Jak zwiększyć prędkość cnc rutera

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.

Autor tematu
lolos
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 14
Posty: 131
Rejestracja: 14 gru 2008, 18:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Jak zwiększyć prędkość cnc rutera

#1

Post napisał: lolos » 31 lip 2009, 19:14

Witam
Oto opis maszyny:
- Silniki krokowe 4.2A dwie sztuki 3Nm, 8 przewodów 200 kroków + jeden silnik silnik 4 przewody, 2.8A, 200 kroków, 1.86Nm.
- Sterowniki SSK-B02 4A wiem że nie wykorzystuje pełnej mocy silników, full step
- transformator po wyprostowaniu jakieś 33VDC 12A
- silniki napędzają trapezowe śruby M12 x 3mm skok
- sterownik z akcesoria

Pytania

1. Z jednego sterownika wyciskam 3.7A z drugiego 3.2 (to max więcej nie chcą się podkręcić), trzeci 2.8A. Dlaczego jest tak nierówno, dlaczego nie mogę przyłożyć wyższego prądu? (stery kupione w akcesoria w częściach do złożenia)

2. W machu ustawione mam to 66 kroków obrót max prędkość około 900mm/m (na początku ustawiłem 533 kroki na obrót przez pomyłkę i przy prędkości 300mm/m ganiał jak szalony o wiele szybciej niż przy prawidłowym ustawieniu ale mm miał ponad 10cm) Dlaczego tak jest?
3. Jakimi metodami mogę zwiększyć prędkość?

Filmik jak pracuje http://www.youtube.com/user/lolos79#pla ... HtB81dSMiU

PS Są delikatne luzy gdyż wszystko wycinane, wiercone ręcznie.

Dzięki z góry za porady
Pozdrawiam



Tagi:

Awatar użytkownika

wood carver
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1243
Rejestracja: 28 lip 2006, 19:14
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

#2

Post napisał: wood carver » 31 lip 2009, 19:45

Przez moment myślalem, że to plazma....tak pali matetrial :) ;)


Co do prędkośi...tam są takie "suwaki"
Ustawia się maks prędkość dla ruchu G0 ! ! ! oraz przyspieszenie.
Prosze pomanipulować suwakami dostosowując przyspieszenie oraz maks prędkość dla ruchów G0 ( dojazdy) lub wpisać wartości.
Prędkość pracy dla ruchów roboczych ustawia się poprzez parametr F ( feed)
Parametr ten można umieścić w G codzie, lub "ręcznie" z klawiatury.
np. F1000...1800 ( tu bym się zatrzymal przy parametrach sprzętu) ... trzeba poeksperymentować ile maszyna może. Na to sklada się wiele czynników ( silniki, stery, przelożenie napędu, masa...trzeba wyeksperymentowac optymalne parametry)
Prędkość pracy w dojazdach G0, ustawia się poprzez zakladkę motor tuning - prędkość g0 to maksymalna wartość ustawień dla poszczególnych silników we wspomnianym oknie ustawiania parametrów pracy.

Czasem warto zwiększyć przyspieszenie kosztem maks prędkosci !! !! !!
( podczas pracy, gdy osie interpolują często przyspieszenie jest ważniejsze niz F maks)
no nic...trzeba troche poeksperymentować

Prosze jednocześnie zwiększyć podzial krokowy sterowników!!! Przy pelnym kroku maszynka nie rozwinie skrzydel.. (o ile je w ogóle rozwinie z takimi steronikami )oraz zmienić przelicznik kroków w zakladce motor tunning po zmianie podzialu krokowego.

