usuwanie naprężeń

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
spawtech
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 251
Rejestracja: 15 lut 2007, 20:49
Lokalizacja: 123

usuwanie naprężeń

#1

Post napisał: spawtech » 13 lip 2011, 18:13

Witam, jestem zainteresowany zbudowaniem pieca-komory nagrzewającej do usuwania naprężeń po spawaniu ,np. spawanych ram ploterów.Czy ktoś ma wiedzę na ten temat?Wykonanie samej konstrukcji nie byłoby problemem.



Tagi:


ali23
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 70
Rejestracja: 20 cze 2010, 14:35
Lokalizacja: racibórz

#2

Post napisał: ali23 » 23 lip 2011, 10:45

ale gdzie pytanie?? wiedzę na jaki temat??

o odprężaniu po spawaniu piszą w każdym "poradniku spawacza"

nie wiem jak duże masz te konstrukcje ale mój piec do tego celu ma wymiary wewnętrzne 2200/1700/960 i bierze 400A i rozgrzewa się pusty do 550*c w 4h więc koszt prądu jest ogromny co za tym idzie myśl nad zasilaniem gazowym..

do tego o czym pisałeś osobiście zastosował bym odprężanie wibracyjne :)


kielu
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 10 sie 2011, 20:56
Lokalizacja: Biskupice

#3

Post napisał: kielu » 10 sie 2011, 21:12

Witam, jestem nowy na forum. Zainteresowało mnie co piszecie i postanowiłem dorzucić co wiem:) @SPAWTECH, zgadza się, w Twoim przypadku ram do ploterów, gdzie zachowanie wymiaru w czasie ma duże znaczenie, też polecałbym Ci odprężanie metodą wibracyjną. Naprężenia usuwane są wtedy za pomocą drgań. To daje bardzo dobre wyniki w zakresie stabilności wymiarowej jak i wytrzymałości. Wiem, że w Poznaniu jest taka firma wibropol, co się tym zajmuje. Pozdrawiam


Autor tematu
spawtech
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 251
Rejestracja: 15 lut 2007, 20:49
Lokalizacja: 123

#4

Post napisał: spawtech » 11 sie 2011, 08:18

Witam,dziękuję za informację,okazuje się że urządzenie do stabilizacji wibracyjnej produkuje IS Gliwice ma oznaczenie SW03P i SW04P niestety telefonicznie nie udostępniają informacji cenowej.Pozdrawiam.


kielu
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 10 sie 2011, 20:56
Lokalizacja: Biskupice

#5

Post napisał: kielu » 11 sie 2011, 09:23

Nie tylko IS Gliwice produkuje to urządzenie. Ten ich SW03P i SW04P jest konstrukcją z 94 roku chyba i koszt wdrożenia czyli sprzęt + know how kosztuje jakieś 65 000 netto (kiedyś z nimi na targach w Kielcach gadałem). Jest poza tym kilka firm zagranicznych. Ci z Poznania chyba też sprzedają - nie wiem jaka cena, ale tego można się zawsze dowiedzieć;) Ta firma wibropol też była na tych targach i też pokazywali swoje urządzenie. Na swojej stronie piszą nawet, że dostali wtedy jakąś nagrodę za to. Pytanie czy opłaca Ci się od razu kupować urządzenie. Może warto sprawdzić najpierw czy spełnia to Twoje oczekiwania i kazać odprężyć taką jedną czy dwie ramy usługowo.


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#6

Post napisał: Mariuszczs » 11 sie 2011, 09:31

Widzę po zdjęciach na stronie wibropol że odpreżąją to zwykłym silnikiem wibracyjnym ( elektrowibrator ).


kielu
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 10 sie 2011, 20:56
Lokalizacja: Biskupice

#7

Post napisał: kielu » 11 sie 2011, 09:53

zwykłym, niezwykłym;) no a jak można inaczej? Twierdzą, że mają regulowaną siłę wymuszającą, więc chyba nie taki zwykły:) A poza tym częstotliwość drgań jest do 220Hz. Większość elektrycznych silników wibracyjnych jakie znam mają częstotliwość do 50Hz no max 100.


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#8

Post napisał: Mariuszczs » 11 sie 2011, 12:15

Regulacja siły jak tam widzę to po prostu inne silniki, natomiast w jednym można regulować zmieniając ciężarki, a częstotliwość można falownikiem.
Ciężarek może być nawet z przesuwanym ciężarem więc szybko można zmienić siłę.
Tak się po prostu zastanawiałem jak to się robi to odprężanie wibracyjne, a to prościej to nie można wymyślec.

Teraz mnie ciekawi czy wiedzą jak dobierać częstotliwość czy po prostu przepuszczają wszystkie częstotliwowci i już :mrgreen:

[ Dodano: 2011-08-11, 12:31 ]
Myślę że amatorsko ramę niedużej maszynki można przykręcić do starego diesla i podtrzymać go na różnych obrotach i potem można spać spokojnie bez obaw o odkształcenia.

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4721
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#9

Post napisał: pitsa » 11 sie 2011, 13:09

Diesel to ciekawy pomysł. :-) Trzeba tylko dobierać obroty w zależności od częstotliwości drgań własnych przymocowanej do silnika konstrukcji. W startych jelczach, gdy autobus stoi na przystanku, lub przed światłami, można poczuć odprężające drgania własne konstrukcji. ;-)

W mojej firmie od kilkudziesięciu lat stosują dwie metody:

wzbudzanie mechaniczne (patent z lat 90):
Obrazek

wzbudzanie elektromagnetyczne:
Obrazek

Teraz łatwiej zbudować wzbudnik elektromagnetyczny, bo dostępne są silne magnesy neodymowe. Potem jazda po częstotliwości i zatrzymywanie się na tych gdzie zachodzi rezonans, aby uzyskać efekt dobrego odprężenia.
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”