Frezarka z dużych ale cienkich profili

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Skrzydlaty
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 613
Rejestracja: 22 lis 2006, 15:41
Lokalizacja: Bochnia/Kraków

Frezarka z dużych ale cienkich profili

#1

Post napisał: Skrzydlaty » 12 lut 2012, 11:04

Czy jest sens budować frezarke z dużych profili tj. 250x150 ze ścianką 5 lub 6? Myslę tutaj o podstawie (pod prowadnice i słupki bramy) oraz całej bramie (słupki +belka bramy) z tych profili. Niby duże i ciężkie ale ścianka nie jest zbyt gruba jak na taki rozmiar profila. Frezarka ma być ze stałą bramą, rozmiar ramy ok. 1m x 1m, długość belki bramy też ok. 1m, napęd na krokowcach, obróbka metali miękkich.
Czy ścianki nie będą zbyt cienkie i nie zaczną "żyć własnym życiem" jak wszystko będzie pracowało? Na forum poleca się ścianki min. 5 ale przy długości ścianki 250 toż to mi sie wydaje cienką blaszką....



Tagi:

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#2

Post napisał: MlKl » 12 lut 2012, 11:29

Zawsze możesz zalać betonem, albo klejem epoksydowym zmieszanym z kruszywem.

Awatar użytkownika

dudis69
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1418
Rejestracja: 15 lis 2010, 20:18
Lokalizacja: okolice

#3

Post napisał: dudis69 » 12 lut 2012, 14:26

Skrzydlaty pisze:Czy jest sens budować frezarke z dużych profili tj. 250x150
Możesz spróbować, ale to przerost formy nad treścią: 1000x1000. Przy jednoczesnym zachowaniu sztywności przy takim przekroju ściankę powinieneś mieć 12...15mm, ale z tego to już się buduje lekkie konstrukcje przeprawowe czytaj. "mosty"
Łatwiej Ci będzie dostać bardziej popularny wymiar 140x80x5, i będzie w zupełności wystarczający do twoich planów.
Skrzydlaty pisze:Na forum poleca się ścianki min. 5
Min. 5mm to dobre rozwiązanie, chociaż by dla tego, że ciężej Ci będzie zerwać gwint dokręcając śruby bez klucza dynamometrycznego, bo łatwiej jest zerwać dwa zwoje gwintu niż sześć :mrgreen:
Skrzydlaty pisze:przy długości ścianki 250 toż to mi sie wydaje cienką blaszką
W profilu 800x380x22, też mam wrażenie cienkiej blaszki, ale to raczej takie złudzenie optyczne... :mrgreen:
MlKl pisze:Zawsze możesz zalać betonem, albo klejem epoksydowym zmieszanym z kruszywem
Zawsze używając wibratora żony, dobra i tania metoda, pozbywania się pęcherzyków powietrza podczas zalewania :lol:
A nawet bardziej, mieszanką żywicy i np: piachu. To taki najtańszy sposób na konglomerat.
Pozdrawiam Sławek



habit_m_
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 329
Rejestracja: 07 lut 2010, 13:07
Lokalizacja: Toruń

#4

Post napisał: habit_m_ » 12 lut 2012, 16:11

Niektórzy koledzy na forum budują maszynki z profili ze ściankami np. 3 mm, lub 4 mm kwadratówki 100x100 lub 80x80. Później przyspawują płaskownik do ścianki (10-12 mm), który następnie frezują i tam umieszczają wałek podparty lub szynę. O ile rozumiem takie zamierzenia dla np. wycinarek gazowych lub plazmowych to jednak zawsze fascynują mnie takie konstrukcje w przypadku frezarek cnc. Wg mnie to trochę nielogiczne rozwiązanie ale każdy robi jak uważa.

Kolega napisze jakiej wielkości maszynę chce zbudować to doradzimy jakieś sensowne rozwiązanie. Belka o wymiarach 250x150 ze scianką 5 lub 6 mm będzie odpowiednia dla np. wypalarki gazowej czy plazmowej o rozpiętości powiedzmy 2,5 m, ale dla frezarki na konstrukcję ramy to już nie. Mi się wydaje że materiał powinno się dobierać w zależności od przeznaczenia maszyny.

Np. mała frezarka o polu powiedzmy 800x400 z nieruchomą bramą (sztywna wyżażona konstrukcja) wydaje mi się że optymalne byłyby profile 80x80 ze ścianką 8-10 mm, lub coś lżejszego 60x60x6,3 aby wykorzystać w pełni jej sztywność.

