Jak dokładnie uciąć profil aluminiowy

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
kacpik
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 16
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:14
Lokalizacja: Radom

Jak dokładnie uciąć profil aluminiowy

#1

Post napisał: kacpik » 08 mar 2011, 14:15

Rozpoczynam cięcie profili aluminiowych do mebli kuchennych i potrzebuję rozwiązać temat dokładnego i szybkiego ustawienia długości ciętego profilu
Do każdej ramki będę potrzebował dwa elementy krótsze i dwa dłuższe - długości muszą być takie same i zależy mi na szybkiej zmianie ciętych długości
Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu
pozdrawiam Kacpik



Tagi:

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#2

Post napisał: BYDGOST » 08 mar 2011, 14:28

Nic prostszego się nie wymyśli jak przykładnica plus zderzak. Warto wcześniej wypróbować, np. na odpadach, jak trzeba ustawić zderzak, żeby otrzymać oczekiwaną długość.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#3

Post napisał: adam Fx » 08 mar 2011, 15:16

jest to forum CNC wiec i piła CNC może ciąć identycznej długości odcinki na zadany wymiar :wink: ok a tak serio to jak chcesz zmieniać długość to szybko np. 1 krótki 1 długi i znowu krótki to potrzebujesz mni. 1 obrotowy który będziesz odchylał by mieć dostęp do drugiego w sumie prosta sprawa , ustawiaj na odpadzie lekko dosuwaj bo dobijanie często powoduje jednak stopniowe odsuwanie zderzaka.
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
kacpik
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 16
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:14
Lokalizacja: Radom

#4

Post napisał: kacpik » 08 mar 2011, 15:54

Znajdę taką przykładnicę do piły-ukośnicy do cięcia profili aluminiowych?
Przeszukuje internet i wszystkie przykładnice znajduje do pilarek formatowych :(

pozdrawiam Kacpik

[ Dodano: 2011-03-08, 15:56 ]
Adam Fx:
piła cnc ? Mógłbyś przybliżyć temat? Jeżeli cena jest dla ludzi może to moje rozwiązanie!

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#5

Post napisał: adam Fx » 09 mar 2011, 16:23




no chociaż zamiast podawania materiału można by zrobić zderzak cnc który po wpisaniu ustawiał by się na zadana wartość bo tu akurat materiał podawany jest przez wysuwanie go na określoną długość przez imadło

[ Dodano: 2011-03-09, 17:00 ]
a zderzak to byś mógł sam zrobić piłę mocujesz do płyty a nie niej dwa zawiasy takie jak na rys. ( 2 kątowniki ośka i płaskownik z gwintowanym otworem na śrubę do ustalania precyzyjnie wymiaru ) dobijasz do dalszego potem zamykasz ten bliżej i do niego dzięki czemu tniesz 2 wymiar
Załączniki
zderz.JPG
zderz.JPG (42.89 KiB) Przejrzano 2000 razy
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


upadły_mnich
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1546
Rejestracja: 09 gru 2005, 11:52
Lokalizacja: Lublin

