kompletnie zielony buduje swoje niskobudżetowe urządzenie

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
grucha123
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 14
Rejestracja: 31 paź 2010, 20:18
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

kompletnie zielony buduje swoje niskobudżetowe urządzenie

#1

Post napisał: grucha123 » 11 cze 2011, 20:32

Witam,

jak już wspomniałem jestem kompletnie zielony w tematyce cnc i przymierzam się w tej chwili do zbudowania swojej własnej wycinarki numerycznej.

Chodzi i o to żebym mógł z kilkumilimetrowej deski drewnianej o wymiarach ~2m x 0,5m wyciąć zadany kształt i zróżnicować jej grubość na całej długości. Nie jest mi potrzebna żadna zabójcza precyzja (nawet błąd o 1mm nie będzie tragedią) natomiast kształt będzie wycinany po łukach i nie chciałbym żeby były one poszarpane.

Zależy mi na maksymalnym obniżeniu kosztów zbudowanie tego urządzenia. Wstępna koncepcja jest dość prosta :) Konstrukcja drewniana, trzy osie, brama ruchoma oparta na wałkach, napęd paskiem bądź śrubą.

Teraz pytania:)

Jaka przy moich wymiarach (2m x 0,5m) powinna być minimalna średnica wałków?
Czy mogę zastosować wałki z polietanu?
Dlaczego napęd na śrubie jest lepszy od pasków zębatych, co jest lepsze w moim przypadku?
Jakie zastosować silniki krokowe?
Czy zastosowanie sprzęgła jest konieczne?

Z góry dziękuję za odpowiedzi, porady i komentarze.



Tagi:


jacek-1210
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1027
Rejestracja: 25 mar 2011, 20:16
Lokalizacja: Radomsko

#2

Post napisał: jacek-1210 » 11 cze 2011, 22:58

Wg mnie do takich potrzeb jak określiłeś:

- wałki stalowe max 16mm - oczywiście podparte albo częsciowo podparte (wałki podparte dobieramy do bramy a nie długości przejazdu)
- Paski bo tańsze i wystarczą tutaj (śruby będą albo za drogie albo za "chude" :wink: - śruba to na oś Z). Paski na oś X możesz dać 2 - na oba boki, łatwo je zsynchronizować: dać wspólną oś, na obu końcach koła zębate do obu pasków
- silniki powinny wystarczyć 1.89Nm, dla pewności możesz dać 3Nm ale nie więcej
- Sprzęgła tak, muszą być

Jeśli wałki byłyby za drogie, to popatrz choćby jak robi maszynę kol. Popik10 - do Twoich potrzeb nie są konieczne jakieś superprowadnice

Awatar użytkownika

namemartin
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 732
Rejestracja: 01 mar 2008, 18:08
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: namemartin » 12 cze 2011, 07:00

Witam
Czy zastosowanie sprzęgła jest konieczne?
Jeśli robisz napędy na paskach sprzęgła są zbędne.
Po secundo :wink: , przy tak dużym polu roboczym brama powinna być konstrukcją skrzynkową dość dobrze przemyślaną, inaczej nici z przyzwoitych posuwów, ponieważ wszystko będzie wpadać w rezonans i się telepać...

Pozdrawiam
W dzień obchodź się z żoną jak z przyjacielem, w nocy jak z przyjaciółką.

Awatar użytkownika

smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#4

Post napisał: smouki » 12 cze 2011, 07:52

jak ktoś chce znajdzie sposób...jak ktoś nie chce znajdzie powód
MÓJ KANAŁ YOUTUBE


Autor tematu
grucha123
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 14
Rejestracja: 31 paź 2010, 20:18
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

#5

Post napisał: grucha123 » 12 cze 2011, 21:13

Dzięki bardzo za odpowiedzi.

Teraz czeka mnie głębsza analiza tematu i planowanie. Jak urodzą mi się kolejne pytania albo tym bardziej coś zbuduję to na pewno się tym podzielę na forum :)

[ Dodano: 2011-06-21, 18:35 ]
Zacząłem działać z moją maszyną i pracować wieczorami w piwnicy. Do tej pory zbudowałem ramę stołu (jak na foto) o wymiarach 210x65 cm. Do konstrukcji użyłem belek drewnianych 5x6 cm skręconych ze sobą za pomocą 24 kątowników i dokładnie 192 wkrętów :) Na ramę dodatkowo przykręciłem 12mm płyte OSB dla dodatkowego wzmocnienia i zniwelowania niedokładności montażu. Podobnie planuje zbudować konstrukcję bramy.

Jako elementy jezdne zamierzam wykorzystać 10mm ceowniki aluminiowe oraz teflonowe rolki z rowkiem 10mm. Dla osi X planuję po każdej ze stron po dwie rolki od góry oraz jedną od dołu. Dla osi Y dwie od góry oraz jedną od dolu, a dla osi Z dwie rolki umieszczone pomiędzy dwoma ceownikami. Mam nadzieję że to będzie działać :)

Teraz pozostaje kwestia napędów oraz wielu z tym związanych pytań...

Paski zebate
Zgodnie z odpowiedziami z tego wątku planowałem wykorzystać paski zębate. Okazuje się jednak że przy mojej długości wyjdzie to dosyć drogo. Muszę je umieścić po obu stronach osi X co daje łączną długość około 5m. Nie wiem też jaka szerokość paska będzie wystarczająca, wydaje mi się że 10mm czy nawet 16mm to bardzo mało. Mam też duże obawy o naciąg tego paska.

Śruba
O śrubie staram się nie myśleć ponieważ zgodnie z poprzednimi odpowiedziami wyjdzie to dość drogo lub słabo.

Listwa zębata
To rozwiązanie wydaje się być tanie i dość proste w montażu. Czy są jakieś wady albo przeciwwskazania?

Łańcuch
Wydaje się być zarówno najtańszy jaki i najprostszy. Domyślam się że będzie to dość głośne, ale czy ma inne wady?


Jakie silniki??
Nie mam pojęcia jakie silniki powinienem użyć dla każdej z osi. Czy mogę liczyć na pomoc i jakieś parametry minimalne?

Obrazek

[ Dodano: 2011-07-12, 13:38 ]
Uaktualniając temat... moje prace idą do przodu. Większość wątpliwości i problemów udało mi się rozwiązać samodzielnie ale jednocześnie zrobiłem masę błędów, które będę musiał w przyszłości poprawić.
Jeżeli kogoś interesuje jak mi idą pracę na wycinarką oraz nad całym projektem to zapraszam na specjalnie w tym celu założonego bloga www.grucha.me

Grucha

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”