Sam popełniłem (i nadal popełniam) lekki plotterek z ruchomą bramą o ramie 1200x900 mm z profili 60x60x6,3 oraz 40x40x5 z płaskownikiem na profilu 12 mm i uważam że to dopiero była konkretna konstrukcja (przy okazji ciężka jak diabli :mrgreen: ) ale dla maszyny rzeźbiącej w aluminium raczej niezbyt wyglądała solidnie. Dla małej zwartej konstrukcji wykorzytującej w pełni sztywność ja osobiście robiłbym małą grubą ramę.

Mój lekki plotter okazał się za duży i za ciężki jak na moje potrzeby i niestety zdecydowałem się go przerobić. Człowiek uczy się na błędach ale niestety wyczucia nie da się bez doświadczenia nabyć.

Z ciekawości mogę powiedzieć że doszedłem do wniosku i teraz wykonuję - lekki niewielki plotterek do drewna (nawet twardego) z ruchomą bramą o wymiarach bramy 840x600 mm z profili 60x40x5 oraz wypełnienie 40x40x5. Rama stalowa spawana, surowa - reszta aluminium pod wałki. Ale moja maszyna będzie na paskach i nie będzie osiągała tak dużej sztywności co konstrukcje na śrubach oraz szynach. Będzie to lekki ploterek do drewna do robienia niewielkich płaskorzeźb o wymiarach góra 500 x 300.


Chciałem powiedzieć, że dla takiej maszyny jak kolega pisze 1x1 m jest to za duży wymiarowo materiał i nie ma sensu takiego stosować. Dla takich wymagań proponuję koledze wogóle zrezygnować z profili zamkniętych i zrobić ramę na czymś konkretnym pospawaną a nie na profilach. Ceowniki są konkretne, teowniki, dwuteowniki, dwuteowaniki IPE - o to są materiały nadające się na konkretną ramę do frezarki gwarantujące porządną sztywność. Łatwo osiągalne na krótkie odcinki - nie trzeba całych 6 lub 12 metrowych lag kupywać i dających możliwość pospawać porządną konstrukcję która nie będzie ulegała wibracją jak profil zamknięty.Ten materiał wydaje mi się raczej odpowiedniejszy dla takiej maszyny. Profile są dobre ale dla lekkich plotterków tablicowych ze słabym wrzecionkiem kress do reklamy, a nie do obróbki metali kolorowych.


maciek
Jeśli pomogłem wciśnij "pomógł"


Autor tematu
Skrzydlaty
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 613
Rejestracja: 22 lis 2006, 15:41
Lokalizacja: Bochnia/Kraków

#5

Post napisał: Skrzydlaty » 12 lut 2012, 18:25

Może trochę inaczej - nie mam problemu z dostaniem profila 250x150 ze ścianką 5 lub 6, prędzej by był problem z wspomnianym 140x80x5. Profil 250x150x8 - prawie w zasięgu reki, ale jeszcze troche brakuje.
Rama ma ok. 1000x1000 (pewnie będzie miała mniej) tj. 900 wzdłuż osi X, pole bedzie mniejsze, (niecale 700x500), ten profil chciałem zastosować tylko dlatego że w tym przypadku było by stosunkowo mało elementów, a co za tym idzie mało spawów - mniej ognisk naprężeniowych - jak to mi frezer tłumaczył. Konstrukcja raczej nie wyżarzana, prędzej jakieś "czary - mary" z odprężaniem plus paru- lub parunasto miesięczne służenie jako wystrój garażu, potem frezowanie.
Nie chce tez robić niewiadomo jakiego kloca, to ma od czasu do czasu posmyrać aluminum, normalnie w tworzywach konstrukcyjnych frezować plus punktowanie pod otwory w alu.
I tutaj własnie pojawia się pytanie czy to nie będzie za bardzo drgać. Mysle o dospawaniu płaskowników pod prowadnice jednak to znowu zawiele chyba nie pomoże jesli chodzi o drgania.
Odradzacie profile zamknięte a tyle konstrukcji na forum jest właśnie z profili zamknietych, choćby niedawna Holz Martin'a. Jednak tam profile były mniejsze...


habit_m_
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 329
Rejestracja: 07 lut 2010, 13:07
Lokalizacja: Toruń

#6

Post napisał: habit_m_ » 12 lut 2012, 19:26

Taki profil z taką ścianką będzie zdecydowanie drgał i wytwarzał wibracje. Ja mam (miałem) znacząco mniejszy profil i o większej ściance 60x60x6,3 oraz teraz 60x40x5 i niestety profile przekazują wibracje i nie tylko od wrzeciona bo to jest jeszcze na zetce tłumione gdyż moja oś Z to kawał porządnego aluminium, najbardziej drżała brama i dźwięk był denerwujący z silników, które przekazywały dużo wibracji na ramę, a ta strasznie grała. (mam 2 silniki na ramie napędzające bramę).

