Sprężarka i maksymalne ciśnienie robocze

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
aron20000
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 12
Rejestracja: 10 kwie 2009, 13:31
Lokalizacja: Sochaczew

Sprężarka i maksymalne ciśnienie robocze

#1

Post napisał: aron20000 » 10 gru 2009, 00:51

Witam chciałbym się poradzić, ponieważ mam następujący problem. Mam sprężarkę 50l. "wiekową", jest z ok. 1975r. Jest to tzw. samoróbka. Chciałbym jej używać do pracy z kluczem pneumatycznym który wymaga teoretycznie minimum 6atm. do parametrów fabrycznych. Pracowała i pracuje na ciśnieniu 5atm. przy takim się wyłącza i ponownie włącza przy ok. 4atm. Chciałbym się poradzić, czy można by było podkręcić to ciśnienie do ok. 6,5atm. Czy takie ciśnienie jest bezpieczne i co ewentualnie grozi przy rozszczelnieniu lub rozerwaniu zbiornika. Dodam, że do tej pory, przy ciśnieniu 5atm. nie było żadnych problemów z tą sprężarką.



Tagi:

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#2

Post napisał: BYDGOST » 10 gru 2009, 09:36

To wszystko zależy od tego jakie ciśnienie dopuszczalne ma zbiornik. Skoro sprężarka pracowała na 5 bar to można przypuszczać, że ciśnienie otwarcia zaworu jest ok. 5,5 bara, ale skoro jest to samoróbka to nie jest to takie jednoznaczne. Czy zbiornik ma jakąkolwiek tabliczkę znamionową? Czy wiadomo jakie ma ciśnienie pracy? To podstawowa sprawa. A może wiadomo od jakiego urządzenia zbiornik pochodzi i stąd określi się jego parametry. Można zrobić pomiary grubości ścianek i obliczyć dopuszczalne ciśnienie, ale to kosztuje.


Autor tematu
aron20000
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 12
Rejestracja: 10 kwie 2009, 13:31
Lokalizacja: Sochaczew

#3

Post napisał: aron20000 » 11 gru 2009, 00:06

Zbiornik jest również spawany prywatnie, nie jest oryginalny, konkretnej marki. Podobno bardzo wytrzymały (tzn. z glachy ok. 1cm), ale jakiej jakości to trudno powiedzieć i jakie spawy. Jutro zrobie zdjęcia sprężarki to może pomożecie mi w zlokalizowaniu, zaworu bezpieczeństwa (o ile takowy posiada), tylko się nie przestraszcie:) Czy podwyższenie ciśnienia z 5 do 6 atm. faktycznie może spowodować jakieś rozerwanie zbiornika?

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#4

Post napisał: BYDGOST » 11 gru 2009, 00:30

Każdy projektowany zbiornik ma zapas bezpieczeństwa i zmiana ciśnienia o 1 bar powinna się w tym zapasie zmieścić, ale tu chodzi o przestrzeganie zasad lub jak kto woli przepisów. Gdy już będzie pracował na 6 barach to potem będzie się chciało mieć siedem itd. Jeśli coś robisz świadomie i nie szalejesz z pomysłami to może być OK, ale chodzi też o sytuacje nieprzewidziane np. niekontrolowany wzrost ciśnienia. Tu swoją rolę powinien spełnić prawidłowo dobrany zawór bezpieczeństwa, o wydajności większej niż wydajność sprężarki i musi taki być. W tym przypadku trzeba skupić się na zbiorniku a od sprężarki potrzebne będą takie dane jak: ciśnienie max. i wydajność. Potrzebny byłby ktoś kto wykona obliczenia. Można próbować też pójść inną drogą. Zrobić wodną próbę ciśnieniową zbiornika. Każdy zaprojektowany i wyprodukowany zbiornik taką przechodzi. Myślę, że sprężarka nie osiągnie więcej niż 8 bar, ale to sprawdź, to większe ciśnienie i tak nie będzie Cię interesowało. Próbę zrobić z naddatkiem ciśnienia i wtedy będzie łatwiej podjąć decyzję.

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#5

Post napisał: ALZ » 11 gru 2009, 00:41

Teraz najczęściej używane jest ciśnienie na zbiorniku 10 atm i dla samoróbek także wypadałoby zastosować coś konkretnego. Przerabiałem temat rozrywania zbiornika przy 9 atm i nikomu ie polecam :oops: . Można sobie zorganizować zbiornik np. z gaśnic proszkowych 100l - myślę że bez większych trudności za małe pieniądze można taki zbiornik załatwić w punktach legalizacji gaśnic. Jest to porządny zbiornik z kółkami.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”