Kolejna rzecz.... Cewki silników 8 przewodowych lepiej polączyć w szereg. Silnik ten będzie lepiej pracowal w w niższym przedziale obrotów w takiej konfiguracji. Cewki wpięte równolegle sprawiają, że moment jest bardziej stabilny przy wyższych prędkościach pracy. Tym bardziej, że \wspomniany silnik o ile się nie mylę, z cewkami w szeregu potrzebuje zaledwie 2 A / fazę.
Spokojnie zostawilbym te wspomniane 3 A. Powinno być lepiej. Mozna też dać jakiś wentylator 12 V gdyby się grzal zabardzo ( tym bardziej ze wspomniany sterownik nie posiada funkcji redukcji prądu podczas postoju) Chociaż przy takim napięciu zasilania nic zlego nie powinno się dziać.
Ostatnio zmieniony 31 lip 2009, 20:16 przez wood carver, łącznie zmieniany 1 raz.


Autor tematu
lolos
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 14
Posty: 131
Rejestracja: 14 gru 2008, 18:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#3

Post napisał: lolos » 31 lip 2009, 20:15

Ustawiałem i ustawiałem w motor tuning.... Nie mogę wyjść ponad magiczną liczbę 940mm/min bo zaczyna gubić kroki. Próbowałem też na halfstep 133 kroki na obrót jest wolniej jeszcze.
Myślicie że jaka max prędkość powinienem wyciągnąć z takimi silnikami? Oś Z mam pomysł żeby zmienić na śrubę na taką ze skokiem 1,5mm dało by mi to większy moment.

Awatar użytkownika

wood carver
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1243
Rejestracja: 28 lip 2006, 19:14
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

#4

Post napisał: wood carver » 31 lip 2009, 20:21

Przy tych silnikach i takim skoku śruby powinieneś osiągnąć 1500 ...No jeśli nie wyciągniesz więcej niż 1000 mm to co tu zmienią gdybania ile można....
można tyle ile wyciągasz...

Zmień sterownik na 4,2 A 75 V ... kup do tego konkretne trafo tak, aby po wyprostowaniu bylo przynajmniej 60 V i maszyna będzie latać!

inaczej dalej będziesz palil frezy na blacie ;)


Autor tematu
lolos
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 14
Posty: 131
Rejestracja: 14 gru 2008, 18:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#5

Post napisał: lolos » 31 lip 2009, 20:47

Podłączę jutro w szereg i sprawdzę tak. A takie amatorskie pytanie przechodząc na półkrok otrzymuję większą dokładność ceną prędkości?
Te frezy są od black and decker totalne dno. Mam inne z węglika śmigają jak trzeba i nie palą. A jeszcze spytam jak powinno się dobierać prędkość wrzeciona rozumie że zależy od prędkości rutera, grubości freza i od materiału?

Awatar użytkownika

wood carver
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1243
Rejestracja: 28 lip 2006, 19:14
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

#6

Post napisał: wood carver » 31 lip 2009, 21:08

lolos pisze: A takie amatorskie pytanie przechodząc na półkrok otrzymuję większą dokładność ceną prędkości?
Nie
Przy większym podziale krokowym , maszyna powinna uzyskiwać większe prędkosci. ( chodzi oczywiscie o charakterystyke pracy silnika... w praktyce przy dużych rozdzielczościach musimy się liczyć z mozliwościami kHz programu kontrolującego ale to akurat ciebie w tym momencie nie dotyczy )
Chociaż faktycznie występuje spadek momentu obrotowego silnika. Mierząc Nm silnika podczas trzymania..okaże się, ze przy wiekszym podziale krokowym moment jest mniejszy.Jednak potem rampa tego spadku jest mniej stroma, totez można uzyskać większe predkosci i kulturę pracy.

Podlącz cewki w szeregu...jednak w przyszlosci radze zmienić sterowniki.
Takie minimum to 1/8 kroku ...


