Podzielnica- kasowanie luzów w podzielnicy.

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
HeniekL
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 150
Rejestracja: 03 sie 2009, 12:50
Lokalizacja: Opolskie

Podzielnica- kasowanie luzów w podzielnicy.

#1

Post napisał: HeniekL » 29 lis 2009, 12:45

Witam!
Mam pytanie dotyczące kasowania luzu w podzielnicy uniwersalnej (tarczkowej). Jestem posiadaczem małej amatorskiej podzielnicy, takiej samej, jaka była sprzedawana na tej aukcji Allegro: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=765428282
Mój egzemplarz podzielnicy posiada niewielki, aczkolwiek istotny luz prawdopodobnie na przekładni ślimakowej. Urządzenie od nowości nie było praktycznie używane, więc wykluczam jakieś znaczące zużycie. W grę wchodzi jedynie niedokładność wykonania lub konieczność regulacji. I tu moje pytanie. Czy w tak małych podzielnicach istnieje możliwośc kasowania luzu, który objawia się tym, że po zablokowaniu korbki mozliwe jest nieznaczne obrócenie uchwytem? Jak kasuje się tego rodzaju luzy? Oczywiście podzielnica posiada z boku moletowaną śrubę służącą do blokowania wrzeciona, ale nie zapobiega ona niedokładnościom, jakie powstają podczas obrotu. Czekam na sugestie.



Tagi:


tuptus59
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 199
Rejestracja: 08 wrz 2009, 21:26
Lokalizacja: kraków

podzielnica

#2

Post napisał: tuptus59 » 29 lis 2009, 13:04

w wiekszosci podzielnic i stołów obrotowych z jakimi mam stycznosc i okazje pracowac na nich bez względu na wielkosc jest regulacja odłegłosci między slimakiem a slimacznicą , twoja podzielnica ze wzgłedu jak piszesz jest dawno nieużywana może byc zabrudzona,sprubój ją wymyc i dokładnie ogładnąc napisz jaki to typ podzielnicy, jak jest oryginalna to ma jakies oznaczenia na tabliczce,daj odpowidz czy sie udało
tuptus


mrozanski
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 807
Rejestracja: 06 lis 2006, 19:05
Lokalizacja: wlkp.

#3

Post napisał: mrozanski » 29 lis 2009, 13:40

jest to podzielnica z dodatkowego wyposazenia tokarko-frezarki ous-1 . raczej nie bedzie miała regulacji. najlepiej to rozebrac i samemu sprawdzic


Autor tematu
HeniekL
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 150
Rejestracja: 03 sie 2009, 12:50
Lokalizacja: Opolskie

#4

Post napisał: HeniekL » 29 lis 2009, 15:04

Dziękuję za sugestie. Faktycznie, podzielnica pochodzi z zestawu OUS-1, jednak występowała też w sprzedaży jako osobny przyrząd. Niestety nie ma żadnych symboli na obudowie, było to dedykowane urządzenie. Nie ma też wzmianki w DTR-ce OUS-1 na temat sposobu regulacji. Prawdopodobnie urządzenie było budowane w innym oddziale niż same tokarki OUS-1. Być może słuszna jest uwaga, żeby rozebrać i zobaczyć, czy producent uwzględnił taką opcję regulacyjną. Interesuje mnie natomiast, jak kasuje się te luzy w dużych podzielnicach. Podobno jest regulacja na mimośrodzie. Proszę napisać w jakim miejscu się ona znajduje, jak ją rozpoznać. Będę wdzieczny za pomoc.


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#5

Post napisał: Leoo » 29 lis 2009, 16:09

Przekładnie cierne ciągle się zużywają, tak więc regulacja luzu być musi. Prawdopodobnie po odkręceniu tarczy podziałowej będzie widać mechanizm. Oś ślimaka powinna być osadzona w mimośrodowej tulei, której obrót umożliwia regulację.


Autor tematu
HeniekL
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 150
Rejestracja: 03 sie 2009, 12:50
Lokalizacja: Opolskie

#6

Post napisał: HeniekL » 29 lis 2009, 16:19

Jak więc rozumiem, należy odkręcić tarczę, a pod nią powinna znajdować się tuleja mimośrodowa, której obrót spowoduje uniesienie osi podzielnicy i wykasowanie luzu. Muszę sprawdzić zatem, czy i w moim przyrządzie znajduje się takowa regulacja. Bardzo dziękuję za dotychczasową pomoc :-).

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#7

Post napisał: clipper7 » 29 lis 2009, 16:50

HeniekL pisze:Interesuje mnie natomiast, jak kasuje się te luzy w dużych podzielnicach
U mnie jest mimośrodowa tuleja z dźwignią służącą do regulacji luzu. Osobno jest hamulec wrzeciona i tarczka z zapadką do "pełnych" podziałów.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”