Rzeczywiste wymiary frezów

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
michal
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 4
Posty: 49
Rejestracja: 29 sie 2005, 08:07
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Rzeczywiste wymiary frezów

#1

Post napisał: michal » 31 sie 2012, 16:55

Mam pytanie dotyczące rozmiarów frezów, chodzi mi o to że frezem jednego producenta o średnicy np fi8 wykonując pojedyncze przejście, otrzymamy rowek o szerokości 8mm a innym ok 7,9mm. Mój problem dotyczy frezu palcowego kulistego.
Zakupiłem kiedyś frez fi6 i wykonałem jedno przejście frezarką. W wykonanym rowku chciałem umieścić kulkę łożyskową fi6 i niestety nie zmieściła się w rowku.
Czy są jakieś dodatkowe parametry które określają rzeczywisty wymiar obrobionego materiału? Jest to dla mnie istotna sprawa ponieważ wykonałem pomiar powierzchni czujnikiem zegarowym którego końcówkę wyposażyłem w kulkę fi 6. Chciałem ją skopiować frezem o takiej samej średnicy lecz nie udało mi się ze względu na mniejszy promień frezu (teoretycznie miał mieć średnicę 6mm). Wolałbym kupić odpowiedni frez niż dorabiać kulkę i ponownie mierzyć wykonując ok 5500 pomiarów.



Tagi:

Awatar użytkownika

rafalxfiles
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 665
Rejestracja: 28 sie 2006, 17:55
Lokalizacja: dolnyśląsk
Kontakt:

#2

Post napisał: rafalxfiles » 31 sie 2012, 18:02

W 99% jest tak, że np freza fi 6 produkuje się z wałka przeszlifowanego już na fi 6 a żeby wyszła krawędź to producent zaniża średnicę freza o ok 0,05 na minus.. więc może trzeba spróbować szukać frezów z większą średnicą chwytu.


rc666
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 27 cze 2011, 14:48
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce

#3

Post napisał: rc666 » 31 sie 2012, 18:44

Jak tylko chce powiedziec jako ciekawostke. Jezeli robisz rowek i chcesz zeby byl dikladnie wykonany to zrob go na dwa przejscie. Najpierw jedna strona potem gruga strona. Poza tym rozne frezy moga sie roznie zachowywac w materiale. A moze problem jest w obrabianym materiale a konkretnie w jego strukturze wewnetrznej.
Nie ma głupich pytań, są tylko głupcy którzy ich nie zadają...


frontside
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 226
Rejestracja: 06 maja 2007, 14:37
Lokalizacja: warszawa

#4

Post napisał: frontside » 31 sie 2012, 20:09

Witam,

Frezy normalnych firm (nie z marketu :)) wykonuje się zwykle na h7 - chyba, że zaznaczono inaczej. Zupełnie czym innym jest kulistość freza kulistego - nie zawsze musi być bardzo okrągły. Warunki skrawania na czole takiego freza, też są bardzo kiepskie - frezy kuliste najlepiej używać pracując pod kątem. Materiał nieco sprężynuje - wymiar nie musi byc taki sam, jak wymiar freza (może być także większy) i zależy to od materiału jak i geometrii freza. Jeżeli te rowki mają być dokładne to ja bym próbował frezem walcowym (nasadzanym) profilowym - łatwiej kupić dokładniejszy.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7991
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Rzeczywiste wymiary frezów

#5

Post napisał: WZÓR » 31 sie 2012, 21:07

michal pisze: ...Czy są jakieś dodatkowe parametry które określają rzeczywisty wymiar obrobionego materiału?...
Użyj kompensacji G41/ G42 i wymiar będzie OK.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
michal
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 4
Posty: 49
Rejestracja: 29 sie 2005, 08:07
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

#6

Post napisał: michal » 31 sie 2012, 23:07

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, w moim przypadku kompensacja narzędzia chyba nie zda egzaminu.
Muszę obrobić tuleję o średnicy 28mm na ok 1/4 swojego obwodu i długości 44mm tak żeby na początku promień wynosił 13,5mm a na końcu 12,5mm. Zdecydowałem się na przejście co 0,2mm. Chciałbym zaznaczyć że jest to (przynajmniej dla mnie) dość skomplikowane ponieważ nie jest to stożek i nie jest możliwe opisanie ruchu frezu żadnym wzorem matematycznym. Na dodatek parametr osi Z w każdym punkcie jest inny.
Widzę że nie pozostaje mi chyba nic innego jak usiąść przy tokarce i próbować dotoczyć kulę lub coś podobnego do niej (mam dorobiony prowizoryczny przyrząd do toczenia kul) co uda mi się dopasować do rowka wykonanego moim frezem, następnie dokonać kolejnego pomiaru czujnikiem z zamontowaną dorobioną kulką.
Moja koncepcja opiera się na napisaniu G-kodu na podstawie wyników pomiarów.
Mam czujnik z możliwością podłączenia go pod USB i ustawieniem sczytywania danych do pliku txt więc nie będę musiał ręcznie zapisywać każdego z ok 5500 pomiarów.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7991
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#7

