Wytrzymałość stali Prętów

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
damian19b7
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 10
Rejestracja: 21 mar 2016, 22:08
Lokalizacja: PL

#11

Post napisał: damian19b7 » 23 mar 2016, 15:37

Dzięki wszystkim za odpowiedzi jednak jestem totalnie zielony w tych dziedzinach więc idąc na łatwiznę i nie zwracając uwagi na pierwsze pytanie :) czy ktoś mógłby mi powiedzieć na co zwrócić uwagę przy zakupie pretu jakie hartowanie jaki rodzaj/gatunek stali da prawdopodobnie największą wytrzymałość/sztywność pretu? Oraz gdzie takowy pręt mogę kupic ? cena tak do 800zł



Tagi:

Awatar użytkownika

ASOR
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 232
Rejestracja: 18 sty 2011, 18:13
Lokalizacja: Warszawa

#12

Post napisał: ASOR » 23 mar 2016, 20:35

Nie wiem co to ma być. Ale 300kg na metrowym wysięgniku to sporo. Wyobraź sobie cztery przeciętne (70kg) osoby siedzące na końcu metrowego pręta. To już jest dość poważna belka i sotosowanie okrągłego pręta jest raczej mało racjonalne:

Obrazek

Jak widać pręt z 45 musiał by mieć średnicę 45,5mm, metr takiego pręta waży ponad 12kg. Rozsądniej użyć zwykłej stali konstrukcyjnej i rozbudować to przestrzennie. Z prostego przeliczenia, które zrobiłem wynika, że może to być profil zamknięty 70x50x3 (5,4kg/m) albo dwuteownik 80 (trochę przewymiarowany).Jeszcze lepiej było by wyspawać dźwigarek. Pozostaje jeszcze kwestia zamocowania tej belki, bo jeżeli np. może być przyłożone tylko jedno z obciążeń, to zamocowanie po środku będzie bardzo mcono obciążone.

Podsumowując - jeżeli się na tym nie znasz, to lepiej daj to do zaprojektowania komuś kto się zna. Ciężary o krórych piszesz mogą komuś wyrządzić krzywdę, jeżeli ta konstrukcja zawiedzie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”