Przesów liniowy, co wybrać?

Dyskusje na temat przesuwu liniowego stosowanego w maszynach

Autor tematu
lolo2
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 703
Rejestracja: 30 paź 2009, 13:39
Lokalizacja: Global

Przesów liniowy, co wybrać?

#1

Post napisał: lolo2 » 22 lip 2011, 09:49

Witam,

Mam do zrobienia robota podającego blachy do prasy. Prawie wszystko mam już rozplanowane i w trakcie tworzenia, tylko został mi jeden szkopuł do rozwiązania. A mianowicie chcę aby podawanie do prasy odbywało się elektronicznie, abym mógł sterować przyśpieszeniem, hamowaniem, prędkością i odległością na jaką ma sie chwytak przesunąć (poziomo). Skok do 1000mm. Wtedy w zależności od dźwiganej blachy przez ssawki będę mógł ustawić różne parametry dynamiczne.

Teraz doradźcie mi co mam wybrać, bo akurat na tym sie nie znam. Tylko żeby w łatwy sposób było to programowalne. w moim robocie będę miał panel dotykowy wraz ze sterownikiem PLC, więc dobże by było abym z poziomu plc mógł tym sterować.

Czy lepiej wybrać gotowe zestawy z silnikiem krokowym przekładnią śrubową, czy lepiej silniki liniowe, jakieś inne rozwiązania?

Gdzie kupie takie coś? Gdzie dowiem sie odnośnie sterowania takiego czegoś itp.

Za pomoc będę wdzięczny.


PS. czy ktoś sie orientuje w jakich cenach są Silniki Liniowe oraz jakie są do tego niezbędne urządzenia do sterowania takim czymś. Jak takie silniki można sterować z poziomu PLC?



Tagi:


gigipawel
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 142
Rejestracja: 16 paź 2008, 13:51
Lokalizacja: KIELCE

#2

Post napisał: gigipawel » 23 lip 2011, 16:03

Ja bym to zrobił na siłownikach pneumatycznych. Oś pobierającą z przyssawkami sterowała bym zaworem serwo .

Na pewno bym nie używał silników linowych za drogie.
Silnik liniowy sterujesz tak samo jak serwomotor czyli musisz mieć serwowzmacniacz na który podajesz sygnały z PLC.

Powodzenia.


Autor tematu
lolo2
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 703
Rejestracja: 30 paź 2009, 13:39
Lokalizacja: Global

#3

Post napisał: lolo2 » 23 lip 2011, 20:16

gigipawel pisze:Ja bym to zrobił na siłownikach pneumatycznych. Oś pobierającą z przyssawkami sterowała bym zaworem serwo . .
Mam podobną maszynę na siłowniku pneumatycznym, ale problem jest tego typu że ma to za mocne uderzenia. Ssawki nie wytrzymują walnięcia siłownika o zderzak. Musiałbym stosować do tego jakieś amortyzatory hydrauliczne, ale nie wiem w jakim stopni i na ile to wyhamuje.


Silniki liniowe, czy silnik krokowy z przekładnią śruba nakrętka. To tutaj już bym sterowaną oś i dlatego też rozważam tą opcje, no i jeżeli uda mi sie dokończyć tego robota co mam, to wziołbym się za zbudowanie robota sterowanego w 3 osiach w układzie kartezjańskim a tutaj chyba już całość musiałaby być na "elektryce" silnikach liniowych lub inaczej.

Może tak sie spytam, jak wy budujecie te wasze Plotery, w jaki sposób przenosicie napęd i jak nim sterujecie?


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 16251
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#4

Post napisał: kamar » 23 lip 2011, 21:31

Pełna dowolność - krokowce lub serwa - śruby trapezowe. kulowe, listwy zębate, paski zębate a i linkowe się trafiały. Sterowane najczęściej Machem , rzadziej Emc2 od linuxem.
Także masz wybór w zależności od potrzeb i możliwości.


Autor tematu
lolo2
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 703
Rejestracja: 30 paź 2009, 13:39
Lokalizacja: Global

#5

Post napisał: lolo2 » 24 lip 2011, 00:00

A jakie wyjście jest najbardziej optymalne i uniwersalne? Jedno z 2 poniżej czy inne?

Silnik krokowy + sterownik + przekładnia śruba nakrętka to chyba jeden zestaw, jak dobrze pojmuje. Ile takie coś moze kosztować?

Serwo + przekładnia + sterownik + jakiś enkoder --- i tutaj cały układ pewnie droższy od krokowego ale lepsza dokładność, no i konieczność enkodera.

To sterowanie Mach, będę mógł to jakoś sprzężyć z PLC. Bo robocik będzie miał PLC podłączone do Ekranu dotykowego i chce z poziomu tego ekranu wszystkim kontrolować.

Z jakimi kosztami musiałbym sie na to szykować? Zmieszczę sie w kilku tysiącach? 4000 - 5000zł czy wyniesie mnie to więcej?

