Brąz na slizgi i nakrętkę / samohamowność polączenia T

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
wiglus
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 7
Rejestracja: 14 sty 2012, 09:49
Lokalizacja: łódzkie

#21

Post napisał: wiglus » 15 sty 2012, 16:57

Widzisz, myślałem o zastosowaniu stali (w szczególności ze wzgledu na wytrzymałość), ale pooglądałem mechanizmy na połączeniu trapezowym i prawie wszędzie był brąz/mosiądz. Zastanawiałem się dlaczego i (na samosmarowność nie patrzyłem) i doszedłem do wniosku, że w moim przypadku właśnie "miękkość" brązu może mieć zaletę.
Ręcznie, bez reduktora 2 lub 3 takie mocowania będą musiały wycentrować 2,5 tonową ramę ze stali po ocynku ogniowym (ślizgać się będzie po ślizgach z C45). Balem się, że śruba ze stali może się zakleszczyć, z wzgledu na dodatkową zmianę kierunków obciążeń (obrotnik 360st) i niewielką, ale zawsze dynamikę obciążenia (ładowanie suwnicą, błąd pracownika, niewycentrowanie ramy względem mocowań).

A z jakiej stali zrobić kostkę? Wykonanie całości z litego materiału raczej odpada, bo to (wstępnie założyłem) będzie palone z blachy S355 o gr. 110mm - tz może nie odpada, ale gdzie ja kupie 0,5m2 materiału o takiej grubości, który by się nadawał na nakrętkę i jeszcze dałoby się go palić tlenem - jeżeli taki znacie to napiszcie.
Coś mi się wydaję, że będzie trzeba zrobić kostkę, wypalić łapy i to skręcić... ale chętnie Was posłucham, może S355 wystarczy, może coś z mocniejszych (380, 420...).



Tagi:

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4773
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#22

Post napisał: pitsa » 30 sty 2012, 21:39

Prezentacja łożysk ślizgowych z opisem technologii spiekanych brązów i smarowania olejem zawartym w strukturze:

http://phuwis.pl/katalogi/Czesc_2_-_Pre ... _typow.pdf
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”