Wiercenie małych otworów w osi

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

sephitorh
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 18 mar 2014, 12:07
Lokalizacja: WLKP

#11

Post napisał: sephitorh » 26 mar 2014, 21:08

hej pomimo ze pracuje na tokarkach wydaje mi się ze każdy operator frezarki byłby w stanie wykonać takie wiercenie bez problemu o ile dobrze mu się z wymiaruje rysunek (gdzie te otwory maja być). Problemem może okazać się rodzaj wierconego materiału gdyż wiem z toczenia ze np nierdzewka potrafi być bardzo niewdzięczna.


Witam i zapraszam na mojego bloga poświęconego pracy i programowaniu tokarek ze sterowaniem FANUCa

www.cnc-maniak.pl

Tagi:


ZenQ_18
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 41
Rejestracja: 06 gru 2011, 15:02
Lokalizacja: Mielec

#12

Post napisał: ZenQ_18 » 26 mar 2014, 21:13

Ale materiał to aluminium było napisane na początku :P

Awatar użytkownika

CNCRob
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1319
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:42
Lokalizacja: Świdwin / Worcester

#13

Post napisał: CNCRob » 26 mar 2014, 21:25

lewy10psdw pisze:Witam, swojego czasu wykonywaliśmy sporo wierceń F.1.2 oraz Fi.6 D12, wiertła pękały jak szalone, problemem okazało się pchanie nienapędzanego wiertła i kręcenie wrzecionem, wystarczy niewielkie przestawienie geometri i wiertło odginane jest na wszystkie strony. O mały włos nie zrezygnowaliśmy ze zlecania (pierwsza robota nie zarobiła na wiertła) i wtedy "EUREKA" a może tak kręcić wiertłem? Od tamtej pory wszystkie wiercenia w osi o niewielkich średnicach wykonujemy z oprawki napędzanej, wiertło idzie zawsze po swoim torze, nawet przy przestawionej maszynie, od tamtej pory problemy zniknęły.
Na jakiejs slabej maszynie to robilismy lub maszyna po kilku kolizjach, sam osobiscie w jednej firmie w Swidwinie wiercilem otwory 0,17mm na tokarkach i nie bylo zadnych problemow.
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -
Able to use the following programmes: FANUC Series 18i-TB, FANUC O-T, SIEMENS SINUMERIC 810D & 840D, ShopMILL, ShopTURN, ManualTURN, HEIDENHAIN CNC ISO, DIN PLUS and TURN PLUS (CNC PILOT) and many more.

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#14

Post napisał: grg12 » 26 mar 2014, 21:28

Napisał "Otwor promieniowy i przelotowy" - albo ja czegoś nie rozumiem (dla mnie "promieniowy" oznacza to "w poprzek" - czyli do przebicia 3mm aluminium, jedyna trudność to "przycelowanie" w środek) albo inni odpowiadający...
Własnie dlatego prosiłem o rysunek elementu - żeby nie było wątpliwości.
Jeśli otwór ma być wzdłuż osi (dla mnie - otwór osiowy) to w zasadzie najlepsze rozwiązanie zaproponował RomanJ4. Jeśli otwór ma być poprzek - zmajstrowałbym prosty szablon z kawałka płaskownika stalowego - w jednej scianie otwór 3mm tak głeboki żeby oś wchodziła na odpowiednią głębokość (zakładam że otwory w pobliżu końców osi), prostopadle do niego otwór przelotowy 1mm. Kupił w markecie najtańszą chińską wiertarkę stołową, pasujące imadło, paczkę wierteł 1mm oraz butelką oleju do wiercenia. Zmontował to do kupy (chyba nie muszę wyjaśniać?) i postawił przy tym interesie "pana Franka" coby stukał otwory...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”