Tak więc profil 250x150x5 to będzie potężna membrana i szczerze powiedziawszy odradzam.
Obawiam się o jakość wymiarową również, gdyż ja mam profile ze ścianką 5 znacznie mniejsze i czuję że pod mocowanie wałków będę musiał trochę porzeźbić pilnikiem płaskowniki aluminiowe pod podpory wałków. Chociaż wałki mają dużą tolerancję do mocowania więc mam nadzieje że nie będzie źle - byle by nie wykręciło przy spawaniu w płaszczyźnie poziomej - ale spoin tam nie planuję robić więc mam nadzieje że będzie ok. Oczywiście wyjdzie w praniu, bo poprzednią ramę trochę mi podgieło gdyż dałem za dużo spoin :mrgreen:

maciek

[ Dodano: 2012-02-12, 19:29 ]
PS. to jest tylko moje zdanie, staram się koledze doradzić ze swojego doświadczenia, jednak nie krytykuję i zakładam że profile sugerowane przez kolegę mogą się sprawdzić dla kolegi konstrukcji. Jeżeli kolega chce zastosować te profile to ja będę obserwował budowę aby przekonać się że człowiek całe życie się uczy, jednak jak wyobrażam sobie profil prostokątny 250x150 ze ścianką 5 to jakoś tego niewidzę :???:

maciek
Jeśli pomogłem wciśnij "pomógł"


Autor tematu
Skrzydlaty
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 613
Rejestracja: 22 lis 2006, 15:41
Lokalizacja: Bochnia/Kraków

#7

Post napisał: Skrzydlaty » 12 lut 2012, 20:06

Ja to zamierzam jeszcze dać do frezowania, jak będzie nie tak po spawaniu to jeszcze pójdą płaskowniki na te profile. Tak też myślałem z tymi drganiami - metodą organoleptyczną czyli pukanie palcem po profilu ze ścianką 5'ką dawało to metaliczne "echo".
W przypadku ścianki 8 już nie mam możliwości "popukania" - co o ściance 8-ce sądzą koledzy? Też za cienka? Konstrukcje przedstawiane na forum mają przy tego rozmiaru profilach z tego co pamiętam ścianki 8 lub 12,5.

Awatar użytkownika

dudis69
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1418
Rejestracja: 15 lis 2010, 20:18
Lokalizacja: okolice

#8

Post napisał: dudis69 » 12 lut 2012, 20:38

Profil zamknięty jako pudło rezonansowe najlepiej się nadaje, i nie ma znaczenia jaki przekrój i grubość ścianki. Oprócz tych w/w sposobów, tanim rozwiązaniem pozbycia się efektu akustycznego wzmocnienia jest wstrzyknięcie pianki poliuretanowej, oklejenie profili bitumiczną matą wygłuszającą, ale ten ostatni sposób jest mało estetyczny.
Skrzydlaty pisze: Konstrukcje przedstawiane na forum mają przy tego rozmiaru profilach z tego co pamiętam ścianki 8 lub 12,5.
Tak i są dwuteownikami.
Skrzydlaty pisze:co o ściance 8-ce sądzą koledzy? Też za cienka?
O wiele ciężej jest je dobrze po pospawać.
Za to można do nich wszystko solidniej poprzykręcać :wink:
Pozdrawiam Sławek



IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#9

Post napisał: IMPULS3 » 12 lut 2012, 20:56

Skrzydlaty pisze:Tak też myślałem z tymi drganiami - metodą organoleptyczną czyli pukanie palcem po profilu ze ścianką 5'ką dawało to metaliczne "echo".
W prosty sposób można zrobić tak że poprzewiercać i przestrzelić prętem a następnie zaspawać , i tak w miare gęsto.


Autor tematu
Skrzydlaty
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 613
Rejestracja: 22 lis 2006, 15:41
Lokalizacja: Bochnia/Kraków

#10

Post napisał: Skrzydlaty » 12 lut 2012, 22:36

Nie znam się na tych wypełniaczach, poliuretanach itp. ale mam mozliwość wylania tego poliuretanem...hm...własnie, nie wiem jak to nazwać, pewnie jest wiele rodzajów ale znam tylko nazwe i wiem że składa się to z dwóch składników które po zmieszaniu "rosną" zamieniając się w biało-źółtawą piankę przy czym dość znacznie to się rozszerza. I tutaj pytanie - jaka będzie efektywność tego rozwiązania? "Troche" wytłumi drgania czy znacząco je zmniejszy? Jak koledzy by postąpili - całkowicie zrezygnowali z profili czy ostro wypełniali taką pianką?
(Mam na mysli sposób: zaślepić profile, otwory na wlanie, po wlaniu zakręcić nagwintowany otwór śrubą (i uciekać), ciśnienie niby będzie ale czy to zda egzamin?)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”