SINUMERIK 828 POCZATEK PROGRAMU

Dyskusje na temat systemu Sinumerik
Awatar użytkownika

Autor tematu
ArturMAZAK
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 333
Rejestracja: 23 lis 2009, 16:28
Lokalizacja: Dzierżoniów

SINUMERIK 828 POCZATEK PROGRAMU

#1

Post napisał: ArturMAZAK » 05 lut 2014, 16:21

Witam,
Od niedawna zajmuje sie programowanie frezarki na sinumeriku 828d
I mam pytanie, jakie g-kody powinien zawierac poczatek progamu, tzn.odwolanie cykli itp...
Programy bede grnerowac w Camie, a nie mam postprocesora do tego sterowania, uzywam od 840d.


kto pyta-ten nie błądzi.

Tagi:

Awatar użytkownika

janale
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 101
Rejestracja: 25 lis 2004, 13:22
Lokalizacja: Bialystok

#2

Post napisał: janale » 05 lut 2014, 22:28

Witam,
Mając SINUMERIK-a Operate (828D do tej serii należy) byłoby barbarzyństwem programować w G-kodach. Proszę poznać programowanie w ShopMill-u (jest to opcja niestety płatna, ale warto ją mieć) i starać programować w tym systemie. Będzie kolega bardzo zadowolony ze swojej pracy.
Pozdrawiam
Technologia CNC od 1979r.
Programowanie technologiczne
SINUMERIK Operate


amba
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 108
Rejestracja: 23 lis 2009, 19:17
Lokalizacja: Gdańsk

#3

Post napisał: amba » 28 lut 2015, 16:07

tak? a czy w shopmillu da rade wygenerować ścieżke do np formy???

Awatar użytkownika

janale
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 101
Rejestracja: 25 lis 2004, 13:22
Lokalizacja: Bialystok

#4

Post napisał: janale » 28 lut 2015, 16:52

Widzę, że wkradło się tutaj i z jednej i drugiej strony uogólnienie. No cóż, na tak postawione pytanie przez kolegę odpowiedź brzmi: tak, formy można programować w ShopMill-u, wszystko zależy od ich złożoności geometrycznej i technologicznej. Kolega myślał tu zapewne o tych obróbkach w formach, gdzie są powierzchnie krzywoliniowe lub nie dające się opisać w 2,5 osi. W przypadku opisu bryłowego, gdzie są złożone powierzchnie, nie da zastosować żadnej metody klasycznego programowania CNC, jedynym wyjściem jest zastosowanie CAM-a, gdzie językiem wyjściowym jest program w g-kodzie, ale go generuje postprocesor, nie człowiek (lub to się dzieje za sposobem napisania postprocesora przez człowieka), więc podejrzewam, że nikt nie będzie w stanie napisać programu ani w g-kodzie, ani w ShopMill-u, ani w innym języku bezpośredniego zapisu programu sterującego maszyną na obróbkę formy, jak też np. wirnika z krzywiznami łopatek czy innych skomplikowanych obróbek, do których wychodzi się z bryły. To bryła jest substytutem programu na CNC, w przypadku błędu programista nie poprawia g-kodu ( a przynajmniej mnie powinien), lecz bryłę i robi to w CAD-ie lub CAM-ie.
Pozdrawiam
Technologia CNC od 1979r.
Programowanie technologiczne
SINUMERIK Operate


amba
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 108
Rejestracja: 23 lis 2009, 19:17
Lokalizacja: Gdańsk

#5

Post napisał: amba » 02 mar 2015, 13:47

no i właśnie o tym mowa, ok system cykli jaki jest w shopmillu jest ok do rzeczy tak na prawdę prostszych. Rozstaw otworów wyfrezowanie jakiegoś rowka. Ale gdzie sprawa się komplikuje potrzebne są mocniejsze narzędzia jakim są programy camowskie. Parę dni temu właśnie dostałem maszynę na sinumeriku 828 wrzuciłem program z cama, symulacja odbyła się bez problemów ale...ale gdy uruchomiłem program normalnie wyszedł taki problem

blok N90 oś MY1 naruszony softwerowy wyłącznik krańcowy pozostała droga :9.032 mm naruszone

i jak zmienialemw bazie g54 na początku to może przeszedl pierwszy wiersz ale przy drugim wyszedł poodbny komunikat tyle że np tyczyło się to osi Z itd...

