Stół krzyżowy Proxxon KT 150, Frezarka BWF 40/E

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC
Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11577
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#11

Post napisał: RomanJ4 » 01 mar 2012, 14:23

c64club pisze:Naddatku jest tyle, że można by się pokusić o 2 śruby M2.5 na przelot
można też dać śruby M2,5 na przelot ale dłuższe, i od strony tej ściskającej części nakrętki mocne sprężynki które będą ten "plasterek" dociskać "notorycznie" do gwintu śruby. Jeśli takie mocne znajdziemy. Można też sprężynkami "rozpychać" obie części. Wstępne napięcie sprężynek uzyskamy dokręcając nakrętki na śrubkach.

Co do tulejki z na śrubie, to chyba poza zakołkowaniem lub zawleczką zamiast "robaczka" bez grubszej przeróbki niewiele można zrobić.
Można by pomiędzy tulejkę a korpus wsadzić ze dwa zwoje mocnej sprężyny, ścisnąć tulejkę do korpusu i dopiero wtedy nawiercić na przelot pod kołek lub zawleczkę. Luz kasował będzie się sam, ale sprężyna musi być na tyle mocna aby przy normalnym kręceniu nie ściskała się sama pozwalając "pływać" śrubie.


pozdrawiam,
Roman

Tagi:


pabloid
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1031
Rejestracja: 19 paź 2010, 18:53
Lokalizacja: ~ Kraków

#12

Post napisał: pabloid » 01 mar 2012, 14:36

c64club pisze:Ten pierścień jest osadzony na gładkiej części wałka. Parę obrotów i się luzuje.
Ten pieścień osadż na stałe, tzn nie jego używaj do kasowania luzu. Nawierć lekko wałek pod tego robaczka a robaczka zakońćz stożkowo, albo zrób jak Kolega Roman napisał tj. zakołkuj na stałe. Kasowaniem luzu zajmij się od drugiej strony, czyli od strony pokrętła przez zastosowanie podkładki o odpowiedniej grubośći. Powinno to dużo dłużej popracować. Normalnie nie ma takich pierścieni, tylko odpowiedni kołnierz wykształcony na śrubie, a luż kasuje się od strony pokrętła. Wieczorem postaram się zamieścić rysunek jak to jest u mnie w tokarce zorganizowane bez używania podkłądek. Pokrętło jest zabezpieczane przed zsuwaniem się z osi przy pomocy nakrętki kontrowanej śrubką w nią wkręcaną. Nią właśnie reguluje się luz, a raczej ustawia jego brak. Jak patrzę na Twój rysunek to masz pokrętło kołkowane, więc tak raczej nie zrobisz...ale kto wie... :mrgreen:


PiotrCz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 146
Rejestracja: 08 cze 2007, 16:02
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#13

Post napisał: PiotrCz » 01 mar 2012, 15:30

Czesc, a może w ogóle pokusisz się o wymianę całych śrub i nakrętek i przerobienie nieco mocowania - miałem podobny stolik proxxona - moje troski załatwiła wymiana po prostu śruby i nakrętki na coś innego - polecam :)

Piotr

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#14

Post napisał: grg12 » 01 mar 2012, 16:25

c64club pisze: Ten pierścień jest osadzony na gładkiej części wałka. Parę obrotów i się luzuje.
Dziwne - w moim KT150 śruba jest miękka, robaczek wycisnął w niej dość głęboki krater (mimo że ma płaski koniec). Utrudnia to drobne korekty bo jeśli się nie przekręci pierścienia na "świerzy" obszar robaczek zaskakuje w stare ślady - ale za to po dokręceniu trzyma się jak przyspawany

Awatar użytkownika

Autor tematu
c64club
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 350
Rejestracja: 22 sie 2011, 21:26
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#15

Post napisał: c64club » 01 mar 2012, 20:50

Tak, po zdjęciu pierścienia ukazała się wżera po robaczku, która z resztą utrudniała zdjęcie pierścienia. Mogę go wymienić na tulejkę długości 2 d. Tyle się da zmieścić, żeby nie ograniczać ruchomości stolika.
Wymiana śrub nie wchodzi w grę "because dlatego, że bo ponieważ", tłumaczyć mi się nie chce :/ I nikt mi za to nie zwróci. Najważniejsze, żeby przeróbka nie była widoczna, to wtedy mogę pomyśleć. A co się da zrobić z istniejącymi śrubami? Pokrętło jest do śruby zakołkowane kołkiem ze zwijanej blachy, raczej jednorazowe rozwiązanie, bo plastik pokrętła wydaje się słaby.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”