4 prowadnice dla śruby - dokładność i technologia wykonania

Dyskusje na temat przesuwu liniowego stosowanego w maszynach

Autor tematu
Jachu19
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 12
Rejestracja: 07 mar 2015, 18:21
Lokalizacja: Wrocław

4 prowadnice dla śruby - dokładność i technologia wykonania

#1

Post napisał: Jachu19 » 07 mar 2015, 19:02

Chciałbym zrobić podnoszony stół na śrubie. Ze względu na duże i nierównomierne obciążenia chciałbym zastosować 4 "prowadnice" (wałki z łożyskami ślizgowymi) w rogach stołu. Tak jak na modelu poniżej model poglądowy - bardzo uproszczony :). Walki na stale do płyty, nie ma możliwości przymocowania ich dodatkowo z góry.

Obrazek
http://zapodaj.net/70687aef24e99.jpg.html

Pytanie tylko jak to zrobić, żeby nie było oporów spowodowanych nierównością (niedokładnym montażem) walków ? Czy w praktyce stosuje się takie rozwiązania, że mamy aż 4 prowadzenia dla jednego napędu ?
Nie wiem, może moje obawy są bezpodstawne bo robiłem kiedyś prowadzenie na 2 walkach, ale ze względu na koszty nie dawałem otworów na CNC tylko używałem wiertarki i mimo 2 wałków były opory...

Jeśli da się to zrobić to jak radzicie ?
Czy zrobienie otworów pod walki i łożyska na frezarce wystarczy aby uzyskać dokładne pasowanie ( z jaka dokładnością musiałbym to wykonać) ? Czy może trzeba np. zrobić jakieś luzy na łożyskach żeby to odsztywnić ? ( w sumie tego chciałbym uniknąć aby stół chodził równo i się nie bujał). Może trzeba najpierw przymocować grubsze wałki a potem splanować na frezarce ? Tylko to już pewnie będzie bardzo drogie...



Tagi:


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#2

Post napisał: zibi » 09 mar 2015, 07:59

Nie podałeś w jakich wielkościach stołu operujemy - ma to znacznie. Najpewniejsze byłoby zastosowanie napędu przy każdej podporze, połączyć paskiem zębatym jeśli ich rozstaw jest naprawdę duży. Można też zastosować wysokie tuleje prowadzące. Rozstawy słupów prowadzących w tolerancji ±0.01
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


Autor tematu
Jachu19
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 12
Rejestracja: 07 mar 2015, 18:21
Lokalizacja: Wrocław

#3

Post napisał: Jachu19 » 09 mar 2015, 17:50

Dokładnych wymiarów nie znam ale około 1000x600.
Tuleje prowadzące proponujesz dać na dole walków aby je osadzić w tych tulejach, a same tuleje przykręcić do płyty ? Mi takie rozwiązanie nie bardzo pasuje ze względu na skok. Płyta górna powinna schodzić jak najbliżej dolnej, a już z tej górnej będzie wystawać łożysko ślizgowe co ten skok ogranicza.
Myślałem o wyfrezowaniu czy wywierceniu otworów w płycie dolnej z ta dokładnością 0,01 i podtoczenie końca walka na taka średnicę, aby uzyskać pasowanie ciasne i te wałki wbić. Tylko czy takim sposobem dokładność osadzenia walków będzie równa dokładności wykonania otworów czy jeszcze jakaś niedokładność powstanie, np przy wbijaniu...


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#4

Post napisał: zibi » 10 mar 2015, 09:30

Zastosuj słupy z kołnierzem. Mocujesz od dołu płyty. Na kołnierze robisz podtoczenia. Od dołu blokujesz słupy przed wysunięciem lub bocznymi śrubami. http://www.raf.com.pl/produkty.php?poka ... t=7&lan=pl
http://www.akcesoria.cnc.info.pl/liniow ... lnierz.htm
http://www.akcesoria.cnc.info.pl/liniow ... _walki.htm
Jeśli płyty mają zbliżać się do siebie łożysko wystawiasz ponad płytę ruchomą. Powinna to być tuleja łożyskowana dwoma łożyskami każda. Wysokość takiej tulei też powinna być dostosowana do gabarytów urządzenia tak jak i grubość słupów.
Jednak przy takiej konstrukcji nie unikniesz drgań i zacięć.
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prowadnice - Technika Przesuwu Liniowego”