Agregat plazmowy Hyperther, Kjellberg, Cebora?

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
mr_power
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 5
Posty: 68
Rejestracja: 07 sie 2012, 13:14
Lokalizacja: radom

Agregat plazmowy Hyperther, Kjellberg, Cebora?

#1

Post napisał: mr_power » 01 paź 2013, 17:30

Stoję przed wyborem agregatu plazmowego.
Wstępnie wybór padł na trzech producentów jak w temacie i modele jak niżej:

Hypertherm HPR260
Cebora 254 HQC
Kjellberg HiFocus 161i Neo

Chociaż jeszcze nie do końca jestem pewien czy potrzebuję aż tak mocnego źródła...
Palona będzie głównie stal czarna w przedziale 2-20mm z czego najwięcej palenia to grubości od 8-12mm. Najgrubsza palona blacha jaka teraz przychodzi mi przychodzi do głowy będzie mieć 30 i 35mm ale będą to śladowe ilości. W przyszłości dojdzie nierdzewka jeszcze nie wiem kiedy i nie znam przedziału ale będą to blaszki raczej cienkie.

Jeszcze nie wiem czy będzie to urządzenie nowe czy raczej z drugiej ręki podobnie sam stół - rozważam pewne opcje i na chwilę obecną jeszcze nie jestem pewien słuszności swoich wyborów dlatego temat jest otwarty i wszystkie sugestie mile widziane.

Wracając do agreagtu - zależy mi na jakości ciętych elementów/krawędź, możliwie najmniejszym ukosie, jednocześnie na dobrej dostępności części eksploatacyjnych,dużej niezawodności, wsparciu technicznym/serwisie jak też żeby sam serwis, części zamienne i eksploatacyjne nie drenowały zbytnio kieszeni.

Z góry dziękuję za pomoc.



Tagi:


aspem
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 153
Rejestracja: 12 sie 2008, 16:04
Lokalizacja: Dragon city

#2

Post napisał: aspem » 01 paź 2013, 20:03

Witam,

To zobacz na źródło MAX200PRO: http://pmax.pl/subsite/maxpro200.html#up

Cenowo z tego co kojarzę to chyba kosztuje ok. 65 000 zł. Parametry Ci utrzyma jeżeli chodzi pracę na podanych grubościach, też można ciąć nierdzewkę. Wydaje mi się, że materiały będzie mieć tańsze od Hypertherma 260 czy też Kjellberga160i, nie wiem jak jest z Ceborą.

A testowałeś Powermaxa 105 ?

Aspem

Awatar użytkownika

bromaz
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 27
Rejestracja: 24 cze 2010, 21:07
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#3

Post napisał: bromaz » 04 paź 2013, 21:47

Witam,
ja bym stawiał na maszyny Kjellberga lub Hypertherma nie ma problemów z dostępem do części zamiennych, serwisu. Przecinarki tych producentów są bardzo wytrzymałe i nie stwarzają większych problemów.

Kjellberg


SpecCNC
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 32
Rejestracja: 26 cze 2009, 19:11
Lokalizacja: Polska

#4

Post napisał: SpecCNC » 07 paź 2013, 23:14

Zdecydowanie odradzam Kjellberga.
Cebora i Hypertherm będą OK

Co do twoich obecnych wymogów, 2-20mm to wystarczy ci 120-130A.
Jeśli masz zamiar ciąć w zakresie 20-35mm to zdecydowanie 250-260A

Jeżeli zależy ci na jakości krawędzi, to każdy z wymienionych agregatów da dobre wyniki, pod warunkiem, że zamontowany zostanie na dobrej maszynie :-)
Sam agregat to tylko połowa sukcesu.

P.S.
Wymieniłeś agregaty z wysokiej półki
MAX200 PRO i PowerMax105, które proponuje aspem nie są agregatami HD, więc mniejsza szansa na dobrą prostopadłość krawędzi oraz odpowiednia jakość przy nierdzewce.


aspem
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 153
Rejestracja: 12 sie 2008, 16:04
Lokalizacja: Dragon city

#5

Post napisał: aspem » 08 paź 2013, 23:14

Będąc precyzyjnym to mogę dodać, że:
Według normy ISO odnośnie prostopadłości krawędzi ciętych jest następujący podział:-
- 1 klasa: laser
- 2 klasa: plazma źródła przemysłowe HD (np.: HPR260XD)
- 3 klasa: plazma źródła przemysłowe typu MAX200PRO
- 4 klasa: plazmy powietrzne np.: wspomniany Powermax 105

Jeżeli chodzi o jakość krawędzi to nawet na Powermax 105 będzie ładna i czysta jak zastosuje się azot (oczywiście nie mówię tutaj o prostopadłości).