Post napisał: WZÓR » 01 wrz 2012, 09:39

michal pisze:...
Muszę obrobić tuleję o średnicy 28mm na ok 1/4 swojego obwodu i długości 44mm tak żeby na początku promień wynosił 13,5mm a na końcu 12,5mm. Zdecydowałem się na przejście co 0,2mm. Chciałbym zaznaczyć że jest to (przynajmniej dla mnie) dość skomplikowane ponieważ nie jest to stożek i nie jest możliwe opisanie ruchu frezu żadnym wzorem matematycznym. Na dodatek parametr osi Z w każdym punkcie jest inny....
Wspomaganie CAD/CAM (obróbka 3D) w tym przypadku pomoże.

P.S.
Wrzuć rysunek , to zobaczę co da się zrobić.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
michal
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 4
Posty: 49
Rejestracja: 29 sie 2005, 08:07
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

#8

Post napisał: michal » 02 wrz 2012, 11:41

Niestety rysunek nie istnieje. Muszę wykonać tuleję taką jak na pierwszym i drugim zdjęciu na podstawie pomiaru drewnianej płytki zamieszczonej na trzecim.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

To już moje kolejne podejście na przestrzeni ostatnich ośmiu lat. Zacząłem od zlecenia skanowania skanerem dotykowym 3D, obróbką CAD/CAM i zleceniem wykonania w profesjonalnej firmie. Niestety podobno programy podczas przekształceń nieznacznie modyfikują tworzoną powierzchnię z chmury punktów. Dodatkowym problemem jest to że mało kto podejmuje się kilkugodzinnej zabawy przy obróbce CAD i wykonania jednej sztuki. Mnie zaś znudziło się płacenie za każdym razem i odkładanie do szuflady niesatysfakcjonujących mnie elementów. Może zły efekt to brak kompetencji człowieka?
Wykonanie zlecałem w dwóch firmach i żadnej nie udało się tego zrobić dobrze.
Obecnie moją ideą jest wyeliminowanie wszelkich czynności które mogłyby spowodować zniekształcenie np. w pomiarze, tworzeniu powierzchni itd. czyli CAD/CAM. Dlatego czujnik zegarowy zamontowałem do swojej maszynki (amatorskiej), na niej dokonałem pomiaru i na niej wykonywałem detal. Bezpośrednio z pomiarów tworzyłem G-kod (przejście frezu co 0,2mm, pomiar co 0,5mm) Wydaje mi się że błędy maszyny podczas pomiaru pokryją się z błędami podczas frezowania i powinno być w miarę dobrze pod warunkiem że promień frezu i promień kulki na końcu czujnika będą takie same.
Najlepszym chyba rozwiązaniem byłoby wykonanie pomiaru i wyfrezowanie go na frezarce z osią obrotową, czujnik i frez stykałyby się zawsze w najwyższym punkcie obrabianego detalu lecz w tym momencie oś obrotowa to dla mnie za duży wydatek.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7991
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#9

Post napisał: WZÓR » 02 wrz 2012, 15:38

michal pisze:... Zacząłem od zlecenia skanowania skanerem dotykowym 3D, obróbką CAD/CAM i zleceniem wykonania w profesjonalnej firmie. ...
Witam
Detal nie jest aż tak skomplikowany , aby wykonywać skan.
Wystarczy znaleźć osobę biegle posługującą się (np.) programem Solid Works , która na podstawie detalu wykona model 3D.
Ja na swoim etapie nauki w/w programu potrafię wykonać ten model tak (przepraszam za proporcje :smile:) ;

Obrazek
... Muszę obrobić tuleję o średnicy 28mm na ok 1/4 swojego obwodu i długości 44mm tak żeby na początku promień wynosił 13,5mm a na końcu 12,5mm. ....
.... niestety , ale takiego przejścia jeszcze nie zrobię.

p.s.
... jak już wspomniałem o Solid Works , to szukaj pomocy tu;
:arrow: http://www.pswug.info/forum/
lub na naszym Forum tu;
:arrow: https://www.cnc.info.pl/solidworks-vf43.htm

O obróbce nie piszę ...... jak będzie model , to napisanie programu zajmuje chwilę / moment.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2166
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#10

Post napisał: qqaz » 02 wrz 2012, 16:35

WZÓR pisze:
... Muszę obrobić tuleję o średnicy 28mm na ok 1/4 swojego obwodu i długości 44mm tak żeby na początku promień wynosił 13,5mm a na końcu 12,5mm. ....
.... niestety , ale takiego przejścia jeszcze nie zrobię.
To jest podstawowe przekształcenie - powierzchnia krzywoliniowa oparta na łuku R1 i R2 i odległosci S pomiedzy nimi.
Edytor EC lub Acad.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”