Produkcja i sprzedaż dla amatorów - GiełdaCNC [S]Drukarka 3D

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4767
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Produkcja i sprzedaż dla amatorów - GiełdaCNC [S]Drukarka 3D

#1

Post napisał: pitsa » 25 lis 2013, 14:05

Niniejszy watek rozpoczął się od kolejnej już oferty sprzedaży drukarki 3d
co wywołało dyskusję związaną z respektowaniem regulaminu i prawa
dotyczącego produkcji i sprzedaży wyrobów.

Oto oferta:

Witam,

Sprzedam drukarkę 3d. Całość ładnie opisana na allegro. Cena to 2XXX zł brutto plus wysyłka XXzł. Wystawiam fakturkę. Drukarka drukuję drutem PLA 3mm. Można odebrać osobiście w XXX.


i pierwsze spostrzeżenia:
251mz pisze:
Zienek pisze:Jaki jest powód sprzedaży?
syntetyczny chyba zajął się produkcją tych drukarek....

Sprzedający przyznał się do tego że:
syntetyczny pisze:Zająłem się produkcją maszyn do wykonywania prototypów;) ..... Drukarka nówka.
Co zostało zgłoszone do moderacji gdyż łamie regulamin zacytowany w kolejnym poście:
cinematic2 pisze:To jest dział, gdzie sprzedajemy "nadwyżki' warsztatowe a nie prowadzimy sprzedaż.
Cytuję regulamin tego działu, który wszyscy zaakceptowali zapisując sie na to forum:

Zabronione jest reklamowanie sklepów, firm handlowych oraz umieszczanie oferty komercyjnej w treści posta.

Twoja oferta to oferta komercyjna firmy produkcyjnej.
Można mieć różne punkty widzenia na sprawę.
Ze strony sprzedawcy widzimy taką odpowiedź:
syntetyczny pisze: Po pierwsze, nie sklep. Po drugie nie firma handlowa/produkcyjna - zajmuję się od elektroniki do frezarki, generalnie prototypami. Po trzecie może i oferta komercyjna, a przecież to drukareczka hobbistyczna, amatorska dla każdego(amatorskie CNC w końcu). A regulamin zaakceptowałem.
Faktem jest że w ofercie widać REGON, NIP też jest, więc mamy tu ofertę komercyjną,
a to się wiąże z różnymi wymogami wobec produktu i producenta.
To tyle wprowadzenia do wątku, który wydzielam z skasowanej już oferty. :-)
Ostatnio zmieniony 26 lis 2013, 08:38 przez pitsa, łącznie zmieniany 3 razy.


zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

Tagi:


Zaremba
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 276
Rejestracja: 14 lip 2011, 21:42
Lokalizacja: Z daleka

#2

Post napisał: Zaremba » 25 lis 2013, 14:24

Jak rozumiem wszystkie certyfikaty bezpieczeństwa energetycznego przeprowadzone przez właściwy organ i oznaczenie CE razem z DTR są w komplecie?

Zgodnie z art. 45 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. o systemie oceny zgodności (Dz. U. z 2004 r. Nr 204, po. 2087 z późn. zm.) ten, kto wprowadza do obrotu lub oddaje do użytku wyrób niezgodny z zasadniczymi wymaganiami podlega grzywnie.
Dotyczy to również wprowadzania do biegu urządzeń dla których producent nie wykonał analizy oddziaływania i zagrożeń i nie poddał produktu procedurze oceny zgodności z odpowiednimi dyrektywami.
Przebieg i wyniki działań producent ma obowiązek dokumentować.
W wielu przypadkach procedura oceny zgodności wymaga udziału tzw. Jednostki Notyfikowanej (Strona Trzecia).
Ostatnio zmieniony 25 lis 2013, 16:06 przez Zaremba, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

Autor tematu
pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4767
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#3

Post napisał: pitsa » 25 lis 2013, 16:06

Kolega sprzedający stosuje myk omijający konieczność certyfikowania. :mrgreen:
Sprzedaje prototypy dla amatorów:
syntetyczny pisze:przecież to drukareczka hobbistyczna, amatorska dla każdego(amatorskie CNC w końcu).
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


