Studia Automatyka i Robotyka

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

Autor tematu
Pudzian
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 18 mar 2010, 18:21
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Studia Automatyka i Robotyka

#1

Post napisał: Pudzian » 31 maja 2011, 23:36

Witam, ukończyłem technikum mechaniczne o specjalizacji komputerowe wspomaganie projektowania, chciałbym dalej kontynuować naukę, kierunki typu budowa maszyn wydają mi się mało atrakcyjne (również kilka osób zajmująca się projektowaniem odradza mi tego typu kierunek), myślę poważnie o Automatyce i Robotyce-mógłby się ktoś z branży wypowiedzieć czego mogę oczekiwać w tym fachu?



Tagi:

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#2

Post napisał: cnccad » 01 cze 2011, 12:34

w automatyce , bóli głowy od myślenia a w robotyce ciągłych walk z konkurencją :grin:
a reszta to fajna sprawa ... myślę że warto iść w tych kierunkach.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


gigipawel
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 142
Rejestracja: 16 paź 2008, 13:51
Lokalizacja: KIELCE

#3

Post napisał: gigipawel » 01 cze 2011, 18:17

Automatyka i Robotyka = Liceum Zawodowe (Technikum) ogólnokształcące tylko z wyższym dyplomem. JA po 5 latach studiów ani nie nauczyłem się mechaniki ani automatyki. Żeby być dobrym konstruktorem mechanikiem musisz mieć duzo przedmiotów mechanicznych żeby byś automatykiem dużo programowania plc, elektroniki.

Jak chcesz mieć szerokie pole manewru z wyborem pracy i lubisz się dokształcać to tak.

Awatar użytkownika

gelo
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1028
Rejestracja: 01 kwie 2006, 22:08
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

#4

Post napisał: gelo » 01 cze 2011, 23:04

gigipawel pisze:Automatyka i Robotyka = Liceum Zawodowe (Technikum) ogólnokształcące tylko z wyższym dyplomem. JA po 5 latach studiów ani nie nauczyłem się mechaniki ani automatyki.
Cos sie Koledze troche przesadziło. Skoro przez 5 lat Nauczyles sie tylko tyle co w Liceum Zawodowym to nie wiem na jakiej uczelni studiowales, albo jak pojetnym uczniem byles :twisted: ? Poza tym studia nie ucza praktyki i nie oczekuj, ze po nich idziesz do zakladu i z marszu naprawiasz uklady automatyki badz sterujesz robotami.
W dzisiejszych czasach nie mozna byc tylko mechanikiem lub tylko automatykiem. Studia na Automatyce i Robotyce pozwalaja polaczyc te dwie dziedziny, i wiele innych, w jeden "pakiet", ktory bardzo sie przydaje w wielu dziedzinach przemyslu.
>>>>>>>>>> GELO <<<<<<<<<<

Awatar użytkownika

blue_17
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1715
Rejestracja: 16 kwie 2009, 07:55
Lokalizacja: Kraków/Kornatka

#5

Post napisał: blue_17 » 05 cze 2011, 00:42

Nie studiuje automatyki i robotyki ale mogę coś powiedzieć na ten temat bo mój najlepszy kumpel studiuje ten kierunek zawsze był bardzo dobry w matmie i fizie po kilku spotkaniach z nim i jego kolegami z roku i własnych doświadczeń mogę powiedzieć że po technikum inaczej się postrzega wszystko a po II jak już to mówiono studia nie dają stricte praktycznej wiedzy, fakt przebywanie styczność z autorytetami w swoich dziedzinach kształtuje swoje postrzeganie ale bez własnego wkładu i chęci nic nie można osiągnąć.
"I siedzieli oni razem pod nagim DOS-em i nie wstydzili sie tego." :D


Mrozik
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 748
Rejestracja: 19 maja 2007, 20:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#6

Post napisał: Mrozik » 05 cze 2011, 13:15

Ja studiowałem AiR, jedno jest pewne, kierunek daje ci szerokie spektrum możliwości dalszego rozwoju. Dostajesz w pakiecie dobrą wiedzę na temat materiałoznastwa, wytrzymałości materiałów, mechaniki, dynamiki, informatyki, elektryki, elektroniki, napędów, sterowania, sieci przemysłowych, obrabiarek, obróbek, projektowania, fizyki, matematyki.

