Doradztwo technologiczne - czy w Polsce istnieje?

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Tom79
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 14 paź 2008, 13:54
Lokalizacja: Wrocław

Doradztwo technologiczne - czy w Polsce istnieje?

#1

Post napisał: Tom79 » 25 lut 2009, 13:08

Witam,

od jakiegoś czasu interesuje mnie temat doradztwa technologicznego w branży stalowej. Poszukuję firm, które zajmują się tego typu działalnością. Chodzi mi głównie o firmy, które działają na zasadzie dobierania odpowiednich rozwiązań pod określone zapotrzebowanie klienta. Wiele firm wpisuje w obszarze swojej działalności "doradztwo techniczne". Polega to jednak na zwykłym dobieraniu swojego asortymentu do potrzeb klienta, a mnie chodzi o poszukiwanie odpowiednich rozwiązań na całym rynku. Czy ktoś z Was może słyszał o takiej firmie? A może Polacy inaczej rozumieją pojęcie "doradztwa technologicznego"? Proszę o pomoc, wskazówki, spostrzeżenia.

Pozdrawiam
Tom



Tagi:


mdg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 700
Rejestracja: 16 gru 2008, 09:16
Lokalizacja: Dzierżoniów

#2

Post napisał: mdg » 25 lut 2009, 13:29

Nie wiem czy może istnieć coś takiego. Możliwości technologicznych jest tyle ile jest zapotrzebowań klienta - czyli nieograniczona ilość. Firma, która zajmowałaby się takim doradztwem, musiałaby mieć w swojej kadrze bardzo dużo ekspertów w poszczególnych dziedzinach, którzy za każdym razem, gdy pojawi się problem do rozwiązania, zbieraliby się, szukali możliwych rozwiązań i wybierali te najbardziej optymalne. Wg mnie to abstrakcja, ale nie do końca, ponieważ jest jeszcze klient - i to On właśnie musi wiedzieć czego chce i ograniczyć się do pewnych rozwiązań. Na przykład zachodzi potrzeba wykonania dużej ilości detali z tworzywa, należy się zwrócić do firmy zajmującej się przetwórstwem tworzyw. Jest potrzeba wykonania detalu z metalu - kierować się do narzędziowni itp. Ludzie tam pracujący na pewno znajdą optymalne rozwiązania pod względem technologicznym, ekonomicznym itp :wink:
Pozdrawiam
Pozdrawiam

Grzesiek
Samozwańczy programista CNC


bubels
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 523
Rejestracja: 15 sie 2004, 23:24
Lokalizacja: Poznań

#3

Post napisał: bubels » 25 lut 2009, 17:50

Ludzie tam pracujący na pewno znajdą optymalne rozwiązania pod względem technologicznym, ekonomicznym itp
I w to miło wierzyć.

Otóż opracowuje pewne urządzenie elektroniczne. Ma ono pewną klawiaturę. Możliwości jej wykonani jest powiedzmy 5. Natomiast nie istniej firma która posiada w swojej ofercie wszystkie te rozwiązania. Tak więc dział doradztwa którejkolwiek z firm doradzi optimum ale tylko ze swojej oferty.

Wertując bezkres internetu szukając rozwiązania podpatrzonego w sprzęcie RTV natknąłem się na coś wręcz idealnego do moich zastosowań o dziwo również ekonomicznie. Notabene rozwiązanie nie będące w żaden sposób powiązane z 5 wspomnianymi możliwościami. Słowem sam muszę być swoim technologiem.

Co do ekspertów wielu dziedzin to bym nie przesadzał.
Wystarczy kilku ludzi o bardzo szerokim spectrum zainteresowań technicznych. Oni nie muszą wiedzieć wszystkiego. Ba nie muszą wiedzieć nawet jak jest to zrobione. Wystarczy że wiedzą że coś takiego jest i gdzie jest ten który wiedzę na dany temat posiada. Do nich będzie należało rozważenie za i przeciw pod kontem danej aplikacji, warunków pracy, ekonomi, technologi pozostałych elementów itd.

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#4

Post napisał: BYDGOST » 25 lut 2009, 19:21

Kiedyś pracowałem w biurze projektów i mniej więcej czymś takim się zajmowaliśmy. Trafiał do nas klient lub trzeba było samemu go znaleźć, rozpoznać jego potrzeby, zaproponować rozwiązanie, lub kilka do wyboru, opracować założenia techniczne i ekonomiczne z wyliczeniem okresu zwrotu nakładów, dać wytyczne konstruktorom, dopilnować wykonania a na koniec to wszystko uruchomić. To były trudne czasy. Sięgając do nowych technologii napotykaliśmy barierę cenową a na starych nie można było dużo zdziałać. Teraz można pozwolić sobie na wiele z tego co wówczas było nieosiągalne. Jeśli obecnie pojawi się szersze zapotrzebowanie na takie usługi to na pewno powstaną firmy specjalizujące się w tym kierunku.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”