Aspem

PS. A dlaczego odradzasz Kjellberga - czy jakiś konkretny model czy też całą markę ?


Autor tematu
mr_power
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 5
Posty: 68
Rejestracja: 07 sie 2012, 13:14
Lokalizacja: radom

#6

Post napisał: mr_power » 16 lis 2013, 16:38

aspem pisze:- 3 klasa: plazma źródła przemysłowe typu MAX200PRO
Czy inni producenci oferują konkurencyjne źródła plazmy?
A testowałeś Powermaxa 105 ?
Niestety nic jeszcze nie testowałem - na razie szukam i zbieram informacje.
Źródło HD chyba jednak będzie dla mnie za drogie na początek a zależy mi na jakości cięcia.

Do źródeł Powermax jestem sceptycznie nastawiony - chodzi o ukos - jeśli jednak ktoś używa Powermaxa od 65A w górę i posiada zdjęcia z efektów cięcia stali czarnej w grubościach 8mm w górę to proszę śmiało wrzucajcie chętnie się zapoznam może moje obawy są nieuzasadnione.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#7

Post napisał: cnccad » 16 lis 2013, 19:09

każde ze źródeł ma swoje wady i zalety. Ja Kjellberga lubię i są to źródła stabilne.
Łatwe w obsłudze i sewisie.
A jakość cięcia to nie źródło tu ma dużo do gadania a palnik i media.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
mr_power
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 5
Posty: 68
Rejestracja: 07 sie 2012, 13:14
Lokalizacja: radom

#8

Post napisał: mr_power » 26 lis 2013, 18:34

cnccad pisze:każde ze źródeł ma swoje wady i zalety. Ja Kjellberga lubię i są to źródła stabilne.
Łatwe w obsłudze i sewisie.
A jakość cięcia to nie źródło tu ma dużo do gadania a palnik i media.
Co zatem powinienem zrobić żeby ciąć z jakością jaką osiągają agregaty/urządzenia HPR260, HiFocus, 254HQC czyli z jakością HD - minimalny możliwy ukos, ładna krawędź, minimum syfu - łatwego do usunięcia. Lecz nie wydając fortuny na powyższe agregaty - czy jest to w ogóle możliwe.

Czytałem na forum że HD to nic innego jak chwyt marketingowy a mimo to:
aspem pisze:Według normy ISO odnośnie prostopadłości krawędzi ciętych jest następujący podział:-
- 1 klasa: laser
- 2 klasa: plazma źródła przemysłowe HD (np.: HPR260XD)
- 3 klasa: plazma źródła przemysłowe typu MAX200PRO
- 4 klasa: plazmy powietrzne np.: wspomniany Powermax 105
Idąc dalej co z technologiami TruHole itd?
Czy jest jakaś alternatywa/rozwiązanie dla powyższych agregatów żeby osiągnąć jakość krawędzi cięcia jak niżej:



aspem
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 153
Rejestracja: 12 sie 2008, 16:04
Lokalizacja: Dragon city

#9

Post napisał: aspem » 27 lis 2013, 00:21

Cześć,

HiFocus 280i to źródło tej samej klasy co HPR260XD - czyli dalej poruszasz się w tym samym zakresie cen :).

Odpowiedzią na TruHole od Hypertherma jest Kjellberga technolgia zwana Contour cut:
http://www.kjellberg.de/Cutting-Equipme ... r-Cut.html

Tylko nie wiem czy wszystkie sterowniki są w stanie te funkcje obsłużyć.

Ze źródeł podobnych masz jeszcze: Kaliburn lub Thermal Dynamic. Kaliburn też ma swoją technologię dobrych otworów.

Aspem


Autor tematu
mr_power
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 5
Posty: 68
Rejestracja: 07 sie 2012, 13:14
Lokalizacja: radom

#10

Post napisał: mr_power » 02 gru 2013, 10:50

Nie zrozumieliśmy się - zdaję sobie sprawę że HPR, HQC, HiFocus, TD, Kaliburn to ta sama klasa agregatów HD lecz moje pytanie brzmi czy jest jakaś alternatywa dla powyższych źródeł - czy istnieje sposób ciecia w jakości HD nie posiadając powyższych agregatów np. jakaś konfiguracja źródła, palnika, mediów.
Kolega cnccad napisał że ważne są media ważne też jest sterowanie, a samo żelastwo i agregat mało mają do tego - do jakości.
Po prostu zależy mi na jakości cięcia i minimalnym ukosie bardzo zbliżonych jak w linku bądź takiej jaką daje HPR260 i czy żeby to osiągnąć konieczny jest zakup agregatu HD czy można to osiągnąć w inny sposób - jak wyżej.

O co chodzi z tym sterownikiem/sterowaniem że nie wszystkie będą potrafiły obsłużyć technologie takie jak TruHole czy ContourCut?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”