Sprzęgło budowa

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC
Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1676
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#11

Post napisał: grg12 » 03 gru 2014, 15:23

"Kupić to prawie to samo co się poddać" :) Poniżej moja propozycja miniaturowego sprzęgiełka:

Obrazek
Obrazek



Tagi:


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#12

Post napisał: mc2kwacz » 03 gru 2014, 16:03

Rynio, ale co w tej konstrukcji ma robić teflon?
Dobre sprzęgło w CNC ma zapewnić pewną tolerancję współosiowości. Nie może wprowadzać, luzów. Może, nawet powinno, tłumić drobne oscylacje ale samo nie może ich wprowadzać swoimi siłami sprężystości. Jednocześnie musi zachowywać parametry wymiarowe.
Teflon nie spełnia tego ostatniego warunku. "Rozklepany" nadmiernym obciążeniem może też wprowadzać luzy w układ.
Teflon to świetny materiał. Ale akurat nie do tego :)

Mnie najbardziej przekonują sprzęgła kłowe z twardymi elastomerami w środku. Oczywiście takie sprzegło jest mało tolerancyjne dla błędów wykonania maszyny i jego funkcja zasadniczo powinna się ograniczać do przenoszenia momentu z tłumieniem oscylacji. Bo dla odmiany takie "sprężynkowe" toleruje niemal wszystko :) Ale raczej wzmacnia oscylacje zamiast je tłumić. Jak to sprężyna.


Autor tematu
rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

#13

Post napisał: rynio_di » 03 gru 2014, 17:09

Może wybrałem i zły materiał , może coś innego z tworzyw sztucznych . Co miałby on robić , ano myślałem że będzie to bardziej elastyczny mieszek ( tak jak kol wyżej pokazał na foto ) a wzmocnienia ( pierścienie ) po końcach sprzęgła nie będą powodowały rozklepywania się . Może i masz rację . W większej bramowej zastosuję kłowe ,ale w tym maleństwie myślałem że zrobię i będzie OK.


G3d
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 324
Rejestracja: 02 sty 2009, 18:07
Lokalizacja: Warszawa

#14

Post napisał: G3d » 03 gru 2014, 17:20

Nie no wiadomo, że można zrobić ;)
Klasyczne kłowe to prosta robota w sumie 1 zamocowanie.

Wkładki wg. mojej wiedzy robi się z poliuretanu.
Mniej gadania - więcej robienia.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”