Obróbka stali szybkotnącej

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
siemano
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 12
Rejestracja: 29 sie 2014, 11:40
Lokalizacja: warszawa

Obróbka stali szybkotnącej

#1

Post napisał: siemano » 13 lut 2015, 13:52

Witam,
Zakładam taki wątek, bo ciężko jest cokolwiek znaleźć na ten temat. Macie jakieś doświadczenie przy obróbce stali szybkotnącej (SW7M, SK8M)? Z mojego, póki co małego doświadczenia mogę stwierdzić, że jest bardzo niewdzięczna. Ciężko dobrać do niej parametry do obróbki CNC przy toczeniu, wytaczaniu, frezowaniu itd. Z płytkami męczę się od samego początku. Programuję na tokarkę HAASA DS30Y. Macie jakieś własne spostrzeżenia na temat tej stali? Pzdr



Tagi:


marek żebrowski
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 108
Rejestracja: 03 wrz 2009, 16:51
Lokalizacja: olsztyn

#2

Post napisał: marek żebrowski » 19 lut 2015, 13:21

ważną informacją byłoby przed czy po hartowaniu


zdzicho
Posty w temacie: 1

#3

Post napisał: zdzicho » 19 lut 2015, 20:35

Figiel w tym ,ze to najlepiej obrabia się narzędziami stalowymi,bo przy węglkiowych ,parametry sa na tyle duże ,ze wydziela się dużo ciepła i stal się utwardza. Płytki sypią się jak choinka na Trzech Króli. W firmie gdzie pracowałem tak to robiono.


Autor tematu
siemano
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 12
Rejestracja: 29 sie 2014, 11:40
Lokalizacja: warszawa

#4

Post napisał: siemano » 26 lut 2015, 11:10

Przed hartowaniem. Co to płytek to juz prawie wszystkie firmy przrobiłem, sandvika, kyocery, boelerith itd. i jakoś sie to jeszcze trzyma tylko na sandviku ale to i tak nie jest to czego bym oczekiwał.


malpa500000
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 483
Rejestracja: 25 kwie 2010, 22:49
Lokalizacja: rwlk

#5

Post napisał: malpa500000 » 26 lut 2015, 16:30

zjedz z parametrów


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1679
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#6

Post napisał: CFA » 26 lut 2015, 22:03

siemano pisze:Co to płytek
Zostaw płytki. Weź freza HSS dobrego, ostrego, powolutku na silnej maszynie idzie jak masełko. Stosunek ceny do efektu i czasu miałem korzystniejszy niż przy przemiale płytek. Chyba, że musisz na akord.


akol
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 66
Rejestracja: 15 sie 2012, 22:28
Lokalizacja: Śląsk

Re: Obróbka stali szybkotnącej

#7

Post napisał: akol » 28 lut 2015, 14:21

siemano pisze:Witam,
Zakładam taki wątek, bo ciężko jest cokolwiek znaleźć na ten temat. Macie jakieś doświadczenie przy obróbce stali szybkotnącej (SW7M, SK8M)? Z mojego, póki co małego doświadczenia mogę stwierdzić, że jest bardzo niewdzięczna. Ciężko dobrać do niej parametry do obróbki CNC przy toczeniu, wytaczaniu, frezowaniu itd. Z płytkami męczę się od samego początku. Programuję na tokarkę HAASA DS30Y. Macie jakieś własne spostrzeżenia na temat tej stali? Pzdr
Oczywiście powodem tego jest kobalt ....

Nawet szlifowanie CBN jest nie łatwe z tego powodu . Wiele firm tylko dlatego chce narzędzi węglikowych czy też z stali proszkowej .
Odpada problem hartowania , szlifowania itd.
akol


Autor tematu
siemano
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 12
Rejestracja: 29 sie 2014, 11:40
Lokalizacja: warszawa

#8

Post napisał: siemano » 03 mar 2015, 09:21

No niestety u mnie czas jest najwazniejszy podczas wykonania i jakosć i w ogóle wsystko :( zazwyczaj robie z pręta. Ale dzieki za każdą radę. Jakby ktoś coś jeszcze chciał dopowiedzieć to pisać :) pzdr

Awatar użytkownika

kkudd
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 30
Rejestracja: 04 mar 2015, 13:36
Lokalizacja: Polska

Re: Obróbka stali szybkotnącej

#9

Post napisał: kkudd » 07 mar 2015, 19:20

siemano pisze:Witam,
Zakładam taki wątek, bo ciężko jest cokolwiek znaleźć na ten temat. Macie jakieś doświadczenie przy obróbce stali szybkotnącej (SW7M, SK8M)? Z mojego, póki co małego doświadczenia mogę stwierdzić, że jest bardzo niewdzięczna. Ciężko dobrać do niej parametry do obróbki CNC przy toczeniu, wytaczaniu, frezowaniu itd. Z płytkami męczę się od samego początku. Programuję na tokarkę HAASA DS30Y. Macie jakieś własne spostrzeżenia na temat tej stali? Pzdr
Słabo mi się robi jak Ci ludzie doradzają więc:
1. Trochę mało sztywna maszyna ale od biedy może być, jakość powierzchni może być słaba ze względu na drgania
2. Pisanie żeby zastosować narzędzia z HSS to bajka na resorach - co z tego że przed hartowaniem detal jest miękki - zahartujecie detal i stracicie wymiary bankowo - po hartowaniu detal ma 63-65HRC
3. Najlepiej od razu zahartować, kupić to (lub płytki/narzędzia mitsubishi, sandvik - musi to być CBN) i obrobić detale jak należy a nie takie pitolenie jak tu "specjaliści" podpowiadają
4. Nie trzeba szlifować, zadowolony klient do was zawita nie raz - problem to maszyna - przykro mi ale tak jest, trudno powiedzieć jak zachowa się haas przy takiej obróbce, osobiście mogę powiedzieć jak zachowa się index c200 i g300


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1679
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Obróbka stali szybkotnącej

#10

Post napisał: CFA » 07 mar 2015, 22:58

kkudd pisze:Słabo mi się robi jak Ci ludzie doradzają więc:

2. Pisanie żeby zastosować narzędzia z HSS to bajka na resorach - co z tego że przed hartowaniem detal jest miękki - zahartujecie detal i stracicie wymiary bankowo - po hartowaniu detal ma 63-65HRC
A kto powiedział, żeby obrabiać HHSem po hartowaniu?
Twarde się szlifuje a nie stosuje protezki. Wymieniłeś zacne firmy i ich narzędzia się sprawdzają w pewnych zastosowaniach i tylko w pewnych zastosowaniach. A reszta to marketing. Też mi się zrobiło słabo.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”