Wiedza ta pozwala podjąć pracę w wielu róznych branżach, nie wiesz wszystkiego o wszystkim, ale jak ktoś ci powie że jest jakiś temat do zrobienia, to ogół twojej wiedzy pozwala ci go ogarnąć bo wiesz gdzie i jak szukać, jak już znajdziesz to wiesz o czym do ciebie pisza i potrafisz to wprowadzić w życie.

I nie licz na to że ktoś cię nauczy frezowania/programowania plc/elektryki/elektroniki na polibudzie jakiejkolwiek bo na to po prostu nie ma czasu. Od tego są zainteresowania własne i czas poświęcony na samorozwój. Jeśli twoim głównym zajęciem w czasie wolnym jest koszykówka to raczej nie zaczniesz nagle na polibudzie robić robotów mini-sumo.

Kupa inżynierów po polibudzie przeszła szkolenie natomiast nic nie robili w międzyczasie, bo ich to nie interesowało i nadal nie interesuje. Kwestia podejścia własnego do polibudy.

największą zaletą jest możliwość szybkiego zrozumienia tematów wcześniej nie znanych, dzięki szerokiemu zasobowi wiedzy "bazowej"


lolo2
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 703
Rejestracja: 30 paź 2009, 13:39
Lokalizacja: Global

#7

Post napisał: lolo2 » 14 cze 2011, 15:48

Ja już powoli kończę inżyniera na Mechanika i budowa maszyn w Poznaniu. Wcześniej nie miałem żadnych zainteresować odnośnie tych spraw, wolałem informatykę i powiem tak.

Na tym gdzie ja jestem jak załapiesz sie jeszcze na KIERUNKI ZAMAWIANE <---- szukaj takiego czegoś, naprawdę zarypista sprawa. Pełno wycieczek dodatkowych zajęć itp. I w dodatku dla 10 najlepszy 1000zł miesięcznie stypendium.

O szkole powiem tak 70 - 80% PIERDY I PIERDOŁY, ale to wszędzie będziesz miał, jakieś tam komunikacja interpersonalna, zarządzanie - śmiech, CAD, CaM montaż, projektowanie procesów technologicznych --- ciulowo prowadzone przedmioty.

A teraz powiem tak:
Programowaniem CNC tokarkami i frezarkami będziesz rzygał. Pełno tego aż nudne to sie potem robi.
Programowanie robotów hmmm Programowaliśmy IRP 6 i w miarę dużo tego było programy, podprogramy, spawanie.
Automatyka - raczej proste rzeczy. proste schematy + kilka zajęć z PLC

Na takim kierunku dużo nauczysz sie Materiałoznastwa, mechaniki, wytrzymałości, spawania, obróbki cieplnej, później w zależności od specjalności to obróbki plastycznej czy więcej konstrukcji.

Będziesz musiał zaprojektować podnośniki śrubowe, motoreduktory, pompy, siłowniki.

A jak wybierzesz specjalność INFORMATYZACJA I ROBOTYZACJA to nauczysz sie dosyć dobrze CAM-a oraz projektowania w programach 3D Catii

Mój projekt oglądać w HD - cały xD



Praca?
Jeszcze szkoły nie pokończyliśmy a już (ci ambitni) poznajdywali ciekawe prace w biurach konstrukcyjnych. czy też zakłądach z robotami.

Więc gorąco polecam ten kierunek. Ale jak już to startowałbym do AGH, lub do wrocławia, poznań niby na 3 miejscu.


