pytanie z dziedziny tych abstrakcyjnych :)

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

Autor tematu
czokoziom
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 3
Posty: 73
Rejestracja: 25 cze 2010, 18:55
Lokalizacja: baranowka

pytanie z dziedziny tych abstrakcyjnych :)

#1

Post napisał: czokoziom » 04 lis 2011, 23:44

witam

mam takie nieco bardzo abstrakcyjne pytanie ...
Czy ktoś oreintuje się może jaki jest obecnie poziom wiedzy na temat spawalności stali ?
Chodzi mi o to czy ta dziedzina została opanowana na tyle dobrze że raczej więcej w tej tematyce już się nie da uczynić dla dobra techniki :)



Tagi:

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11623
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#2

Post napisał: RomanJ4 » 05 lis 2011, 00:00

Sto lat temu też mogli zadać takie pytanie. I za sto lat też mogą.
A pomyśl o różnicy w wiedzy.
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
czokoziom
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 3
Posty: 73
Rejestracja: 25 cze 2010, 18:55
Lokalizacja: baranowka

#3

Post napisał: czokoziom » 05 lis 2011, 00:24

myślę ciągle i nawet czytam , z tego co widzę wiadomo nam całkiem sporo .
analizuje się na dzień dzisiejszy spawalność na różne sposoby , są metody analityczne , i metody doświadczalne , zadałem to pytanie również u nas w katedrze spawalnictwa , i podobno wiadomo wszystko i nic . Myślałem że są tu ``starzy`` którzy oświecą swoim doświadczeniem :)
ja jako teoretyk mogę popisać się słownym opisem czegoś czego tak naprawdę nigdy nie robiłem :)))) i nie boję się do tego przyznać :)

Zatem mam nadzieje że znajdzie się ktoś kto powie coś w stylu że wszystkie te analizy z której części elektrody pada wyładowanie , albo rysowanie wykresów CTP z danych materiałowych można o kant d... rozbić i oświeci mnie :)


lemurbb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 209
Rejestracja: 15 mar 2009, 10:57
Lokalizacja: bielsko
Kontakt:

#4

Post napisał: lemurbb » 05 lis 2011, 01:17



to powinno wystarczyć polecam 2.30 min

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#5

Post napisał: BYDGOST » 05 lis 2011, 08:34

Spotkałem się ze stwierdzeniem takim, które pasuje do pytania:
"Wszystkie metale są spawalne z tym, że niektóre są trudno spawalne". Pamiętam jeszcze czasy gdy mówiło się, że SW18 jest niespawalna.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4773
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#6

Post napisał: pitsa » 05 lis 2011, 09:23

W 3 minucie jest ciekawe rozwiązanie z "jeżem". To przykład na to, że pomysłów na zastosowanie spawanie tak łatwo się nie wyczerpie.
Może ktoś wymyśli w przyszłości spawanie mikrokropelkowe z inkludowaniem ceramiki i nanomateriałów lub nawet biomateriałów tworzące nowe wytrzymalsze i o zupełnie nowych właściwościach materiały. Czytając o takich pomysłach jak miasta w kształcie piramidy czy windy do nieba i porównując z pomysłami sprzed wielu wielu lat widać, że wiele nowości jest jeszcze przed nami. To co było wcześniej science fiction teraz jest rzeczywistością. Sporo ciekawostek materiałowych jest na przykład w książce kosmiczne ziarna o błyskawicznym spawaniu jest tam kilka opisów.
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


Autor tematu
czokoziom
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 3
Posty: 73
Rejestracja: 25 cze 2010, 18:55
Lokalizacja: baranowka

#7

Post napisał: czokoziom » 05 lis 2011, 20:24

bardzo ciekawy filmik :)

mi jednak chodziło o pojęcie spawalności stali od strony mniej technicznej a raczej bardziej w sensie zgadywania czy się pospawa czy je...nie ?:)

Ale z drugiej strony wiadomo że spawalność to jest dość rozmyte pojęcie , zawierające cały szereg czynników wpływających na jako taki wynik właśnie .

[ Dodano: 2011-11-05, 20:45 ]
więc wiadomo że spawalność jest przydatnością materiału do wykonania złącza które sprosta wymaganiom postawionym przez warunki użytkowania.

Zatem mówiąc spawalność to tak faktycznie mamy na myśli to czy materiał będzie chciał się połączyć.

Ale na spawalność mają wpływ różne czynniki technologiczne (materiał , ukosowanie , E.liniowa (U,I,V), kolejność spawania ) , metalurgiczne ( skład , twardość SWC, struktura , pęknięcia , wytrzymałość) , konstrukcyjne ( geometria złącza , sztywność , warunki eksploatacji)

Czyli postęp w dziedzinie spawalności trzeba chyba rozbić na jakieś składowe , a mianowicie na te małe kroki które pchają do przodu to jak można blachy pospawać ...

Pozatym mamy np analityczne metody przewidywania spawalności , a które nie mają wpływu na samą spawalność ale też z chęcią bym to wrzucił do wora ze spawalnością i postępem w tej dziedzinie ...


pabloid
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1031
Rejestracja: 19 paź 2010, 18:53
Lokalizacja: ~ Kraków

#8

Post napisał: pabloid » 08 lis 2011, 18:52

a czasem warto zacząć od podstaw, gdy się szuka granic możliwości- bardzo dobry film.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”