Pytanie, dziwny efekt przy frezowaniu 3D???

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

Autor tematu
Bysiu
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 56
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:09
Lokalizacja: Żywiec

Pytanie, dziwny efekt przy frezowaniu 3D???

#1

Post napisał: Bysiu » 27 paź 2008, 20:48

Witam, mam problem od początku z dziwnym efektem przy frezowaniu 3D, mianowicie zapuszczam program z Macha i frezarka zaczyna idealnie frezować, po jakimś czasie oś Z się np zagłębia lub unosi np o 1mm lub inną wartość bez jakichkolwiek przyczyn( w kodzie nie ma nic o takich ruchach) i przez to frezarka wykonuje detal z różnymi wysokościami zamiast gładkiej powierzchni jest z rowkami lub naddatkiem materiału. Dzieje się tak tylko przy frezowaniu skomplikowanych detali lub reliefów 3D(2,5D). Poza tym np frezowałem jaszczurkę na próbę i w połowie pracy frez pozostawił naddatek materiału widoczny na zdjęciu, a na reliefie nic takiego nie ma. Zmieniałem sterowniki miejscami np Z z Y ale dalej oś Z dziwnie działa(silnik raczej nie gubi kroków bo ma zapas mocy i mały posów). Proste operacje są bezbłędnie robione a 3D "do niczego". Może ktoś miał podobny problem, to proszę o radę :) Jest to moja druga frezarka i pierwszy raz widzę taki dziwny efekt, zmieniałem też komputery i nic nie pomaga.
Jeszcze jest dziwne to że kiedy frezarka skończy frezować jakiś relief to zamiast zostawić płaską powierzchnię wokół detalu to zostawia zagłębienie coraz głębsze, patrząc od środka na zewnątrz a w Machu widać że płaszczyzna jest płaska a nie jakaś stożkowata.

Strona do frezarki:
https://www.cnc.info.pl/topics60/moja-2 ... t10552.htm

Czerwonym zaznaczyłem ten dziwny naddatek materiału, którego tam ma nie być
Załączniki
Lizard 1.jpg
tak wygląda relief po frezowaniu
Lizard 1.jpg (227.03 KiB) Przejrzano 1044 razy
Lizard 2.jpg
tak miał wyglądać relief po frezowaniu
Lizard 2.jpg (153.42 KiB) Przejrzano 1033 razy
cnc1.jpg
oś Z sama zmienia wysokośći
cnc1.jpg (190.53 KiB) Przejrzano 1037 razy
cnc2.jpg
tak miało to wyglądać
cnc2.jpg (191.44 KiB) Przejrzano 1043 razy


Bysiu

Tagi:


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#2

Post napisał: diodas1 » 28 paź 2008, 00:09

Zmieniałeś komputery i sterowniki to wyklucza te dwa składniki a przyczyna może tkwić w zakłócaniu sygnałów biegnących na trasie z komputera do sterowników. Pierwsze podejrzenie że szwankuje ekranowanie tych sygnałów, ale skoro dzieje się to dopiero po pewnym czasie od wystartowania to może zaczyna pod wpływem nagrzania się źle funkcjonować jakiś detal na płycie głównej, jeżeli masz taką w zestawie i przepuszcza zakłócenia od pracujących akurat jednocześnie torów X i Y. Przy prostych, jak nazwałeś operacjach kiedy pracuje albo X albo Y, łączne możliwe zakłócenie jest mniejsze od krytycznej granicy, zresztą pewnie te operacje trwają krócej więc i efekt wady występującej po nagrzaniu jeszcze się nie ujawnia. Tę koncepcję można łatwo zweryfikować przełączając między sobą jednocześnie wejścia i wyjścia sygnałów na samej płycie głównej np dla toru X i Z albo Y i Z. Możliwe też że zakłócenia ustąpią jeżeli dołożysz na tej płycie kondensatory na samym zasilaniu tej płyty.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Bysiu
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 56
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:09
Lokalizacja: Żywiec

#3

Post napisał: Bysiu » 29 paź 2008, 15:34

Dziękuję za odpowiedź, dziś znalazłem przyczynę i okazało się że zasilacz 12V, który zasila płytkę główną ma niewystarczająco stabilizowane napięcie, podpiąłem zamiast niego zasilacz laboratoryjny i puściłem program z Macha i wszystko ustąpiło, frezarka idealnie frezuje to co ma być. Tak jak kolega napisał, były to na pewno też zakłócenia, bardzo niewielkie ale potrafiły nieźle namieszać w sterowniku, a przewody sygnałowe mam nie ekranowane :)
Bysiu


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: diodas1 » 29 paź 2008, 18:21

No tak :smile: wstępnie nawet podejrzewałem niewydolność któregoś zasilacza ale skoro to druga budowana frezarko to odrzuciłem ten szkolny błąd. Tak czy inaczej ekrany zabezpieczają przed wieloma niespodziankami a ponieważ lepiej zapobiegać niż leczyć to często zaekranowanie przewodów silnoprądowych (zasilacza i silników krokowych) daje lepszy skutek niż ekranowanie samych sygnałów na drodze LPT-maszyna.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”