Rozstaw wózków HIWIN

Dyskusje na temat przesuwu liniowego stosowanego w maszynach

Autor tematu
prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

Rozstaw wózków HIWIN

#1

Post napisał: prokopcio » 13 sty 2014, 19:51

Witam.
Szukam informacji w jaki sposób dobiera się rozstaw dwóch wózków aby uzyskać żądaną sztywność przy prowadzeniu bramy "jednostronnym". Planuję do testów elektroniki zbudować "mini wypalarkę plazmową" bez stołu etc. przykręconą do ściany w garażu, która może mieć spore pole robocze a bardzo małe gabaryty ponieważ obrotowo może być złożona do góry (oparta do ściany). Problemem jest dla mnie znalezienie informacji jak obliczyć rozstaw wózków poza metodą eksperymentalną aby "końcówka" kształtownika bramy była wystarczająco sztywna. Intuicyjnie wiem że wózki metr od siebie spełnią swoją rolę ;) ale nie o to mi chodzi.

Załóżmy, że sama brama+połączenie z wózkami jest sztywne w 100% :) długość bramy ok 1-1,2m.

rysunek poglądowy


Obrazek



Tagi:


Dudi1203
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1350
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:42
Lokalizacja: Pabianice

#2

Post napisał: Dudi1203 » 13 sty 2014, 21:43

Robisz kolejno nastepujace operacje:
1. Wyznaczasz w programie, w którym projektujesz środek ciężkości i mase zespołu w układzie współrzędnych znajdującym się w połowie odległości między wózkami, w płaszczyźnie osi szyny i połowie odległości między rzędami kulek wózka
2. Zakładasz dynamike układu - przyspieszenia z jakimi będzie poruszał sie zespół i na tej podstawie liczysz siłe bezwładności
3. Znajac odległość siły bezwładności od srodka układu współrzędnych wyznaczasz moment działający na wozki pochodzący od sił bezwładności.
4. W/w momentowi przeciwdziałają obciążenia wozkow zgodnie z rownaniem F*a=B*h
a - odległość wozkow
F - reakcja obciążająca wózek
B - siła bezwładności zespołu
h - ramie działania sily B
5. W katalogu hiwina masz podaną sztywnosć wozkow jako ugięcie wozka przy obciążeniu. Z tego przeliczasz ugięcie Twojego wózka (z proporcji najprościej)
6. Nanosisz ugięcia na ryunek cadowski i mierzysz np kąt skręcenia całego układu w płaszczyźnie poziomej, z czego wyznaczysz odchyłke położenia ramienia w dowolnym punkcie. Tak na prawde wystarczy jedno obciążenie, bo układ jest symetryczny.

Jak bedziesz liczył to pokaz na forum tok rozumowania, dla potomnych.
Ostatnio zmieniony 14 sty 2014, 00:13 przez Dudi1203, łącznie zmieniany 1 raz.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 16252
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#3

Post napisał: kamar » 13 sty 2014, 22:08

A jak już wszystko policzysz to Ci wyjdzie ze do plazmy wózki mogą być obok siebie :)


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#4

Post napisał: 251mz » 13 sty 2014, 22:13

kamar pisze:A jak już wszystko policzysz to Ci wyjdzie ze do plazmy wózki mogą być obok siebie :)
:lol:


Dudi1203
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1350
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:42
Lokalizacja: Pabianice

#5

Post napisał: Dudi1203 » 13 sty 2014, 22:24

kamar pisze:A jak już wszystko policzysz to Ci wyjdzie ze do plazmy wózki mogą być obok siebie :)
U mnie w "ploterku" sa praktycznie kolo siebie, rozstawy mam po 120mm i działa :wink:


Autor tematu
prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#6

Post napisał: prokopcio » 13 sty 2014, 23:05

Dudi1203 pisze:U mnie w "ploterku" sa praktycznie kolo siebie, rozstawy mam po 120mm i działa
działać będzie :) bo czemu nie.
Też masz ploterek z bramą montowana tylko z jednej strony ?
Dudi1203 pisze:Robisz kolejno nastepujace operacje:
może daruję sobie te obliczenia bo rzeczywiście jak sobie na szybko policzyłem z proporcji z rozstawem wózków 30cm i przy obrocie wględem punktu pomiędzy wózkami, żeby wózki przesunęły się o 0,005mm to na końcu ramienia mam 0,04 co do plazmy i "tak prymitywnej" konstrukcji spełnia moje oczekiwania.

co prawda te 0,005mm wziąłem z kosmosu bo nie potrafię znaleźć w dokumentacji odkształceń od siły ale chyba wózek więcej się nie podda :). Pewnie reszta konstrukcji będzie bardziej znacząca niż te wózki.

wybaczcie moje prymitywne wypowiedzi ale nie znam się na mechanice a maszynka nie będzie produkcyjną tylko
prokopcio pisze:do testów elektroniki
dzięki za podpowiedzi.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prowadnice - Technika Przesuwu Liniowego”