieczeństwem i prostotą realizacji.

Kolumna wykonana z profilu 150x150, ruchomy profil z rolkami (80x50 od wózków paletowych, poliamidowe bieżnie), z profilu 200x200. Generalnie wszytko widać na obrazkach, nie widać natomiast którędy ma iść łańcuch - nadmiar będzie się chował w profilu 150x150, za zębatką, po zębatce napędowej będzie opadał prosto w dół, wchodząc pomiędzy 150-tkę i 200-tkę, po czym będzie opasywał zębatkę nieruchomą od dołu.

Obrazek
Więcej obrazków TUTAJ

Kilka osób z poprzedniego wątku deklarowało chęć pomocy w tym projekcie. Dlatego pozwolę sobie wylistować wszystko, co będzie mi potrzebne, jeśli ktoś znajdzie na niej coś, w zdobyciu/wykonaniu czego mógłby mi pomóc, serdecznie proszę o kontakt. Albo tutaj, albo w wiadomości prywatnej.

LISTA:
- falownik 0,75 kW (zasilany jedną fazą, napędzający silnik 3-fazowy),
- wyłączniki krańcowe,
- silnik 3-fazowy, 0,55 kW, 900 obr./min,
- przekładnia ślimakowa TM-090 lub odpowiednik, przełożenie i=40,
- wał zdawczy 35 mm (niestety dłuższy niż standardowy),
- zespół łożyskowy UCP207,
- 2x zębatka 20-zębowa do dwóch łańcuchów jednorzędowych 08-B (tzw. tandem),
- 2x łańcuch 08-B, jednorzędowy, 4 m; razem 8 m,
- liczne elementy montażowe do wycięcia plazmowego z blachy 12 mm (podstawa zespołu napędowego, mocowanie podpór do kolumny głównej,
- 8 rolek 80x50 do wózków paletowych z bieżnią poliamidową i średnicą wewnętrzną 20 mm,
- 12 kostek stalowych (40x20x20), np. z blachy 20 mm, do montażu rolek na profilu ruchomym,
- wałki do montażu rolek (d_max=20 mm),
- profil stalowy 100x60x5 (głównie podpory),
- profil stalowy 200x200 (profil ruchomy),
- profil stalowy 150x150 (kolumna),
- kątownik stalowy 60x60x5 (do instalacji kosza),
- profil stalowy 60x40x2 (kosz),
- śruby, nakrętki, podkładki (tutaj nie mam jeszcze wszystkiego wyliczonego),
- blacha aluminiowa ryflowana (3 mm?) albo perforowana, byle wystarczająca dla tej konstrukcji i ok. 200+ kg obciążenia.


Spytam może: Kto pomoże? :)

[ Dodano: 2014-03-18, 21:41 ]
Dostałem wiadomość prywatną, w której dobry człowiek obiecał mi falownik. Prosił o zachowanie dyskrecji. To była Niewidzialna Ręka :)

A zatem z listy skreślamy falownik.

Raz jeszcze dziękuję, Niewidzialna Ręko!



Tagi:


Damradę
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 283
Rejestracja: 04 gru 2013, 13:16
Lokalizacja: Ścinawa

#2

Post napisał: Damradę » 19 mar 2014, 09:14

Wałki fi20 mam kostki 20x20 też się znajdą , no i śruby z nakrętkami też (daj znać jakie i ile). Nie śledziłem dokładnie wątku , wiec jak możesz to napisz na pw jaka wysokość jest konstrukcji i dlaczego kosz jest otwarty i nie ma żadnego zabezpieczania?


Autor tematu
janbofan
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 27
Rejestracja: 01 lut 2014, 19:53
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: janbofan » 19 mar 2014, 20:15

Z kolegą Damradę jestem w kontakcie, ponadto kolejna osoba poprzez pw zadeklarowała chęć wsparcia mnie solidnymi wyłącznikami krańcowymi :) Taka informacja o postępach dla obserwujących mój wątek.


wiktorelblag
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 309
Rejestracja: 19 sty 2014, 18:56
Lokalizacja: Elbląg

#4

Post napisał: wiktorelblag » 26 mar 2014, 08:48

Określ rozmiar rolki od paleciaka co jest średnicą a co długością


Autor tematu
janbofan
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 27
Rejestracja: 01 lut 2014, 19:53
Lokalizacja: Polska

#5

Post napisał: janbofan » 26 mar 2014, 09:52

Rolki już ktoś mi obiecał, czekam na wysyłkę. Także sprawa na razie nieaktualna. (Gwoli ścisłości - średnica 80, długość 50)

Podobnie, kilka firm zadeklarowało wsparcie mnie silnikiem, przekładnią, zębatkami, łańcuchem - na wszystko czekam.

Potrzeba mi jeszcze tylko oprawy z łożyskiem UCP 207 oraz stali i blach (alu na podłogę kosza oraz stalowych, wyciętych z 12-tki elementów montażowych).

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”