Wymiana łożysk frezarki górnowrzecionowej

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
TomekL
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 10
Rejestracja: 08 kwie 2012, 20:08
Lokalizacja: 0-ck

Wymiana łożysk frezarki górnowrzecionowej

#1

Post napisał: TomekL » 02 lis 2012, 09:38

Witam,
pracowałem na mojej frezarce z zamontowanymi zwykłymi frezami trzpieniowymi, natomiast po zamontowaniu frezu z łożyskiem dolnym prowadzącym i frezowaniu po szablonie maszyna zaczęła o wiele głośniej pracować, po czym w ogóle się zatrzymała, jest zasilana falownikiem. Przy następnych próbach odpalenia, już bez frezu maszyna pracowała bardzo głośno. Po nasmarowaniu łożysk nie może już wejść na obroty, a próbując obracać wrzeciono ręką kręci się, ale z większym oporem, tak, jakby łożyska się zatarły. Po otworzeniu obudowy okazało się, że w środku zostały zamontowane dwa łożyska kulkowe proste FŁT, wg specyfikacji na ich stronie z możliwością pracy do 9000 obr/min - frezarka pracuje nominalnie na 17 000. Mam wrażenie, że łożyska się uszkodziły, bo frezując po szablonie występują o wiele silniejsze obciążenia promieniowe. Czy macie styczność z frezarkami górnowrzecionowymi? Wymienialiście łożyska? Jakie warto zastosować?
Poniżej zdjęcie poglądowe maszyny:

Obrazek
Pozdrawiam,
Tomek



Tagi:


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#2

Post napisał: lajosz » 02 lis 2012, 13:08

Jak Cię stać, to ceramiczne i masz kłopot z głowy.
Odpadają takie rzeczy jak smarowanie, a żywotność znacznie większa.


Skarabe
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 145
Rejestracja: 03 maja 2010, 22:58
Lokalizacja: War-maz

#3

Post napisał: Skarabe » 07 lis 2012, 14:21

Cermika to przesada ta maszyna nie jest warta jednego łożyska musisz wsadzić łożyska wysoko obrotowe bo zwykłe są do 6000 i 9000 tyś obr. A jeżeli masz taką możliwość to zmień łożyska i zrób wywarzanie wirnika.


krysti4
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 14
Rejestracja: 24 sty 2011, 21:19
Lokalizacja: Zielona Góra

#4

Post napisał: krysti4 » 20 lis 2012, 17:25

Przerabiałem temat łożysk na frezarce gomad.
Łożyska masz do wymiany jak głośno pracuje.
Pewnie są tam zamontowane łożyska skośne - podaj mi ich symbol.
Smary dajesz bardzo mało i nie byle jakiego tylko klubber isoflex - drogi ale bardzo dobry.
Za dużo smaru i będzie sie elektrowrzeciono grzało.
Wirnika nie trzeba wyważać bo pewnie jest wyważny.
Muszą być łożyska wysokoobrotowe na wianku tekstolitowym. Najlepiej FAG, SKF lub NACHI, polecam ostatnią firmę.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”