Zaremba
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 276
Rejestracja: 14 lip 2011, 21:42
Lokalizacja: Z daleka

#4

Post napisał: Zaremba » 25 lis 2013, 16:11

pitsa pisze:Kolega sprzedający stosuje myk omijający konieczność certyfikowania. :mrgreen:
Sprzedaje prototypy dla amatorów:
syntetyczny pisze:przecież to drukareczka hobbistyczna, amatorska dla każdego(amatorskie CNC w końcu).
Tak długo, aż ktoś go nie namierzy. Bo prawo nie przewiduje tego typu wyjątków.
Wyjątkiem jest prototyp stworzony przez hobbystę a nie urządzenie budowane przez firmę dla hobbystów.
To nie myk tylko nieznajomość prawa.
Słyszał, że w którym kościele dzwonią...
A tak przy okazji. To nie ja wymyśliłem takie prawo.
Niesty weszliśmy do EU zamiast posłuchać Korwina i przystąpić do NAFTA.

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#5

Post napisał: syntetyczny » 25 lis 2013, 18:50

pitsa, dziękuję za wyrozumiałość.
Zaremba, sprzedaję maszyny bez niebezpiecznych elementów takich jak gorący stół(i tak pozostanie). Hot end jest groźny, ale każdy z klientów jest przeszkalany i w gwarancji jest klauzura na udział osób trzecich, jak w przypadku freza we frezarce CNC trzeba uważać. Niebawem moje hotendy będą wyposażone w osłony, które również i ten problem wyeliminują.
Chętnie podyskutuję na temat wyższości prętów gwintowanych stosowanych w konstruowaniu maszyn typu CNC nad frezowanymi konstrukcjami z wyprowadzonymi bazami dla zachowania geometrii.
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot


Grawer.Gift
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 534
Rejestracja: 31 mar 2012, 13:27
Lokalizacja: wawa

#6

Post napisał: Grawer.Gift » 25 lis 2013, 19:01

Nie ma potrzeby omijania prawa i stosowania ,,myków "
Maszyny można robić NA ZAMÓWIENIE i można sobie darować certyfikaty bo ... klient zamawia to co widzi i akceptuje to co zamawia nawet w przypadku allegro

Jesli ktoś kupuje kosę to tez kupuje coś czym może sobie urezać głowę jeśli nie będzie stosował odpowiednio .A z tego co wiem to unia nie zakazała stosowania kos ani nie mają certyfikatów ( chyba ze coś się zmieniło od wczoraj ) ani żadnej ,,obudowy "zabezpieczajacej .


Zaremba
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 276
Rejestracja: 14 lip 2011, 21:42
Lokalizacja: Z daleka

#7

Post napisał: Zaremba » 25 lis 2013, 19:17

syntetyczny pisze: sprzedaję maszyny bez niebezpiecznych elementów takich jak gorący stół(i tak pozostanie). Hot end jest groźny, ale każdy z klientów jest przeszkalany i w gwarancji jest klauzura na udział osób trzecich, jak w przypadku freza we frezarce CNC trzeba uważać. Niebawem moje hotendy będą wyposażone w osłony, które również i ten problem wyeliminują.
Kolego, ty ze mną nie dyskutuj bo ja prawa nie uchwalam i niech tak zostanie.
Ja cię tylko informuję, że z punktu widzenia prawa popełniasz wykroczenie.
Jest tak, cytuję:
Dokumentacja techniczna
Zanim wyrób zostanie wprowadzony do obrotu, producent musi zgromadzić dokumentację techniczną, umożliwiającą ocenę zgodności sprzętu elektrycznego z wymaganiami niniejszej dyrektywy.
Deklaracja zgodności
Od producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela posiadającego siedzibę we Wspólnocie wymaga się także przygotowania deklaracji zgodności na piśmie przed wprowadzeniem wyrobu do obrotu.
Oznakowanie CE
Przed wprowadzeniem wyrobu do obrotu sprzęt elektryczny musi zostać opatrzony oznakowaniem CE.

