Pierwsza frezarka - sklejka, alu, łożyska igus, A4

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
ryhoo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 24 paź 2013, 18:54
Lokalizacja: Rzeszów

Pierwsza frezarka - sklejka, alu, łożyska igus, A4

#1

Post napisał: ryhoo » 11 maja 2014, 16:06

Witam forumowiczów
Planuję zbudować moją pierwszą frezarkę/ploter cnc. Będzie to moja pierwsza maszyna, więc wszelkie uwagi mile widziane. Jako że fundusze nie pozwalają mi na zbyt wiele, będzie to prosta konstrukcja. Główne założenia:
-pole robocze około A4 (210×297mm)
-konstrukcja ze stołem ruchomym
-materiał: sklejka 30mm+kątowniki aluminiowe 30x30x2, skręcane na wkręty, śruby, klejone
-śruby napędowe metryczne M8 (zatoczone z obu końców pod łożyska)
-wałki liniowe 10mm
-użycie łożysk firmy Igus (niska cena, łatwy montaż, ciekawe jak z jakością)
-użycie jak najmniejszej ilości narzędzi (posiadam niewiele urządzeń do obróbki drewna/metalu itp.)

Planowane użycie to rysowanie markerem i ewentualnie frezowanie w bardzo miękkich materiałach (styropian? o drewnie pewnie mogę zapomnieć), ogólnie pojęta nauka obsługi cnc.

Obrazek

Więcej screenów w galerii:
https://www.dropbox.com/sh/ogrg6ojgd89u ... zKFkPVAICa
Na screenach ze sketchkup przedstawiłem mój pomysł na konstrukcję frezarki, bez widocznych wałków i śrub. W zewnętrzne otwory w kątownikach planuję włożyć łożyska igus iglidur - łożyska zatrzaskowe 10mm 12 sztuk:

Obrazek

W środkowe otwory w sklejce włożę łożyska iglidur G 6mm (śruba M8 z końcami stoczonymi do 6mm)

Obrazek

Wałki liniowe wciśnięte w zewnętrzne otwory w sklejce i ewentowanie zabezpieczone jakąś opaską zaciskową
Kwestia doboru silników krokowych, ich montażu, sterowania, zasilania do uzgodnienia (pewnie zakup jakiegoś gotowego zestawu, silniki na śruby do sklejki + sprzęgło home made)

Największy problem mam z rowiązaniem kwestii nakrętek na śruby napędowe. Miejsce na obudowę nakrętek jest ograniczone do około 60x70mm, oś śruby napędowej na wysokości 15mm nad płaszczyną mocowania odubowy. Widziałem takie rozwiązanie:

Obrazek
Mógłbym użyć nakrętek z poliamidu w taki sam sposób, pytanie na ile takie rozwiązanie będzie skuteczne.

Proszę o krytykę i porady.

Pozdrawiam, Robert



Tagi:

Awatar użytkownika

kostek324
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 126
Rejestracja: 07 mar 2010, 18:47
Lokalizacja: Bielsk P

#2

Post napisał: kostek324 » 13 maja 2014, 20:51

Witam, po co lecieć w koszta ze sklejką, nie lepiej z surowej płyty wiórowej klejonej podwójnie? Skoro takie są założenia (nauka cnc), najbardziej odpowiednia by była płyta. Właściwie każdy zakład rzemieślniczy posiada "ścinki", dotną za piwo na wymiar. Wiórówka jest materiałem bardzo stabilnym, a sklejka wiadomo, jak to drewno. Po za tym jest nie równa, w przeciwieństwie do płyty. Dwie formatki płyty możesz śmiało skleić klejem poliuretanowym, na razie lepszego nie odkryliśmy. Zrobiłem sobie komodę z podwójnej płyty tzw "masyw" na której stoi koło 500kg i trzyma się super. Pozdrawiam :mrgreen:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”