#6

Post napisał: upadły_mnich » 09 mar 2011, 19:58

kacpik pisze:Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu
:smile: ja go nie widzę.
Potrzebny Ci jest zderzak - to pewne. Ustawiajac zderzak wszystkie profile będziesz mial o tej samej dlugości. Pomijam błędy typu wiór miedzy profilem a zderzakiem lub podobne niechlujstwo operatora.
Jeśli chcesz ciąć różne długości a tak chcesz to potrzebujesz ten zderzak zamocować do suwaka przemieszczajacego sie po prostej prowadnicy z możliwością blokady. Prowadnica może być profil aluminiowy tzw. konstrukcyjny, szlifowany plaskownik stalowy itp. - kwestia kasy a bardziej pomysłu.
Chcesz ustawiac długość ciętego materiału potrzebny ci uklad pomiarowy. W najprostszej postaci jest to miarka przyklejona do prowadnicy - koszt kilka kilkanascie zlotych. W niektórych systemach np. Kanya miarke wsuwasz w specjalne wycięcia w profilu. Zabezpieczasz ja przed rysowaniem. Chcesz dokladniej (ale w granicach rozsadku) to robisz uklad mechaniczny typu:
Dwa kola na końcach stołu pod pasek zebaty, do paska zamocowany suwak ze zderzakiem. Pierwsze koło to bliżej piły zamocowane poprzez uklad pomiarowy i kółko do p[rzesuwania. Nie pamiętam jak ten układ się nazywa ale sa elektroniczne i mechaniczne i GOTOWE. Przejrzyj katalogi Elesa-Ganter lub Goma i znajdziesz. Chcesz szybciej niz 3-5 sekundy ustawiać zderzak? Pytaj kolegów o szybkie napędy CNC - ale to juz fanaberia. Dokladnośc 0,1mm do mebli wystarczajaca - zapewnią Ci ją w/w uklady.
Nie wiem jaką masz piłę i czy to co napisalem to nie przesada.
sprawność wg kobiety: stosunek wielkości wyjętej do wielkości włożonej


Autor tematu
kacpik
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 16
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:14
Lokalizacja: Radom

#7

Post napisał: kacpik » 09 mar 2011, 20:39

upadły_mnich pisze: Dwa kola na końcach stołu pod pasek zebaty, do paska zamocowany suwak ze zderzakiem. Pierwsze koło to bliżej piły zamocowane poprzez uklad pomiarowy i kółko do przesuwania. Nie pamiętam jak ten układ się nazywa ale sa elektroniczne i mechaniczne i GOTOWE. Przejrzyj katalogi Elesa-Ganter lub Goma i znajdziesz.

BARDZO dziękuję za pomoc.

Może ktoś wie jak taki układ się nazywa...
Przeglądałem ofertę na stronie http://www.elesa-ganter.pl/produkty.html ale nic takiego nie rzuciło mi się w oczy
pozdrawiam

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#8

Post napisał: adam Fx » 09 mar 2011, 21:38

kacpik, pytasz o rozwiązania gotowe i w dodatku raczej nie najtańsze bo elektroniczny układ pomiarowy to droższe niż zwykły zderzak ustawiany do metrówki ( jego długość zwiększą jego cenę) już nie wspomnę o pile CNC a wygląda mi na to że nie chodzi ci o seryjna produkcje tylko jednorazową zabawę- chyba ze się mylę

jasne zamiast deski z mojego rys. możesz użyć profilu z wyciętym rowkiem teowym i przesuwać po nim uchylane zawiasy ustawiając wstępnie wymiar a potem precyzyjniej śrubą do której byś dobijał cięty materiał

liniały pomiarowe http://allegro.pl/linial-linialy-pomiar ... 23420.html
http://www.pphumatbor.nazwa.pl/new_lini ... 170_1.html
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
kacpik
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 16
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:14
Lokalizacja: Radom

#9

Post napisał: kacpik » 09 mar 2011, 21:49

Dzięki Adam

Dokładne cięcie potrzebuję do produkcji seryjnej i baardzo zależy mi na wymiarze
Dzięki za podesłane linki - interesujące, pozdrawiam

[ Dodano: 2011-03-09, 23:06 ]
Ps. Potrzebuje docinać profile o długościach między 150 a 1200mm

[ Dodano: 2011-03-09, 23:12 ]
Czy ktoś zna takie urządzenia: http://www.odczytycyfrowe.pl/linialy.htm ?
Jest tu liniał pomiarowy o dużym zakresie 50-3000mm może bedzie odpowiedni...
Ciekawe ile takie coś kosztuje?
pozdr


upadły_mnich
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1546
Rejestracja: 09 gru 2005, 11:52
Lokalizacja: Lublin

#10

Post napisał: upadły_mnich » 10 mar 2011, 12:20

szukaj "cyfrowy wskaźnik położenia'. W odróżnieniu od liniałów są z tego co pamietam sporo (kilkukrotnie?) tańsze. Przy liniałach przygotuj sie na wydatek ok 800-1000zł - może się mylę.
sprawność wg kobiety: stosunek wielkości wyjętej do wielkości włożonej

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”