Skaner rentgenowski podający skład stali (metali)

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
kalachan
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 31
Rejestracja: 30 paź 2007, 20:49
Lokalizacja: Tarnów

Skaner rentgenowski podający skład stali (metali)

#1

Post napisał: kalachan » 20 gru 2010, 22:02

Witam .
Oglądając kiedyś Discovery zobaczyłem coś co mnie zaintrygowało.
Otóż program dotyczył recyklingu złomu elektronicznego, a szczególnie jego selekcji.
Pracownik podchodził sobie do pojemnika z różnym złomem w tym metale kolorowe z urządzeniem nazwanym przez komentatora "skaner rentgenowski" i to cudo po przyłożeniu do metalu wyświetlało na LCD jego skład. tzn tego tyle procent tego tyle!!??? jedyne co udało mi się zobaczyć to znany symbol producenta drukarek i komputerów "HP". Skaner przypominał pirometr lub coś co bardziej jest znane :lol: ręczny radar.

W firmie przerabiamy mnóstwo różnych gatunków stali zwłaszcza nierdzewne zdarza się nawet tytan, sami dorabiamy narzędzia (produkcja jednostkowa) stale szybkotnące , itp.
Jest spory magazyn z materiałami i najstarsi górale nie wiedzą co jest co.
Jest w sąsiedztwie laboratorium, ale z każdego kawałka materiału wycinać próbkę itd . Poza tym na dostawców stali padłby blady strach, tak jak to miało miejsce po zakupie elektronicznej wagi hakowej.

Oczywiście nie chodzi tutaj o potwierdzenie gat. stali ani atestu . Od tego jest laboratorium. ale szybka kontrola :cool:
Teraz zasadnicze pytanie: Ktokolwiek widział , ktokolwiek wie?
Oczywiście sprawdzałem w internecie nic nie znalazłem. Przed kontaktem z jakąś firmą np. "INTROL"(mam od nich Pirometr) wypadałoby coś wiedzieć bo tak to nawet nie wiadomo o co pytać (człowiek nie chce się zbłaźnić).
Może , któryś z kolegów coś wie coś widział.
Tylko identyfikując te materiały ze starego magazynu zarobiłby na siebie. No chyba że cena jest rzeczywiści kosmiczna


Jeśli zły dział wybrałem na ten temat proszę Szanownych Modów o przeniesienie


Sukces ma wielu ojców, porażka jest sierotą !

Tagi:

Awatar użytkownika

maz
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 894
Rejestracja: 20 cze 2007, 22:55
Lokalizacja: Blachownia
Kontakt:

#2

Post napisał: maz » 20 gru 2010, 22:57

Witam. Byc moze uda mi sie dowiedziec co i jak. Jak sie bede widzial ze szwgrem w swieta, to zapytam, bo zdajsie ma takie cudo w pracy.

Poza tym, wydaje mi sie, ze to jest spektometr i wyglada tak:
http://translate.google.pl/translate?hl ... r-pro.aspx
Kazde parametry sa idealne, czasami tylko narzedzia sa malo wytrzymale :-)
Kazdy wymiar da sie osiagnac, czasami wystaczy docisnac mocniej urzadzenie pomiarowe ;-)


creative1agh
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 264
Rejestracja: 25 sty 2009, 21:11
Lokalizacja: Kraków

#3

Post napisał: creative1agh » 20 gru 2010, 23:13

Spektrometr rentgenowski
http://www.waspol.com.pl/products.more/ ... rf/xrf/12/
Kilka iskrowych do metali kolorowych jest nawet na alledrogo.

http://www.spectro.com.pl/index.php?p=oferta

Cena pewnie kilkadziesiąt tys. ( tym bardziej że masz na myśli przenośny pistolet ;) )



Osobiście miałem okazję bawić się próbkami na spektrometrze FT - IR ( podczerwieni z odwróconą transformatą Fouriera ) - dostaje się wykres w postaci pików, które odpowiadają poszczególnym grupom funkcyjnym związków ( np -OH, itp )- zabawa z tymi pikami jest nieziemska i potrzeba WIELKIEGO doświadczenia, żeby to zrobić dobrze. Na szczęście, w Twoim przypadku pole manewru jest zawężone do nastu pierwiastków, więc dzieje się to wszystko automatycznie - program sam analizuje dane i podaje na ekranie - mały offtop, choć związany z tematem:)


Autor tematu
kalachan
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 31
Rejestracja: 30 paź 2007, 20:49
Lokalizacja: Tarnów

#4

Post napisał: kalachan » 21 gru 2010, 08:10

Bardzo dziękuję za tak szybką i konkretną pomoc.

Teraz przy najmniej wiem czego szukać. Czeka mnie kolejny doktorat teraz ze spektrometrów,ale taka praca i to trzeba lubić.
Już przed świętami nie będę drążył tematu, ale po nowym roku trzeba będzie zaprosić firmę na jakąś prezentację.

Jeszcze raz dziękuję. Nie możemy być gorsi od amerykanów :mrgreen:
Oczywiście temat nie jest zamknięty i chętnie przyjmę inne propozycje.
Pozdrawiam !
Sukces ma wielu ojców, porażka jest sierotą !

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”