[ Dodano: 2015-03-02, 14:26 ]
ok juz wszystko wiem:P po prostu maszyna ma inaczej pkt zero niz reszta w firmie:P


amba
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 108
Rejestracja: 23 lis 2009, 19:17
Lokalizacja: Gdańsk

#6

Post napisał: amba » 15 mar 2015, 14:22

Witam raz jeszcze, mam takie pytanie ponieważ mam wszystko przygotowane odnośnie samego programu i narzędzi ale brakuje mi paru podstawowych rzeczy. jak ustawić pkt zero detalu i jak ustawić długość narzędzia???. wcześniej robiłem na fanucu tam Z0 = powierzchnia stołu na sinumeriku Z0 = gdzieś góra wrzeciona, to raz dwa chciałem ustawić długość narzędzia, jest tam nawet taka opcja "na płytke" ustawiłem ja ale wymiary wychodzą mi kosmiczne i na pewno złe. Co robię nie tak??? pozdrawiam

Awatar użytkownika

janale
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 101
Rejestracja: 25 lis 2004, 13:22
Lokalizacja: Bialystok

#7

Post napisał: janale » 16 mar 2015, 21:24

Witam,

najkrócej o ustawianiu "zera" (właściwie powinno go się nazywać początkiem układu współrzędnych). Jak wiadomo rozróżniamy dwa rodzaje "zer": maszyny i przedmiotu obrabianego. "Zero" maszyny jest tam, gdzie wskazuje licznik sterowania dla ustawionego odczytu współrzędnych maszynowych "MKS". Wartość "zera" maszyny się nie zmienia, jest ono ustawione w danych maszynowych. Generalnie można przyjąć założenie, że "zero" maszyny w osi Z jest w osi wrzeciona w punkcie przyjętym jako miejsce odmierzania narzędzia (można uznać zgrubnie, że na jego czole). Jeżeli na wyświetlaczu sterowania jest "x","y" i "0.0" to oznacza, że oś Z jest w zerze maszyny (w danym momencie na zestawieniu funkcji przygotowawczych G mamy w grupie 8 wartość 500). Aby się przekonać, gdzie jest zero maszyny (dla frezarki głównie w Z) powinniśmy dojechać na to miejsce, na które wskazuje wartość 0 na wyświetlaczu, oczywiście o ile jest to możliwe, tzn. jeżeli to zero nie leży wewnątrz konstrukcji maszyny (bo i to jest możliwe). Innymi słowy możemy to zero znaleźć i je wskazać.
Niezależnie do tej czynności ustalamy położenie "zera" przedmiotu obrabianego. Aby to zrobić, należy najechać suportem danej osi na punkt, który jest charakterystyczny dla przedmiotu obrabianego. W tym miejscu należy włączyć system współrzędnych WKS, przyjąć daną tablicę z przesunięć zer, np: G54, G55... itd. i wyzerować wszystkie współrzędne dla tego punktu przedmiotu obrabianego. W tym momencie zostaną wpisane pod adresami x,y i z (nie wspominam o pozostałych elementach FRAME) tablicy przesunięć odległości od zera maszyny w danych osiach. Po wpisaniu tych danych w funkcjach G grupy 8 będzie adres tablicy przesunięć (G54, G55 itd) z wartościami przesunięć w poszczególnych osiach. I to wszystko.
W SINUMERIK-u Operate ustawienie zera odbywa się poprzez przyciski H2 i H3 Obszaru MASZYNA i tryb JOG, gdzie można znaleźć wszystkie opcje ustawiania (do niektórych rozbudowanych trzeba mieć licencję).
Pozdrawiam
Technologia CNC od 1979r.
Programowanie technologiczne
SINUMERIK Operate

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Siemens Sinumerik CNC”