Takie jest prawo, którego ty ani nie przestrzegasz ani nie masz zamiaru.
Przynajmniej tak wynika z twoich wypowiedzi.
A to czy ty robisz na zamówienie (co jest nieprawdą w przypadku sprzedaży na aukcji Allegro), czy szkolisz kogokolwiek, czy urządzenie jest czegos pozbawione NIE MA ŻADNEGO ZNACZENIA.
Może tylko dla ciebie bo lepiej ci się z tym żyje.
Ale jak ktos życzliwy cię podkabluje to leżysz i płacisz.

[ Dodano: 2013-11-25, 19:22 ]
Grawer.Gift pisze:Jesli ktoś kupuje kosę to tez kupuje coś czym może sobie urezać głowę jeśli nie będzie stosował odpowiednio .A z tego co wiem to unia nie zakazała stosowania kos ani nie mają certyfikatów ( chyba ze coś się zmieniło od wczoraj ) ani żadnej ,,obudowy "zabezpieczajacej .
Tutaj akurat piszemy o Dyrektywie niskonapięciowej a nie o kosach czy nożach.
Jeśli kolega tego nie łapie to zapraszam na forym rolnicze.
Tam jest więcej o stosowaniu kos.

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#8

Post napisał: syntetyczny » 25 lis 2013, 19:30

Ja jednak będę się powoływał na dyrektywę maszynową, a nie certyfikat CE, który jest zbiorem norm zharmonizowanych. Ja sprzedaję maszynę, a nie wyrób.

Czekam na odwołania do konkretnych paragrafów i dokumentów dotyczących wykroczeń, o które jestem domniemanie oskarżony.
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot


Grawer.Gift
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 534
Rejestracja: 31 mar 2012, 13:27
Lokalizacja: wawa

#9

Post napisał: Grawer.Gift » 25 lis 2013, 19:50

Zaremba pisze: Tutaj akurat piszemy o Dyrektywie niskonapięciowej a nie o kosach czy nożach.
Jeśli kolega tego nie łapie to zapraszam na forym rolnicze.
Tam jest więcej o stosowaniu kos.
żadna dyrektywa nie MUSI miec tu zastosowania

przeczytaj co napisałem : MOZNA ROBIC MASZYNY NEI DO SKLEPU TYPU ,,MEDIA MARKT " bo wtedy maiłbyś rację ALE OFERUJESZ WYKOANIE NA ZAMÓWIENIE

SPRÓBUJ ZROZUMIEĆ RÓZNICĘ

Przerabiałem to w praktyce ( a nie jedynie w teorii) kiedy zajmowałem się importem solariów z Niemiec
Tez ktos kiedyś mnie starał się szarpac o certyfikaty i poszedł się gonić .
Sprowadzałem na tak zwane zamówienie i nie było to konieczne .
Pewnie ze było to wtedy kiedy o unii niewielu słuszało ale w tym wypadku nic sie nei zmieniło

sprzedaż w sklepie - ok , musza być
robimy na zamówienie - robimy tak jak się z kolegą pacjentem / klientem umówimy


oferując na allegro mozna uważac ze jest to forma sprzedaży na zamówienie : wystawiony wzór a pacjent dostaje wykonany ,,pod zamówienie ".

Jak ja sprzedaje na allegro czy ebayu, to w zasadzie wszystko wykonuje dopiero w momencie sprzedaży , więc co szkodzi tak te maszynki sprzedawać ?


dragon44
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 616
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:46
Lokalizacja: Lubsko

#10

Post napisał: dragon44 » 25 lis 2013, 20:26

zawsze można maszynke zbudować w 24h ;) żeby klient nie czekał dwa tygodnie;)

tak trochę oftopu:
A jak to jest w kwestii prawnej, jeżeli zbuduję frezarkę jako hobbysta i po jakimś czasie będę chciał rozkręcić biznes w oparciu o ten hobbystyczny sprzęt, to jakie muszę spełnić wymagania, atesty, etc. aby móc pracować na tej maszynie, oraz jeżeli będę chciał postawić na niej pracownika (osobę trzecią)?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”