Sprzedaż motocykla-problemy z kupującym

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

Autor tematu
Pudzian
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 18 mar 2010, 18:21
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Sprzedaż motocykla-problemy z kupującym

#1

Post napisał: Pudzian » 21 lis 2011, 17:53

Witam, może przeczyta to ktoś z większą wiedzą w tym zakresie ode mnie- otóż pod koniec września uszkodziłem motocykl. Ostatnio wystawiłem go na aukcji internetowej, znalazł się kupiec (ugadywaliśmy się poza serwisem aukcyjnym), który zdecydował się na kupno tego motoru. Najpierw zainteresowany był brat gościa, z którym ubiłem interes, później okazało się, że kupujący chce zrobić swojemu bratu niespodziankę kupując ten motor. Osoba ta ma poniżej 18. lat, w umowie jako kupującego chciał umieścić osobę zameldowaną w Niemczech, chciał też zapłacić w euro. Zgodziłem się, małolat przywiózł umowę z wypełnionymi danymi i PODPISANĄ przez kupującego z Niemiec. Poprosił o transport motocykla, który mu zawiozlem, kase zgarnąłem i rozeszliśmy się. Następnego dnia dzwoni do mnie jego ojciec z wyrzutami, że motor był kupiony bez jego zgody i żąda zwrotu pieniędzy za motor. Jak taka sytuacja wygląda w świetle prawa?

Z tego co wyczytałem w internecie zwrócić używany pojazd można jedynie gdy wyjdzie coś o czym wcześniej nie mógł wiedzieć kupujący. Mam zamiar przyjąć motor z powrotem, jednak też mam zamiaru za ten problem policzyć 150euro, jednak zakładając hipotetycznie, że nie zgodziłbym się przyjąć z powrotem motoru-ojciec tego gościa może mi cokolwiek zrobić? Oczywiści w świetle prawa ;) Pozdrawiam



Tagi:


Mateusz-M
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 341
Rejestracja: 20 gru 2009, 13:28
Lokalizacja: lubelskie

#2

Post napisał: Mateusz-M » 21 lis 2011, 18:52

Witam
Ojciec nie może ci nic zrobić, umowa obojętnie na kogo, czy to osoba niepełnoletnia czy pełnoletni brat jest ważna, tak jak piszesz zwrot może nastąpić wtedy gdy stan pojazdu nie zgadza się z tym na umowie lub pojazd obciążony jest jakimiś zaległościami finansowymi.
Raczej od takich problemów jest forum prawne heh.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8076
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#3

Post napisał: tuxcnc » 21 lis 2011, 19:29

Dlaczego ten temat jest w dziale "Na luzie" ?

Oszustwa, przekręty, fikcyjne umowy to jest luz ?

.


Mateusz-M
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 341
Rejestracja: 20 gru 2009, 13:28
Lokalizacja: lubelskie

#4

Post napisał: Mateusz-M » 21 lis 2011, 20:33

tuxcnc pisze:Dlaczego ten temat jest w dziale "Na luzie" ?

Oszustwa, przekręty, fikcyjne umowy to jest luz ?

.
Przy aktualnej władzy uważam że tak...


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2166
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#5

Post napisał: qqaz » 21 lis 2011, 20:41

Np to wtopa na całego (o ile oddałeś kasę i zabierasz pojazd):
1 kontakt wprawdzie na Allegro ale transakcja zawarta poza nim więc całkowicie prywatna.
2 do wszelkich czynności cywilno -prawnych w tym zawarcia umowy kupno sprzedaż uprawnieni są obywatele pełnoprawni - czyli pełnoletni - tutaj ten co figuruje na umowie.
3 Umowa zawierające prawdziwe dane stron z prawdziwym podpisem nabywcy jest zawarta z chwilą podpisania przez obie strony - tutaj gdy Ty podpisałeś bo nabywca podpisał się już wcześniej.
4 nie ma żadnego znaczenia kto dostarczył podpisany przez nabywcę papier z umową - może to być małolat, poczta, gołąb czy posłaniec pieszy.

Wniosek
Umowa jest ważna a nabywca może coś ugrać tylko w przypadku gdy wykaże ze podpis jest nie jego bo małolat dopuścił się fałszerstwa.
Nie musisz oddawać.

[ Dodano: 2011-11-21, 20:46 ]
zmarnowany150 pisze:czy to osoba niepełnoletnia czy pełnoletni brat jest ważna
no własnie jest to ważne, wręcz to podstawa czy nabywca wymieniony w umowie jest pełnoletni bo tylko małolat nie jest w stanie "skutecznie zawrzeć umowy"

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#6

Post napisał: Zienek » 21 lis 2011, 23:00

No i pod wpływem środków odurzających ;)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”