Siła nacisku , posuwu

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
respect1523
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 09 cze 2007, 21:31
Lokalizacja: polska

Siła nacisku , posuwu

#1

Post napisał: respect1523 » 07 sie 2012, 13:31

dzien dobry

Jestem studentem politechniki, a zarazem opiekunem maszyn firmie zajmującej się konstrukcjami stalowymi. Problem polega na tym, że przecinając przecinarką taśmową profil H na sredniku posuw powinien się zmniejszać a na pólkach zwiększać ze względu na mniejsze pole ciecia.Maszyna niestety nie posiada takiego regulator i bardzo szybko traci "zęby".Po poszukiwaniach na różnych stronach zauważyłem ze nowe przecinarki posiadają takie układy.Nie chce wymieniać nazw bo to jest chyba łamanie regulaminu zapewne.
Może ktoś posiada wiedzę na temat jak zbudować taki układ ( z mojej wiedzę szkolnej wynika ze to powinien być zawór proporcjonalny który mierząc silę nacisku brzeszczota na materiał dostosowuje prędkość).
Dziękuje za wszelką pomoc i sugestie.



Tagi:


Autor tematu
respect1523
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 09 cze 2007, 21:31
Lokalizacja: polska

#2

Post napisał: respect1523 » 10 sie 2012, 13:26

nikt nie potrafi pomóc? moze ktos posiada poprost schemat od pilousa lub tez bomara


haski
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 143
Rejestracja: 11 kwie 2010, 19:36
Lokalizacja: blachownia

#3

Post napisał: haski » 11 sie 2012, 15:46

witam układ układem ale ważne jest też napięcie taśmy jak i odpowiednia taśma do napięcia taśmy służy TENSOMAT

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#4

Post napisał: adam Fx » 11 sie 2012, 16:00

a nie można by mierzyć obciążenia na silniku? większe obciążenie=zmniejsz proporcjonalnie posuw ..
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


haski
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 143
Rejestracja: 11 kwie 2010, 19:36
Lokalizacja: blachownia

#5

Post napisał: haski » 11 sie 2012, 16:26

mierzenie obciążenia silnika ciekawe rozwiązanie ale żeby się nie okazało że kolega będzie musiał stać przy pile i korygować posuw przypominającą jak by grał w PS3 u mnie mam siłownik opadania ramienia i daje rade. Kolega się w sumie nie określił jaką ma Piłę i jakim wyposażeniem


Autor tematu
respect1523
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 09 cze 2007, 21:31
Lokalizacja: polska

#6

Post napisał: respect1523 » 27 sie 2012, 07:22

przepraszam jaespa takie nie wiadomo co ma juz 5 latek:)


"witam układ układem ale ważne jest też napięcie taśmy jak i odpowiednia taśma do napięcia taśmy służy TENSOMAT" to się wydaje ciekawe rozwiązanie myślę żeby zrobić układ z proporcjonalnym zaworem którym dostawać będzie sygnał z TESometru, lub poprostu mierzący ciśnienie w komorze siłownika pchającego piłe do przodu


haski
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 143
Rejestracja: 11 kwie 2010, 19:36
Lokalizacja: blachownia

#7

Post napisał: haski » 29 sie 2012, 20:15

kolego tensomat zakłada się na taśmę więc jak ciąć z tensometrem na taśmie(lepsze wrogiem dobrego)


copernik1975
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 03 wrz 2012, 10:32
Lokalizacja: Suwałki

Siła nacisku , posuwu

#8

Post napisał: copernik1975 » 03 wrz 2012, 11:01

Witam Wszystkich
to moja pierwsza pisemna wypowiedź na forum tak więc z góry przepraszam za pewne błędy,w tzw stali pracuję już jakieś 7 lat, w szczególności przy produkcji konstrukcji hal,obiektów typu hipermarkety ale również przy produkcji wszystkich elementów z profilów metalowych typu HEB HEA IPE INP UNP itp, od ponad 5 lat pracuję jako operator programista dość fajnej maszyny - zespołu maszyn - składającej się z owiertnicy i piły firmy ....... "zachodniej",maszyna jest w pełni sterowana komputerowo jednak nie to jest tematem wypowiedzi ... wracając do tematu ... do pełnej kontroli cięcia profili potrzebne są 3 podstawowe parametry ... czyli nacisk posuw oraz prędkość obrotowa taśmy,te 3 parametry są zmienne i uzależnione od rodzaju stosowanej taśmy tnącej oraz ciętego materiału,dodatkowo ważnym parametrem jest współczynnik falowania taśmy który informuje operatora o właściwej płaszczyźnie prowadzenia rzazu piły, z mojej praktyki wynika że przy cięciu tak prostym jak i skośnym profili H należy zastosować niższy nacisk i posuw aby piła przecięła środnik profila bez utraty zębów
poza tymi wstępnymi informacjami pozostaje jeszcze omówienie tematu twardości ciętego materiału ponieważ inne parametry powinny zostać dobrane przy cięciu profila ze stali miekkiej np. 235 a inne przy twardej np. 355
ostatnim z problemów do omówienia pozostaje rodzaj piły a dokładniej rozstaw zębów i ich wysokość ponieważ inne piły stosuje się do materiału pełnego a inne do profili
w kolejnej wypowiedzi postaram się zamieścić tabelę producenta maszyny na której pracuję która może Ci pomoże,pozdrawiam
Bartek Bychowski


Autor tematu
respect1523
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 09 cze 2007, 21:31
Lokalizacja: polska

#9

Post napisał: respect1523 » 03 wrz 2012, 15:45

copernk to wiadome wszystko temat jest troszkę o czymś...

na ficepie voortmanie czy kaltenbachu pppracujesz?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”