Mała grawerka

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

#11

Post napisał: kak » 08 gru 2011, 21:35

Przyszły dzisiaj frezy 0,3mm (nie te trójostrzowe). Takie maleństwo, ledwo czubek widać.
Musiałem je przetestowac w aluminium. Żadnego nie złamalem, ale troche czasu to zajęło.
Tylko raz na 0,1mm głebokosci przejechałem.
Obroty 10tys.
Posuw....21mm/min :-)
Zetka 4,2mm/min
Zagłębienie 0,1mm
Czas: 1godz. 20min
Chłodzenie spirytusem - strzykawką od czasu do czasu.
To był tylko test frezów, to nie obrabiałem obwodu literek i cyfr i są troche kanciaste. Frez jezdził tylko w lewo i prawo. Nie najgorzej wyszlo. Trochę kwasiora, jak Leoo pisał i bedzie dobrze:-)

Obrazek

Obrazek

[ Dodano: 2011-12-13, 21:25 ]
Dzisiaj się w mosiądzu parę godzin bawiłem.
Czuć że o wiele twardszy od aluminium.
Zacząłem od samego dołu, frez po przejechaniu pierwszej scieżki długości 10mm się złamał na posuwie 21mm/min na sucho, bo mosiądzu się ponoć nie chłodzi.
Polałem troche spirytusu i kolejny frez na posuwie 15mm/min dał rade obrobic 2/3 całosci i też padł.
Ostatnią górną częsć ustawiłem na posuw 9mm/min. Obwód literek i cyfr też na tym posuwie.
Widać na zdjeciu róznice w posuwach, najwolniej wyszło najlepiej - poza tym ze Zetka ma lekkie luzy i nie wchodzi 100% na tą sama głebokość po przejazdach.

Frezy się połamały w tym samym miejscu. Próbowalem jakieś wnioski z tego wyciagnać, ale dałem sobie spokój :-)

Znajomy musi sie zadowolic taką głebokoscią jak jest. Za długo to trwa. Chyba ze 3-4 godziny z przygodami było. Na pełną głębokość 0,5mm ponad 30 godzin by zajęło.
Oczywiście na żywo wygląda troche lepiej niż na powiększonym zdjeciu :-)


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

[ Dodano: 2011-12-13, 23:23 ]
Znajomy chce sam mosiądz wypolerować, to ja wypolerowałem z lekka to co wczesniej z aluminium zrobilem. Fajnie wygląda:-)

Obrazek

Obrazek

[ Dodano: 2011-12-19, 15:49 ]
Znajomy zauważył, że to logo to nie jest konstruktora silnika, tylko kogoś kto go zbudował.
Teraz chce nowe logo z wlasnymi inicjałami.

Tym razem użyłem innego frezu który akurat mam, jak na zdjęciu. Grubszy, można szybciej obrabiać.
Może troche za duży kąt ma (60 stopni), bo cyferki dość cienkie wyszły, ale powierzchnia kieszonki jest świetna. 0,2mm głęboka.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Tagi:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”