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 13
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#7

Post napisał: Leoo » 01 sie 2009, 00:00

Stosując śruby o skoku 3mm w pełnym kroku trzeba 66,67 impulsów STEP na 1mm. Taką wartość trzeba wpisać w ustawienia. Nic nie stoi na przeszkodzie by użyć półkroku i ustawić 133,33 kroki na 1mm. Twój sterownik w półkroku przeciąża nieco silnik, gdyż w czasie trwania półkroku obie fazy zasilane są prądem znamionowym. W takiej sytuacji należy zmniejszyć prąd o ok. 20% i wszystko będzie dobrze.
Jeśli silniki zaczynają gubić kroki, to znak że większej prędkości z napięcia 33V nie wyciśniesz. Trzeba koniecznie podnieść napięcie, najlepiej do 40V, można i wyżej ale trzeba zastosować ogranicznik.
lolos pisze:Z jednego sterownika wyciskam 3.7A z drugiego 3.2 (to max więcej nie chcą się podkręcić), trzeci 2.8A. Dlaczego jest tak nierówno, dlaczego nie mogę przyłożyć wyższego prądu?
W jaki sposób mierzysz prąd?


Autor tematu
lolos
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 14
Posty: 131
Rejestracja: 14 gru 2008, 18:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#8

Post napisał: lolos » 01 sie 2009, 01:16

BENNING prof. cęgowy cyfrowy miernik CM 2 jest takowy na allegro. Więcej nie wiem bo sterowniki wytrzymują 40V max nie chciał bym ich stracić hehe. A jakbym dołożył drugie źródło zasilania czyli jeszcze jeden transformator,czyli oś X z jednego transformatora 33VDC i oś Y i Z z drugiego trafo 33VDC?


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 13
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#9

Post napisał: Leoo » 01 sie 2009, 11:43

lolos pisze:BENNING prof. cęgowy cyfrowy miernik CM 2 jest takowy na allegro. Więcej nie wiem bo sterowniki wytrzymują 40V max nie chciał bym ich stracić hehe. A jakbym dołożył drugie źródło zasilania czyli jeszcze jeden transformator,czyli oś X z jednego transformatora 33VDC i oś Y i Z z drugiego trafo 33VDC?
Nawet profesjonalny miernik nie jest przystosowany do pomiarów prądów impulsowych o częstotliwości 20kHz. Dodatkowo w podobnych układach występuje zjawisko przetwarzania energii tzn. pobór prądu z zasilacza jest mniejszy (na postoju) niż ustawiony prąd fazowy. W wypadku sterownika jedyna sensowna metoda, to pomiar napięcia odniesienia komparatora choppera Vref, czyli pomiar między masą a suwakiem potencjometru. Dokładnie w ten sam sposób programuje się prąd w profesjonalnych sterownikach z użyciem mikroprzełączników.
Drugi transformator nie pomoże, gdyż brakuje napięcia a nie mocy.
Jedyna metoda przyśpieszenia, to włączenie połówek faz równolegle. Niestety wiąże się to z dwókrotnym zwiększeniem prądu fazowego. Powyższe nie dotyczy silników czteroprzewodowych.


Autor tematu
lolos
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 14
Posty: 131
Rejestracja: 14 gru 2008, 18:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#10

Post napisał: lolos » 01 sie 2009, 20:11

Więc testowałem dzisiaj długo, podłączyłem w szereg przewody, ustawiłem 2A na faze i mogę powiedzieć tak:
Fullstep, ustawiłem 2400mm/min i przyspieszenie 700 chodziło cudnie ale tylko podczas próby. Silnik do osi Z ustawiłem na half step 1000mm/min 650mm/s.

Próba: śmigał szybko


Załączony przykładowy kod do zrobienia te same parametry, chodził strasznie gubił kroki i wył jak na filmie


Potem testowałem na halfstep przy ustawieniach 1000mm/min spoko powyżej gała jakby nie miał siły

A mam jeszcze pytanie czy jak ustawiam half step na sterowniku to muszę to samo zrobić na płycie głównej (w dwóch miejscach) czy tylko na sterowniku? .
Dzięki

[ Dodano: 2009-08-01, 21:02 ]
Skooro mam za słaby transformator to dlaczego śmiga dobrze na pierwszym filmiku a jak ma coś wykonać to lipa?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”