Pomiar dokładności frezarki

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 8104
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#21

Post napisał: tuxcnc » 19 cze 2013, 20:40

Skrzydlaty pisze:Oj tuxcnc, ktoś tu nie umie czytać :mrgreen: Na stronie producenta o ile zauważyłem jest po ang. Mi chodziło o coś po polsku, chyba g-kody po polsku nie są płatne, nie? O ile wiem to nie AirSoft wymyśliło g-kody.
Nic nie rozumiesz.
Praktycznie na każdej maszynie albo jest inny zbiór kodów, albo niektóre mają zupełnie inną składnię, albo te same czynności wykonują inne kody, a najczęściej wszystko na raz.
Na Machu nie uruchomisz nie tylko programu z LinuxCNC, ale też najprawdopodobniej z żadnej maszyny produkcyjnej.
Wyjątkiem oczywiście będą najprostsze programy, używające tylko G0/G1, bo G2/G3 już niekoniecznie wykonają się tak samo ...
Krótko mówiąc do Macha są G-kody od Macha.
Napisz do autorów, że płacisz polskimi pieniędzmi, więc chciałbyś program po polsku ...

Powtarzam Ci jeszcze raz, że to jest bardzo nieelegancko gdy ktoś bierze za program pieniądze, a ktoś inny za darmo robi serwis i szkolenie.
Ja oczywiście nie zabraniam nikomu poświęcać swojego życia na support programu za który ktoś inny bierze kasę, ale uważam to za nieetyczne.
Jeśli ktoś już bardzo pragnie dać innym coś za darmo, to niech się przyłączy do tych którzy też tego pragną i zajmie się oprogramowaniem GPL.
Spróbuj zrozumieć, że udzielać bezpłatnego wsparcia dla komercyjnego programu to jak zgłosić się na wolontariusza do fabryki i za free stukać młotkiem.
Produkt i tak będzie tyle samo kosztował, więc komu tak naprawdę pomagasz ?

.



Tagi:


Autor tematu
Skrzydlaty
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 10
Posty: 613
Rejestracja: 22 lis 2006, 15:41
Lokalizacja: Bochnia/Kraków

#22

Post napisał: Skrzydlaty » 19 cze 2013, 21:03

tuxcnc pisze: Nic nie rozumiesz.
Ale tux, mi chodzi o to że, opiszę dokładnie, jak zaczynałem wchodzić w świat cnc, coś tam wiedziałem o machu - wtedy jeszcze że takie coś istnieje, wtedy też na uczelni spotkałem się za programowaniem z palca, miedzy czasie jako że to był kurs akurat programowania cnc było wspomniane o różnych systemach sterowania i, m.in. było o machu - jak to sie steruje, czym, jak wyglada program, wtedy też ćwiczeniowca pokazywał przykładowe g-kody i ich opis którego użyli do sterowania jakiejś tam maszynki, było po polsku, tyle pamietam, widocznie ktoś przetłumaczył, student, prowadzący...niewiem, nie pytałem, tylko odnotowałem fakt. A skoro coś takiego to najprawdopodobniej ktoś cośtakiego stworzył i wrzucił do sieci, a skoro coś raz sie znalazło w sieci to już to nie zginie. Wnioskuje że może coś takiego już istnieje, ktoś wie gdzie takie coś znaleźć dlatego pytam.
tuxcnc pisze:bo G2/G3 już niekoniecznie wykonają się tak samo ...
Nieszkodzi, w machu jak i innych systemach sterowania PODEJRZEWAM że jest:
G2 - Clockwise circular
G3 - Counterclockwise circular
Tłumaczenie:
G2 - ruch narzędzia wg interpolacji kołowej zgodnie z ruchami wskazówek zegara
G3 - ruch narzędzia wg interpolacji kołowej przeciwnie do ruchu wskazówek zegara
Jest tłumaczenie? Jest. Tyle starczy.
Jeśli ktoś ma więcej - może się podzielić. Jeśli nie ma - trudno. Jak będe coś robił na zarobek i przekonam sie do macha - wtedy kupie, ale to inna sprawa.
Tak na marginesie - troche cieżko nazywać supportem programu prośbę o to czy ktoś nie ma przetłumaczonych g-kodów, a tym bardziej nazywać to "serwisem i szkoleniem".
Niektóre firmy wprowadzając coś na rynek fatygują sie o zrobienie chociaż jakiejś skróconej instrukcji w jakimś języku chociaż patrzac na ten AirSoft już bym ich nie posądził o postaranie sie o zrobienie tego dla języka polskiego.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 8104
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#23