Wyśle mi ktoś obeznany przykładową ofertę z elementami, tzn jaki silnik, jaki sterownik i jakie rozwiązanie byłoby dobre do przesuwania poziomo ciężaru 3kg na długości do 1m, tak abym mógł zaprogramować pozycje oraz ustalić dynamikę pracy. przyśpieszenie i hamowanie. Najwyżej domontuje dodatkowe prowadnice aby usztywnić.


Czy wystarczyłby mi np.
zwykły silnik:
http://allegro.pl/silnik-elektryczny-3- ... 46438.html
Do tego przekłądnia ślimakowa
http://allegro.pl/przekladnia-slimakowa ... 05431.html
Następnie przekłądnia śruba z nakrętką kulową np od HIWINA za 300zł

No to mam już koszt około 600zł i teraz do tego jakiś sterownik tylko kompletnie nie wiem jaki. Czy takie zwykłe silniki nie mogą być?


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 16251
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#6

Post napisał: kamar » 24 lip 2011, 11:51

Krokowiec 3Nm, sterownik śruba z nakrętką powinno się zmieścić w 1500 zł. Krokowca można wysterować z PLC tylko trzeba dać dwie czujki na wstępne uzbrojenie po włączeniu.


gigipawel
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 142
Rejestracja: 16 paź 2008, 13:51
Lokalizacja: KIELCE

#7

Post napisał: gigipawel » 24 lip 2011, 14:02

lolo2 pisze:Z jakimi kosztami musiałbym sie na to szykować? Zmieszczę sie w kilku tysiącach? 4000 - 5000zł czy wyniesie mnie to więcej?
no jeszcze jedno zero i już będzie można coś złożyć:)

Panel dotykowy jakiś weintek min 1200 zł , bez rewelacji a lepszy Omron NS to koszt 2,5tys.
PLC musi mieć wyjścia szybkie np. Fatek też min 1200zł , moja propozycja Omron CP1H koło 2tys.

Serwonaped na jedną oś to koszt około 3 tys za Chinola a Mitsubishi czy Omron mnożysz razy 2.

Sterowanie jeżeli ma się odbywać bez interpolacji to zrobił bym tylko na PLC nie kombinował podłączani z komputerem .
gigipawel pisze:Mam podobną maszynę na siłowniku pneumatycznym, ale problem jest tego typu że ma to za mocne uderzenia. Ssawki nie wytrzymują walnięcia siłownika o zderzak. Musiałbym stosować do tego jakieś amortyzatory hydrauliczne, ale nie wiem w jakim stopni i na ile to wyhamuje.
A czym sterujesz ? Zwykłym zaworem czy serwozaworem ?


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 16251
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#8

Post napisał: kamar » 24 lip 2011, 14:09

gigipawel pisze:
Panel dotykowy jakiś weintek min 1200 zł , bez rewelacji a lepszy Omron NS to koszt 2,5tys.
PLC musi mieć wyjścia szybkie np. Fatek też min 1200zł , moja propozycja Omron CP1H koło 2tys.?
Ja rozumiem że panel dotykowy i PLC ma przy robociku .
Dawać serwo za 6 tys do przeniesienia 3kg na 1m to troche przerost formy nad treścią.
Jeżeli przejazd ma być od stałego ponktu A do stałego punktu B to też bym dał wytłumiony siłownik pneumatyczny np. tak:

Obrazek
Obrazek


Autor tematu
lolo2
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 703
Rejestracja: 30 paź 2009, 13:39
Lokalizacja: Global

#9

Post napisał: lolo2 » 24 lip 2011, 21:31

Coś wy tu mnie okłamujecie albo sie nie rozumiemy. Na stronie akcesoria.cnc.info.pl macie rozpiskę części i koszt do zrobienia całego plotera z 3 osiami za 8500zł
http://www.akcesoria.cnc.info.pl/pliki/ ... duzego.pdf

A wy mnie straszycie jednym serwo za 6000zł.

Serwosilnik 748zł z wbudowanym enkoderem
http://www.akcesoria.cnc.info.pl/servomotory_dc.htm

Sterownik od 300 do 600zł :o
http://www.akcesoria.cnc.info.pl/servo_whale3.htm

Przekładnie i prowadnice to se już kupie. Czegoś jeszcze mi potrzeba?

Więc gdzie są te koszty, którymi mnie straszycie? Jak tu wychodzą bardzo małe koszty. a nie 6000zł.

PLC i Monitor LCD dotykowy to już teoretycznie mam, ktoś już mi to załatwia. Ja chce tylko sterowany przesuw liniowy.

Dlaczego nie chce pneumatyki? Bo to już mam, chce coś nowego zrobić, chce sie nauczyć napędów elektronicznych.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 16251
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#10

Post napisał: kamar » 24 lip 2011, 22:38

lolo2 pisze:Coś wy tu mnie okłamujecie 6000zł.
kamar pisze: Krokowiec 3Nm, sterownik śruba z nakrętką powinno się zmieścić w 1500 zł.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prowadnice - Technika Przesuwu Liniowego”