Problem z wypalarka plazmową

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
kkurpiel
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 29 sty 2012, 17:12
Lokalizacja: Kraków

Problem z wypalarka plazmową

#1

Post napisał: kkurpiel » 28 paź 2015, 00:57

Witam,

Posiadam plazmę 3x1,5 polskiego producenta na korkowcach z sterowaniem Mach 3.

Mam problem z brakiem powtarzalności, plazma po wycięciu dwóch rzędów detali nie wróci do początku w osi Y (oś X jest OK). Przesunięcia wynoszą od 2mm do nawet 20mm. Puszczając dłuższe cięcie przesunięcia są coraz większe w trakcie cięcia.

Zauważyłem również dziwne zachowanie przy odpalaniu palnika. Co kilka wypalonych elementów palnik po dotknięciu blachy podnosi się na wysokość odpalania i się przesuwa po czym następuje odpalenie i ruch właściwy. W programie nie ma żadnej komendy która miałaby to powodować.

Będę wdzięczny wszelkie sugestie co może być problemem. Ewentualnie proszę o polecenie dobrego serwisu który podejmie się diagnostyki i naprawy.

Pozdrawiam



Tagi:

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#2

Post napisał: adam Fx » 28 paź 2015, 01:55

-zakłócenia
-luzy
-gubienie kroków silnika np. w skutek zabrudzenia napędu
- czy za podnoszenie osi Z nie odpowiada w opisanym przypadku makro pomiaru położenia blachy a nie sam Gkod? to by wyjaśniło niezidentyfikowany ruch.

napęd masz na listwie zębatej?
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


voxac50
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 57
Rejestracja: 26 mar 2015, 19:18
Lokalizacja: Sandomierz

#3

Post napisał: voxac50 » 28 paź 2015, 19:51

A jakie kolego masz źródło plazmy?? Pewnie jakichś chińczyk... Wygląda to na zakłócenia od łuku pilotujacego...

Awatar użytkownika

karpik74
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 9
Posty: 394
Rejestracja: 27 cze 2015, 16:36
Lokalizacja: kłodzko

#4

Post napisał: karpik74 » 30 paź 2015, 08:53

Miałeś wcześniej takie objawy. Może wprowadzałeś zmiany i coś się pomieszało. Spróbuj na nowo wgrać Macha, oczywiście spisz podstawowe ustawienia nie wklejaj xml-a bo tam może być "hochlik"

Oczywiście popieram adama FX, czego nie widzisz w kodzie może być ukryte w makro.
A co na to producent.


Autor tematu
kkurpiel
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 29 sty 2012, 17:12
Lokalizacja: Kraków

#5

Post napisał: kkurpiel » 02 lis 2015, 18:02

adam Fx pisze:-zakłócenia
-luzy
-gubienie kroków silnika np. w skutek zabrudzenia napędu
- czy za podnoszenie osi Z nie odpowiada w opisanym przypadku makro pomiaru położenia blachy a nie sam Gkod? to by wyjaśniło niezidentyfikowany ruch.

napęd masz na listwie zębatej?
Odpowiadając kolejno na pytania.

Zakłócenia. Jest to najbardziej prawdopodobna przyczyna. Robiłem jeszcze próbę odpalania palnika wielokrotnie bez ruchu i po kilku odpaleniach palnik się przesunął. Podniosłem palnik na około 30mm tak żeby nie odpalił się łuk tylko włączył HF i problem się nasilił przy każdym odpaleniu HF palnik się poruszał.

Luzy możliwe ale mało prawdopodobne. Przyglądałem sie pracy maszyny i ewidentnie jest problem ze co jakiś czas (co kilka przebić) palnik przesuwa się przed odpaleniem łuku.

To samo z gubieniem kroków.
Za podnoszenie owszem odpowiada makro tylko nie w tym jest problem. Chodzi o ruch po bramie nie wysokość palnika.

Tak napęd na listwie zębatej.