Więc powiedzenie że:

"kilka osób zajmująca się projektowaniem odradza mi tego typu kierunek"

To sie znają....


O Automatyce i Robotyce --- ładnie kierunek brzmi, Chciałem też na to iść no ale przez przypadek trafiłem na mechanikę, ale nie żałuję. Będziesz sie uczył podejrzewam na wydziale Elektrycznym. Dużo chętnych będzie i zapewne więcej "mądrzejszych" ludzi tam pójdzie więc może być ciekawie.

Nie wypowiem się na temat tego kierunku, ale weź pod uwagę że bez podstawowej nauki tzn o maszynach, materiałoznastwie, wytrzymałości i innych nie zbudujesz robota.
Kierunki robotyka mechatronika to dosyć młode kierunki w Polsce dlatego nie zbyt dobrze uczą i taka jest prawda.

Strasznie u nas prowadzący jadą po tych z Budowa maszyn i zarządzanie oraz na Mechatroników. Że nie mają podstawowych umięjętności.


Więc podsumowując nie podniecałbym się tym iż w nazwie jest Automatyka i Robotyka bo tak naprawdę możesz być zawiedziony, to są kierunki robione pod publikę tak jak całe to zarządzanie. Zobacz jakie przedmioty są na tym kierunku, jakie konkursy w Polsce i Zagranicą wygrywa ten kierunek.

Jeżeli nie ma przedmiotów: materiałoznastwo, hydraulika, pneumatyka, spawalnictwo, obróbka cieplna, obróbka plastyczna, elektronika, automatyka, napędy, cnc. To bym sobie tą całą Robotykę podarował.


PS.
Ja teraz np na swojej pracy inżynierskiej chce robić Robota pneumatycznego (manipulator) do prasy mimośrodowej. gdzie detale będą podawane windą pod ssawki robota. Więc budować roboty możesz na wielu kierunkach, ale kwestia czego cie nauczą i czego sam sie nauczysz.


Autor tematu
Pudzian
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 18 mar 2010, 18:21
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

#8

Post napisał: Pudzian » 14 cze 2011, 20:46

Dziękuje wszystkim za opinie, fajnie mieć pogląd na sprawę z kilku punktów.

Decyzję na 95% podjąłem-Automatyka i Robotyka na wydziale mechanicznym polibudy wrocławskiej (kierunek zamawiany). W technikum zajmowaliśmy się prostymi projektami maszyn typu podnośnik śrubowy, ściągacz, reduktor zębaty itp., więc myślę, że technikum dało mi dobrą podstawę do kształcenia się w tym kierunku. Przez ostatni rok zajmowałem się też projektami prostych maszyn CNC, ciekawa sprawa, fajnie by było tworzyć coś takiego, oczywiście na większą skalę.

Przy okazji-jeśli ktoś we Wrocławiu potrzebowałby takiego kogoś jak ja do pomocy przy projektach-z miłą chęcią się podejmę, programy CAD/CAM stosunkowo dobrze ogarniam, więc mogę się przydać.

Jeszcze raz dzięki za opinie!!!

lolo2-ładna kosiarka :D


lolo2
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 703
Rejestracja: 30 paź 2009, 13:39
Lokalizacja: Global

#9

Post napisał: lolo2 » 14 cze 2011, 21:52

To jak zamawiany i polibuda wrocławska to Bardzo dobrze wybrałeś.
Nie wiem jak tam zamawiane wyglądają u nas to było że z 160 osób tylko 20 mogło pójść, ale plus tego taki że dla 20 osób łatwo wycieczkę zorganizować xD

Skoro już w technikum miałeś takie projekty i w miarę je ogarniasz to sama "mechanika i budowa maszyn" mogłaby być dla ciebie zbyt prosta. Więc wybór Automatyki i Robotyki będzie trafny.


PS.

Powodzenia z Całkami i Różniczkami xD Na pierwszym roku matematyki hehe

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”