słaba powierzchnia frezowanego drewna

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#11

Post napisał: kubus838 » 14 wrz 2016, 19:59

mlody867 pisze:w załączniku na twoich zdjęciach zaznaczyłem miejsce występowania tego meszku, on zawsze będzie występował w tych samych miejscach na sośnie, związane jest to z kierunkiem obrotu frezu.

zauważyłem że obrabiasz sosnę w poprzek włókien przy sośnie jest to katowanie frezu, wydłużysz jego żywotność jak obrócisz materiał o 90 stopni i spróbuj użyć węglika spiekowego do tego typu czynności
No i co mu da obrócenia materiału skoro frezuje okrągłe kształty? Jak nie w tym to w innym miejscu pojawi się meszek bo przecież obrócił materiał. Może niech go postawi na kańcie i użyje freza z węglikiem spiekanym. Przy frezowaniu drewna ważne jest wszystko również wilgotność. Ale drewna do frezowania nie da się idelanie przygotować, nawet dysponując nowoczesną suszarnią. Niestety maszyna sama nie zrobi wszystkiego nawet jak użyje różnych rodzajów obróbek, nawet takich gdzie frez zjeżdża w osi z. W takim przypadku niestety nie zastąpiony jest taki przyżąd jak papier ścierny. Nawet jeżeli ustawi odpowiednią prędkość czy rodzaj obróbki to i tak gdzieś ten meszek się pojawi. Oczywiście może go zmniejszyć do pewnego minimum ale żeby cały element był bez meszku to mało prawdopodobne. Niestety ten niechciany meszek zawsze się gdzieś pokaże i reszte wykończenia należy zrobić ręcznie.

robert



Tagi:


mlody867
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 14 wrz 2016, 18:42
Lokalizacja: polska

#12

Post napisał: mlody867 » 14 wrz 2016, 20:17

kubus838 pisze:
mlody867 pisze:w załączniku na twoich zdjęciach zaznaczyłem miejsce występowania tego meszku, on zawsze będzie występował w tych samych miejscach na sośnie, związane jest to z kierunkiem obrotu frezu.

zauważyłem że obrabiasz sosnę w poprzek włókien przy sośnie jest to katowanie frezu, wydłużysz jego żywotność jak obrócisz materiał o 90 stopni i spróbuj użyć węglika spiekowego do tego typu czynności
No i co mu da obrócenia materiału skoro frezuje okrągłe kształty? Jak nie w tym to w innym miejscu pojawi się meszek bo przecież obrócił materiał. Może niech go postawi na kańcie i użyje freza z węglikiem spiekanym. Przy frezowaniu drewna ważne jest wszystko również wilgotność. Ale drewna do frezowania nie da się idelanie przygotować, nawet dysponując nowoczesną suszarnią. Niestety maszyna sama nie zrobi wszystkiego nawet jak użyje różnych rodzajów obróbek, nawet takich gdzie frez zjeżdża w osi z. W takim przypadku niestety nie zastąpiony jest taki przyżąd jak papier ścierny. Nawet jeżeli ustawi odpowiednią prędkość czy rodzaj obróbki to i tak gdzieś ten meszek się pojawi. Oczywiście może go zmniejszyć do pewnego minimum ale żeby cały element był bez meszku to mało prawdopodobne. Niestety ten niechciany meszek zawsze się gdzieś pokaże i reszte wykończenia należy zrobić ręcznie.

robert

obrócenie materiału wydłuży mu żywotność frezów tak jak napisałem powyżej


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#13

Post napisał: kubus838 » 14 wrz 2016, 20:44

mlody867 pisze: obrócenie materiału wydłuży mu żywotność frezów tak jak napisałem powyżej
A w jaki sposób? Przeciez zapytałem wyzej - zwłaszcza, że frezuje bryły okrągłe.

robert


mlody867
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 14 wrz 2016, 18:42
Lokalizacja: polska

#14

Post napisał: mlody867 » 15 wrz 2016, 06:46

kubus838 pisze:
mlody867 pisze: obrócenie materiału wydłuży mu żywotność frezów tak jak napisałem powyżej
A w jaki sposób? Przeciez zapytałem wyzej - zwłaszcza, że frezuje bryły okrągłe.

robert

powiększ sobie jego zdjęcie i zauważysz że to nie jest frezowanie tylko obróbka reliefu


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#15

Post napisał: lajosz » 15 wrz 2016, 07:36

@mlody867

Nie chcę być niegrzeczny, ale czytając to co napisałeś, wątpię czy kiedykolwiek miałeś do czynienia z obróbką drewna.

