gwintowanie małych otworów na cnc, nie w tokarce

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

gwintowanie małych otworów na cnc, nie w tokarce

#1

Post napisał: Hrumque » 01 sty 2014, 13:42

Tak nieśmiało się zabieram za usprawnienie kolejnej pracy.

Do obrobienia płyta/element z aluminium, w której jest dość dużo otworów, część przelotowa ale większość nieprzelotowa, do nagwintowania M3, M4, i kilka M5. Jakby się dało to M3 zamieniłbym na M2.5...

Zrobiłem na początek ładnie wszystko na cnc, a gwintowanie "ręcznie" gwinownikiem w przerobionej wiertarce-wkrętarce (stały stabilizowany moment, niskie obroty). Fajnie, ale gwintowanie z ręki - zwłaszcza M3 - trochę to strach o gwintownik i idealnie proste wejście w materiał. Na statywie "wiertarkowym" pewnie będzie lepiej, ale wkrętarki niezbyt mam jak do niego zamocować, będę musiał 3/4 jej obudowy rozwalić/przerobić, by weszło.

Tak kombinuję - jak już mam przebudowywać wkrętarkę w gwintownik - to czemu nie zamocować go (elastycznie) wprost do cnc (obok/zamiast podstawowego wrzeciona) i sterować gwintowaniem ładnie z softu.
Ale może to wszystko jest zbędną kombinacją? Może gdzieś się da dostać (w pl, za przyzwoite pieniądze) coś jak "SmiCut" - taki fajny frez do gwintów:
[youtube][/youtube][/youtube]



Tagi:

Awatar użytkownika

rafalxfiles
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 665
Rejestracja: 28 sie 2006, 17:55
Lokalizacja: dolnyśląsk
Kontakt:

#2

Post napisał: rafalxfiles » 02 sty 2014, 00:17

Najtańsze jakie znalazłem do tej pory a w miarę tanie to Carmex - Fanar je sprzedaje na Polskę.. tyle, że ja do M2.5 nie kupowałem..


Autor tematu
Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

#3

Post napisał: Hrumque » 02 sty 2014, 10:57

rafalxfiles pisze:Najtańsze jakie znalazłem do tej pory a w miarę tanie to Carmex - Fanar je sprzedaje na Polskę.. tyle, że ja do M2.5 nie kupowałem..
Dzięki. Jaki to jest rząd cen? Bo jak mam dać za jeden frez więcej niż za wiertarkę-gwintciarkę ze statywem plus trochę kasy na roboczogodziny - to sobie odpuszczam ;)

Faktycznie widzę u nich podobny produkt "frezy do małych gwintów" MTI / MTS (jedno- lub trzy/cztero- rowkowe), zasada działania ta sama.
Tylko że trochę mi ich rozmiarówka się nie podoba: Do małych gwintów są (w paru wykonaniach różniących się długością frezu i części roboczej):
M2.5 skok 0.45
M3.0 skok 0.5
M3.5 skok 0.6
M4.0 skok 0.7
M5.0 skok 0.8
M6.0 skok 1.0
Rozumiem, że takim frezem mogę wykonać gwint w otworze o podanym rozmiarze Mx (lub większym), oraz o podanym skoku... Tylko że (zgodnie z ISO i życiem) każdy rozmiar Mx ma inny skok, więc musiałbym innym frezem. A idea (i reklama tego dziadostwa powyżej) miała być taka, że jednym frezem robię wszystkie gwinty, więc patrzę w "jednoostrzowe" - wtedy mogę zrobić dowolny skok.. a tu zonk, bo najmniejsze gwinty da się zrobić >6mm


MoldMichal
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 307
Rejestracja: 03 mar 2012, 12:04
Lokalizacja: Częstochowa

#4

Post napisał: MoldMichal » 02 sty 2014, 11:39

a gwintownik w oprawke kompensacyjna i gwintować na cnc? chyba najtansze rozwiazanie :)
m3 na moim haasie niesmialop gwintuje bez wiekszych strat w narzedzia( na sztywno bez oprawki)
a w alu powinno isc jeszcze lepiej ;)
Pozdrawiam Michał


ktools
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 13
Rejestracja: 13 gru 2013, 16:39
Lokalizacja: PL
Kontakt:

#5

Post napisał: ktools » 02 sty 2014, 14:01

Obrazek

Frezy do gwintów niestety do najtańszych nie należą. To jest oferta z SPPW.

Pozdrawiam


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#6

Post napisał: dance1 » 02 sty 2014, 18:04

MoldMichal pisze:a gwintownik w oprawke kompensacyjna i gwintować na cnc? chyba najtansze rozwiazanie :)
m3 na moim haasie niesmialop gwintuje bez wiekszych strat w narzedzia( na sztywno bez oprawki)
a w alu powinno isc jeszcze lepiej ;)
Ja osobiście wolę gwintować stal niż aluminium. :razz:


Autor tematu
Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

#7

Post napisał: Hrumque » 02 sty 2014, 18:28

dance1 pisze:
MoldMichal pisze:a gwintownik w oprawke kompensacyjna i gwintować na cnc? chyba najtansze rozwiazanie :)
m3 na moim haasie niesmialop gwintuje bez wiekszych strat w narzedzia( na sztywno bez oprawki)
a w alu powinno isc jeszcze lepiej ;)
Ja osobiście wolę gwintować stal niż aluminium. :razz:
A ja smarować kanapki nutelą.
Ale czasem trzeba jednak robić to co jest do zrobienia, np gwintowane otwory w aluminiowym radiatorze.


ktools
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 13
Rejestracja: 13 gru 2013, 16:39
Lokalizacja: PL
Kontakt:

#8

Post napisał: ktools » 02 sty 2014, 20:14

Jpeg, który zamieściłem wcześniej to oczywiście pomyłka. Tu jest właściwy:

Obrazek

Pozdrawiam


Autor tematu
Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

#9

Post napisał: Hrumque » 02 sty 2014, 23:31

ktools pisze:Jpeg, który zamieściłem wcześniej to oczywiście pomyłka. Tu jest właściwy
A już chciałem odpisać "e nie jest tak źle, te 3 frezy mogę jeszcze przełknąć jakoś" ;)


ktools
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 13
Rejestracja: 13 gru 2013, 16:39
Lokalizacja: PL
Kontakt:

#10

Post napisał: ktools » 03 sty 2014, 09:44

Te frezy nie są jednak dedykowane do aluminium, co nie znaczy, że nie mogą być oczywiście zastosowane. Z ofertą na frezy do gwintów dedykowane specjalnie do Al albo AlSi jest raczej krucho, szczególnie od M2 do M4. Od M5 idzie coś znaleźć.

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”