Post napisał: tuxcnc » 19 cze 2013, 22:08

Skrzydlaty pisze:w machu jak i innych systemach sterowania PODEJRZEWAM że jest:
G2 - Clockwise circular
G3 - Counterclockwise circular
Tłumaczenie:
G2 - ruch narzędzia wg interpolacji kołowej zgodnie z ruchami wskazówek zegara
G3 - ruch narzędzia wg interpolacji kołowej przeciwnie do ruchu wskazówek zegara
Jest tłumaczenie? Jest. Tyle starczy.
No właśnie niezupełnie.
W LinuxCNC G2/G3 to ruch po helisie.
Czyli np.

Kod: Zaznacz cały

G0X0Y0Z0
G2I10Z-2
wytnie "gwint" o średnicy 20 i skoku 2.
Nie wiem jak sobie Mach z tym poradzi, ale znam systemy sterowania które tego nie potrafią.
Daję ten właśnie przykład, bo wydawać by się mogło że to taki podstawowy kod i powinien wszędzie działać tak samo.

.


Autor tematu
Skrzydlaty
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 10
Posty: 613
Rejestracja: 22 lis 2006, 15:41
Lokalizacja: Bochnia/Kraków

#24

Post napisał: Skrzydlaty » 19 cze 2013, 22:21

Po prostu inaczej to zinterpretuje, z tego co wiem to...
UWAGA- wiedza niezweryfikowana!!!!
Robi koło o promieniu jakimś tam z punktu jakiegoś tam do jakiegoś...niepamietam dokładnie, albo w przeciwną strone, Mach podobno też tak...jak np. Sinumeric bodajrze.
/UWAGA - koniec wiedzy niezweryfikowanej ;)

Skoro LinuxCNC robi ruch po helisie to za***iście, kolejny argument za tym żeby przejść na linuxCNC ;)
Ukochany "przypadek szczególny" - skoro piszesz że ruch po helisie to dajemy:
G0 X0 Y0 Z0
G2 I10 Z0 - i mamy szczególny przypadek helisy o skoku zero - czyż nie? :mrgreen: Dobrze kminie? :mrgreen: A i10 to ....średnica? Promień? :razz:


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 16275
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#25

Post napisał: kamar » 19 cze 2013, 22:22

tuxcnc pisze: W LinuxCNC G2/G3 to ruch po helisie.

.
A może też po helisie , kolega gotów pomyśleć że G2/G3 kółka nie wytnie. :)

[ Dodano: 2013-06-19, 22:25 ]
Skrzydlaty pisze: G2 I10 Z0 - i mamy szczególny przypadek helisy o skoku zero - czyż nie? :
Prorok cy co :)


Autor tematu
Skrzydlaty
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 10
Posty: 613
Rejestracja: 22 lis 2006, 15:41
Lokalizacja: Bochnia/Kraków

#26

Post napisał: Skrzydlaty » 19 cze 2013, 22:41

kamar pisze:
tuxcnc pisze: W LinuxCNC G2/G3 to ruch po helisie.