Kolega kubus838 napisał o wszystkim co możliwe w celu poprawy powierzchni obrabianej, więc w zasadzie nie ma tu nic do dodania.

Jednak z doświadczenia wiem (10 lat pracy na centrum obróbczym do drewna) , że da się uzyskać gładką powierzchnię (nawet na sośnie) obrabiając tylko na CNC i tylko frezami, ale jest to po prostu strata czasu, czyli jest to KOMPLETNIE NIEOPŁACALNE.

Najlepiej będzie (jak ju.z pisał kubus838) gotowy element po obróbce zwilżyć wodą, odczekać aż wyschnie i przeszlifować papierem.

Co więcej.
Nawet jeśli z maszyny zdejmiesz gotowy, gładziutki (po obróbce) jak lustro element, to i tak należy go zwilżyć wodą i dopiero po wyschnięciu przeszlifować.

Jeśli uda Ci się w końcu tak ustawić obróbkę żeby element był gładziutki (a da się) , to po zwilżeniu wodą zdziwisz się, że wcale on taki gładki nie był jak by się z pozoru wydawało.

Poza tym, woda, to i tak tylko półśrodek, bo w przemyśle stosuje się specjalne preparaty do takich zwilżeń, czyli chodzi nie tylko o "postawienie włosa" , ale i o to, żeby przy okazji drewno zbytnio nie spuchło, bo co z tego, że pozbędziesz się włosa, jeśli stracisz gładkość, czyli w miejscu gdzie słoje drewna są jasne, będzie ono bardziej wypukłe i ..... cała nasza "gładkość" znika.

Dodatkowo w przemysłowych rozwiązaniach, gdzie produkcja idzie w tysiące, stosuje się głowice (CNC) profilowe z założonym na nich papierem ściernym, bo ręczne szlifowanie kosztuje, czyli trzeba postawić człowieka do szlifowania, a i tak przy braku dostatecznych umiejętności w tej z pozoru prostej czynności, może doprowadzić do braku powtarzalności lub co gorsza, zniszczenia elementu.

Reasumując:

Nie kombinuj z obróbką, bo chociaż się da, to jest to po prostu bez sensu.
Zdejmij element po obróbce taki jaki jest (z włoskami) zwilż leciutko wodą, poczekaj aż przeschnie i przeszlifuj, ale delikatnie, czyli tak, żeby tylko usunąć sterczące włoski.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#16

Post napisał: kubus838 » 15 wrz 2016, 10:49

mlody867 pisze: powiększ sobie jego zdjęcie i zauważysz że to nie jest frezowanie tylko obróbka reliefu
A obróbke reliefu to Twoim zdaniem jak się nazywa? Przeciez on to robi frezem na frezarce i ta czynność nazywa sie frezowaniem. Nie dorabiaj ideologii


robert


Autor tematu
tmarbas
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 9
Rejestracja: 24 maja 2015, 15:32
Lokalizacja: Niedzieliska

#17

Post napisał: tmarbas » 18 wrz 2016, 13:49

Witam Panowie i dziękuję za dyskusje.
Z mojego punktu widzenia temat został wyczerpany(rozumiem już co i jak).
Klikam wszystkim "pomógł" i biorę się do roboty.
Pozdrawiam
T.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#18

Post napisał: kubus838 » 18 wrz 2016, 15:10

tmarbas pisze:Witam Panowie i dziękuję za dyskusje.
Z mojego punktu widzenia temat został wyczerpany(rozumiem już co i jak).
Klikam wszystkim "pomógł" i biorę się do roboty.
Pozdrawiam
T.
Jak zrobisz, to napisz co Ci wyszło.

robert


Atrix
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 55
Rejestracja: 25 maja 2015, 22:47
Lokalizacja: Polska

#19

Post napisał: Atrix » 19 wrz 2016, 22:17

Meszek przy obróbce drewna powstaje wtedy kiedy drewno ma za dużą wilgotność.
Jak usunąć?
Robiłem to tak: podsuszamy oczywiście w mądry sposób by wyrób nie uległ paczeniu.
Następnie jedna warstwa gruntu bezbarwnego ( zawsze używałem Kaponu). Po wyschnięciu papier ścierny do drewna ( żółty). Inne brudziły powierzchnie. I mamy powierzchnie jak lusterko. :mrgreen:


Autor tematu
tmarbas
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 9
Rejestracja: 24 maja 2015, 15:32
Lokalizacja: Niedzieliska

#20

Post napisał: tmarbas » 20 wrz 2016, 11:40

Dzięki Atrix, wypróbuję ;)

Robótki z dzisiaj(jedna lekko przetarta papierem, druga prosto z maszyny):

Obrazek

Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”