Jakość prętów do podajnika

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
sethmoro27
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 12
Rejestracja: 13 sie 2014, 14:17
Lokalizacja: ostrzeszów

Jakość prętów do podajnika

#1

Post napisał: sethmoro27 » 13 sie 2014, 14:23

Witam

Mam pytanie czy są jakieś normy/tolerancje odnośnie prostości prętów jakie można stosować do podajnika prętów. Wiadomo ze różne huty produkują stal z różna precyzją. I czy powinno stosować się pręty o jakieś specjalnej obróbce np. szlifowanie czy można stosować zwykłe stalowe pręty ciągnione jeśli są na tyle proste by nie walić w podajniku przy większych obrotach ?



Tagi:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7985
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#2

Post napisał: WZÓR » 13 sie 2014, 14:32

W jakiej klasie tolerancji byś nie kupił , to pręt ciągniony nadaje się do podajnika.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
sethmoro27
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 12
Rejestracja: 13 sie 2014, 14:17
Lokalizacja: ostrzeszów

#3

Post napisał: sethmoro27 » 02 wrz 2014, 07:33

Witam
Kupiłem pręt niestety jest krzywy na tyle ze przy zwykłym "turlaniu" cały podskakuje. Producent owego pręta na stronie internetowej ma napisane ze tolerancja braku prostości możne być 1mm na 1 metr a jest zdecydowanie więcej. Wie ktoś w jaki sposób rzetelnie zmierzyć odchyłkę od prostości pręta żeby mieć na czy oprzeć reklamacje????


MxM
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 228
Rejestracja: 21 mar 2008, 11:41
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

#4

Post napisał: MxM » 02 wrz 2014, 12:34

sethmoro27 pisze:Kupiłem pręt niestety jest krzywy na tyle ze przy zwykłym "turlaniu" cały podskakuje
Producent zapewne sprzedal proste a pokrzywil sie raczej podczas transportu.
Jesli kupiles 1,2,3 sztuki preta o dlugosci 3metry kazdy i przyjechaly do ciebie na palecie to sie musi pokrzywic w czasie transportu.

Przy okazji sprawdz w DTRce od maszyny jakiej dlugosci prety sa przewidziane i o jakiej odchylce. To ze mozna wpakowac 3m nie oznacza ze producent przewidzial 3m w podajniku, byc moze optymalnie jest 1,5m lub 1m, wiecej ciecia i zmian preta, ale nie wali :)


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#5

Post napisał: InzSpawalnik » 03 wrz 2014, 00:21

Sprawdz wg jakiej Normy/Standardu produkowane sa te prety.
W danej normie znajdziesz tabele dopuszczalnych odchylek lub odnosnik do kolejnej normy.
Praktycznie jesli to bylo male zamowienie to nie mozesz wiele zrobic bo dostawca sie wypnie na Ciebie jak to czesto bywa. Jesli to cienkie prety to wygna sie od zlego podparcia w czasie transportu i skladowania. Jesli to pret ponizej 20mm to niewiele mozesz oczekiwac... Jesli zalezy ci na bezwzglednej osiowosci preta tomplzostaje ci zakup tej srednicy w innym materiale ( stal weglowa ), ma znacznie wyzsz Re a co za tym idzie jest bardziej sprezysta wiec i mniej podatna na trwLe odksztalcenia, jesli uzywasz S235 lub innej "gliny" to coz ... Sam rozumiesz.


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#6

Post napisał: Majster70 » 03 wrz 2014, 09:52

Albo się pręty pogieły w czasie transportu albo masz złą średnicą tulejek redukcyjnych w podajniku. Różnie to jest rozwiązane w różnych podajnikach, ale w każdym jakieś są i mają swój zakres pracy. Jeśli to jakieś nowe uruchomienie, to musisz dorobić sobie nowe tulejki redukcyjne do nowej średnicy pręta.


Autor tematu
sethmoro27
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 12
Rejestracja: 13 sie 2014, 14:17
Lokalizacja: ostrzeszów

#7

Post napisał: sethmoro27 » 03 wrz 2014, 14:05

Witam

Pręty o które się rozchodzi mają średnicę 20 mm i długość nie co ponad 3m bo taką długość potrzebuje. Zamówiłem 3 dostawy pręta fi 30 ponad 500 kg i była super i prosta i średnicowo bez zarzutów, fi 25 już gorzej z prostością ale podajnik daje rade przerobić. Natomiast fi 20 jest tak krzywy, że absolutnie nie idzie na nim pracować bo ma podajnik rozwalić. Dostawa miała 510 kg pręta fi 20 długości około 3m z czego udało mi się przebrać i wykorzystać tylko 125 kg pręta. Resztę chciałem odesłać i tu zaczynają się problemy bo nie chcą uznać reklamacji ponieważ twierdzą, że jest pręt w tolerancji według ich normy wykonania. Ja nie mam jak im tego udowodnić, że tak nie jest, ponieważ nie mam jak wiarygodnie pomierzyć tej krzywizny. Ma ktoś jakiś pomysł??? P.S. Pomierzyłem pręt "dla siebie" opierając jego końce na pryzmach na środku postawiłem zegar i obracając pręt porównywałem dolny i górny wymiar. W skrajnych przypadkach brakowało skali ale większość prętów miała różnice o 9mm.


skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#8

Post napisał: skoczek » 03 wrz 2014, 14:17

Poznacz pręt markerem co pół metra, powieś pręt pionowo za jeden koniec na tle np jakiejś ściany. Tuż obok powieś sznurek i porób zdjęcia z bliska tak by było widać szczeliny lub różnicę odległości pomiędzy sznurkiem a prętem. Następnie wyślij im te zdjęcia i daj porównanie w mejlu do maksymalnych odchyłek jakie są dopuszczalne.

Całkiem możliwe że i tak nie uznają Ci reklamacji wypinając się na Ciebie, ale przynajmniej udowodnisz im że wielbłąd ma garba. Wtedy pozostaje Ci naprostować pręty (o ile to wykonalne), pociąć na krótsze odcinki, lub gdy same końce są krzywe po prostu je odciąć i przełknąć to że ta część pręta nadaje się do huty lub na jakąś drobnicę.

Pozdrawiam serdecznie,
Sylwester
Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski


MxM
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 228
Rejestracja: 21 mar 2008, 11:41
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

#9

Post napisał: MxM » 03 wrz 2014, 15:22

Czyli na 99% pokrzywily sie w transporcie.
Winic producenta/hurtownika za zle zapakowanie, pomierzyc krzywizne i reklamowac.

Po podobnych doswiadczeniach teraz gdy zamawiam pręty zawsze w mailu dodaje uwage ze maja przyjechac proste, bo krzywych nie odbieram!
Klade kilka pretów na betonowej posadzce, jesli turla sie rowno to jest OK :), jesli nie to nie odbieram partii, bo reklamowac pozniej to rzecz prawie niemozliwa.
Chyba ze jestes dobry KLIENT i zamawiasz kilkanascie TON co miesiac to 500kg wymienia bez mrugniecia.


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#10

Post napisał: 251mz » 03 wrz 2014, 15:46

MxM pisze:to 500kg wymienia bez mrugniecia.
A potem wysyłają to 500kg koledze wyżej co wybrał tylko 125kg co się nadawały:D

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”