[ Dodano: 2015-11-02, 18:07 ]
voxac50 pisze:A jakie kolego masz źródło plazmy?? Pewnie jakichś chińczyk... Wygląda to na zakłócenia od łuku pilotujacego...
Owszem, źródło jakie mam to Stamos 125A.

[ Dodano: 2015-11-02, 18:25 ]
karpik74 pisze:Miałeś wcześniej takie objawy. Może wprowadzałeś zmiany i coś się pomieszało. Spróbuj na nowo wgrać Macha, oczywiście spisz podstawowe ustawienia nie wklejaj xml-a bo tam może być "hochlik"

Oczywiście popieram adama FX, czego nie widzisz w kodzie może być ukryte w makro.
A co na to producent.
Znalazłem stary ażur z przed kilku miesięcy i wygląda na to że problem był od początku zakupu maszyny. Do tej pory wycinałem bardzo rzadko i małe ilości detali i nie zwróciłem na to uwagi. Do tego nie miałem żadnego doświadczenia z taką maszyną. W programie nic nie zmieniałem, od dostarczenia maszyny pracuje na ustawieniach producenta.

Producent Najpierw sugerował ze to brak uziemienia, zostało to zrobione. Następnie zła wysokość odpalania łuku, zostało obniżone według zaleceń do 3mm. Obecnie sugeruje zakłócenia ale nie wskazuje źródła zakłócenia.

Awatar użytkownika

karpik74
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 9
Posty: 394
Rejestracja: 27 cze 2015, 16:36
Lokalizacja: kłodzko

#6

Post napisał: karpik74 » 02 lis 2015, 20:55

Też mam Stamosa, 125 Selection CNC i miałem podobne objawy- odjazdy X
Jeżeli masz przewód palnika w prowadniku to niestety musisz wyciągnąć przewód od HF i podwiesić.
U siebie zauważyłem ...co widać na moim filmie, że przewód HF może dotykać wszystkiego ale musi być daleko od przewodów, oczywiście uziemienie konstrukcji oddzielne i ekrany podpięte do skrzynki sterowania.
U mnie pomogło ...gwarancji nie daję, że u ciebie będzie ok ale warto spróbować.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#7

Post napisał: adam Fx » 02 lis 2015, 21:07

zakłócenia co ciężki temat - ułatwia szukanie oscyloskop
Np. manipulatorom pomogło zwiniecie w pętle.


. Uziemienie masz zrobione prawidłowo tzn. przemierzone?
Nie robi się gdzieś pętla mas?
Ekranujesz przewód plazmowy?
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


voxac50
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 57
Rejestracja: 26 mar 2015, 19:18
Lokalizacja: Sandomierz

#8

Post napisał: voxac50 » 02 lis 2015, 23:27

Ja walczę z zakłóceniami z shermana cutter 110. Na razie bez skutku. Kolego karpik74 masz ekranowany przewód plazmowy?? Obudowę skrzynki sterowniczej masz podpiętą tylko do uziemienia z sieci czy jeszcze do stołu plazmy??

Awatar użytkownika

karpik74
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 9
Posty: 394
Rejestracja: 27 cze 2015, 16:36
Lokalizacja: kłodzko

#9

Post napisał: karpik74 » 03 lis 2015, 08:41

Przewód palnika nie ekranowany (9 m), w prowadniku, przewód zrobiony ze zwykłego węża do kompresora (przeźroczysty, wew. fi 10). Skrzynka podłączona tylko do sieci.


voxac50
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 57
Rejestracja: 26 mar 2015, 19:18
Lokalizacja: Sandomierz

#10

Post napisał: voxac50 » 03 lis 2015, 13:23

Kolego karpik74, a skrzynke sterowniczą masz w jednej obudowie z komputerem?? Długi przewód Lpt? Masz może jakiechs dodatkowe filtry EMC do zasilania skrzynki sterowniczej albo plazmy?? Po zrobieniu uziomu całkowicie problem odjeżdzania zniknał??

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”