.
A może też po helisie , kolega gotów pomyśleć że G2/G3 kółka nie wytnie. :)

[ Dodano: 2013-06-19, 22:25 ]
Skrzydlaty pisze: G2 I10 Z0 - i mamy szczególny przypadek helisy o skoku zero - czyż nie? :
Prorok cy co :)
Aaaa taaaam.... taka mała ironiaaaa :mrgreen:

[ Dodano: 2013-06-19, 22:43 ]
Ale zaraz, zaraz, czyżby z tego wynikało że....kolega tuxcnc.... nie wie że.... helisa o zerowym skoku to zwyczajny okrąg? :razz:


Autor tematu
Skrzydlaty
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 10
Posty: 613
Rejestracja: 22 lis 2006, 15:41
Lokalizacja: Bochnia/Kraków

#27

Post napisał: Skrzydlaty » 23 cze 2013, 11:16

Dobra, poczynione postępy a mianowicie mierzyłem powtarzalność czujnikiem o działce 2um. Rezultaty - odchyłki rzędu 2 - 4 um. Czasem sie pojawiło 6um, jednak przy zdecydowanej większości pomiarów było to raczej zero.
Dobra, niech już będzie.

Ale mierzyłem też bicie na wewnętrznej części stożka wrzeciona. No i kur** znowu nic nie pokazało, może niecały 1um wskazówka się ruszyła - czy to normalne? Wrzeciono mokry chińczyk, któremu deklarują bicie poniżej 0,005mm (o ile o dobrym biciu myślę).

Za to bicie na osiach śrub napędowych - od strony napędowej w osiach X i Y - 60um i 44um, strony podtrzymujące 28um i 36um. Strony napędowe pewnie obciążone siłami od nieosiowości silnika ze sprzęgłem. Te wyniki już przynajmniej JAKIEŚ są, chociaż tutaj pytanie - nie za dużo? To chyba nie wpłynie jakoś na prace maszynki, nie?

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 8104
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#28

Post napisał: tuxcnc » 23 cze 2013, 13:10

Skrzydlaty pisze:No i kur** znowu nic nie pokazało
Możesz wziąć młotek i na***rdalać aż się pokaże luz i bicie.
Ale trochę szkoda twojej pracy.
Druga opcja jest taka, żeby pomierzyć inną maszynę w identyczny sposób.
Na przykład w firmie SoltysDesign używają płyty wiórowej jako płyty traserskiej, to i pomierzyć będzie co ...
Jeśli udowodnisz że metoda pomiaru jest prawidłowa a narzędzia pomiarowe rzetelne, to wynik równy zero będzie tak samo dobry jak każdy inny.

Awatar użytkownika

kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#29

Post napisał: kostner » 24 cze 2013, 02:31

ehh geniusze pomiarow.

Ja pomiar nawrotowego robie nastepujaco:

Przede wszystkim z reki a nie z programu - chyba ze nie ma innej opcji.

Jezeli chcemy wykryc luz w "setkach" (w mikronach nie ma sensu bo wystarczy dmuchnac w zegar i juz beda cyrki):

-ustawiamy zegar tak jak kolega Kamar na filmiku
-jedziemy 1 lub 2mm w kierunku "-" (w tym momencie wykasowalismy luz=
-robimy ruchy osia po 0,01mm w kierunku "+"
-skubiemy po 0,01 tak dlugo az zegar zaskoczy
-roznica miedzy wskazaniem zegara a sterowania wskazuje nasz luz

w przypadku gdy opory sa bardzo male, mozemy naciagnac os X w kierunku "-" np guma lub sprezyna - jakas prowizorka. Zasymulujemy jakis tam opor.

Metoda prosta i dokladna.

Jak nie jasne to piszcie jutro nakrece jutuba.

P.S
do pracy dyplomowej to powinienies robic pomiar na zimnei maszynie i rozgrzanej (pusc niech osie biegaja ze 3h i wtedy jeszcze raz zmierz)
Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#30

Post napisał: IMPULS3 » 24 cze 2013, 08:29

ehh geniusze pomiarow.
A co kolega wniósł nowego ponadto co już jest napisane?
w przypadku gdy opory sa bardzo male, mozemy naciagnac os X w kierunku "-" np guma lub sprezyna - jakas prowizorka. Zasymulujemy jakis tam opor.
Przecież takie naciągniecie osi w czasie pomiaru wykasuje luz. :smile:

Aby wykazać luz to powinno się zwiększyć tarcie prowadnic aby przesuwały się z oporem.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”