Sprężyna - obliczanie obciążenia

Dyskusje na temat elementów przeniesienia napędu oraz przekładni


Autor tematu
Piękny Roman
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 18
Rejestracja: 19 lis 2010, 16:51
Lokalizacja: Kraków

Sprężyna - obliczanie obciążenia

#1

Post napisał: Piękny Roman » 09 sty 2011, 02:02

Chciałbym się spytać czy według Was możliwe jest otrzymanie takiej małej siły obciążenia sprężyny? Już tłumacze

Sprężyna naciągowa przy średnicy drutu d=5 mm i D jako średnica podziałowa sprężyny nieobciążonej równej 30mm i liczbie zwojów równej 8 ma F=570 N (materiał przy tym i moim jest taki sam)

a u mnie d=1,2 mm, D=10,8mm i liczbie zwojów równej 28 - F= 24 N? (cała sprężyna razem z zaczepami ma tylko ok. 5 cm).



Tagi:

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4774
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Sprężyna - obliczanie obciążenia

#2

Post napisał: pitsa » 09 sty 2011, 10:24

Co chcesz uzyskać? Upewnić się czy rzeczywiście uzyskasz sprężystość 24N? Tu na forum jest arkusz kalkulacyjny.

We wzorach na sprężystość F [N] masz mianowniku liczbę zwojów i średnicę drutu w 3 potędze stąd ta różnica o której piszesz.


Autor tematu
Piękny Roman
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 18
Rejestracja: 19 lis 2010, 16:51
Lokalizacja: Kraków

#3

Post napisał: Piękny Roman » 09 sty 2011, 17:47

Dzięki za ten kalkulator. Wiecie może w jaki sposób wykonać charakterystykę sprężyny? nie było by kłopotu gdybym miał początkowe siły działające na sprężynę, a jedynie co mam to wymiary sprężyny i te dopuszczalne obciążenie sprężyny P gdzie nie wiem do czego to jest potrzebne.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przeniesienie napędu, Przekładnie Pasowe, Przekładnie Zębate, Listwy zębate”