Zakłucenia od palnika-jak sobie poradzić?

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
przemyslaw2ar
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 248
Rejestracja: 09 mar 2012, 20:27
Lokalizacja: Czarnków

Zakłucenia od palnika-jak sobie poradzić?

#1

Post napisał: przemyslaw2ar » 20 maja 2013, 13:40

Witam
Ostatnimi czasy musiałem przenieść sterowanie wypalarką i mam dziwny problem ale może od początku.
Wcześniej źródło plazmy i ploter miałem "za ścianą" w stosunku do sterownika i PC-ta i jakoś to sobie tam działało (tzn była była to taka przegroda ale sterownik i ploter "się widziały" )

Problem pojawił sie gdy musiałem przenieść sterowanie na drugą stronę maszyny i teraz komputer stoi w bliskiej odległości od stołu bez żadnej przegrody i pojawia sie taki objaw że gdy załączam palnik monitor wyłącza się (niema zasilania-dioda nie świeci) a gdy palnik wyłącza się wszystko wraca do normy :)

Maszyna jest dobrze izolowana od stołu i palnika a wszystkie przewody są ekranowane, co ciekawe proces cięcia przebiega prawidłowo czyli ani sterownik ani PC nie wyłapuje zakłóceń.
Próbowałem maksymalnie oddalić monitor i jego zasilacz od stołu ale nic to nie dało.

Czy ktoś z was spotkał się z takim problemem? a jeśli tak to gdzie szukać przyczyny takiego bądź co bądź śmiesznego zachowania
Jak ekranować monitor LCD aby nie wyłapywał zakłóceń?


Korzystając z okazji chciałbym jeszcze zapytać czym chronicie dysze przed zachlapaniem odpryskami, próbowałem już pasty spawalniczej i spraya ale i tak przyczepiają sie odpryski przy przebijaniu

Byłbym wdzięczny za porady



Tagi:


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#2

Post napisał: zibi » 20 maja 2013, 13:56

Spróbuj foli aluminiowej do owinięcia monitora.
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


PiRo_man
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 329
Rejestracja: 23 sie 2010, 21:32
Lokalizacja: Świerklany

Re: Zakłucenia od palnika-jak sobie poradzić?

#3

Post napisał: PiRo_man » 20 maja 2013, 15:33

przemyslaw2ar pisze:Korzystając z okazji chciałbym jeszcze zapytać czym chronicie dysze przed zachlapaniem odpryskami, próbowałem już pasty spawalniczej i spraya ale i tak przyczepiają sie odpryski przy przebijaniu
Tego niestety nie unikniesz. Na wypalarce na której pracuję podczas przebijania palnik automatycznie podnosi się do góry aby nie zachlapało dyszy. Coś to na pewno pomaga, ale dysza z czasem i tak zostaje zachlapana tak, że nie da się już nią wypalać. Wątpię że istnieje skuteczny sposób na zabezpieczenie dyszy, tym bardziej że producent też musi na czymś zarabiać...


Autor tematu
przemyslaw2ar
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 248
Rejestracja: 09 mar 2012, 20:27
Lokalizacja: Czarnków

#4

Post napisał: przemyslaw2ar » 20 maja 2013, 17:13

zibi pisze:Spróbuj foli aluminiowej do owinięcia monitora.
foli aluminiowej mówisz, może to i coś da ale co dalej mam to jakoś uziemić czy jak czy wystarczy ona jako ekran

PiRo_man pisze:Tego niestety nie unikniesz. Na wypalarce na której pracuję podczas przebijania palnik automatycznie podnosi się do góry aby nie zachlapało dyszy. Coś to na pewno pomaga, ale dysza z czasem i tak zostaje zachlapana tak, że nie da się już nią wypalać. Wątpię że istnieje skuteczny sposób na zabezpieczenie dyszy, tym bardziej że producent też musi na czymś zarabiać...
Nie mam na myśli zużycia elektrody czy dyszy bo tego wiadomo że się nie uniknie, chodzi mi bardziej o to ze ten "nagar" zbiera się na dyszy i po kilku przebiciach dysza przy zajarzaniu łuku jest za wysoko i pojawia się skos.
sam ten nagar idzie usunąć poprzez delikatne podważenie śrubokrętem i pod spodem dysza nie wykazuje zużycia.
Myślałem że jest jakiś preparat zapobiegający przyklejaniu się tych odprysków (nie mówię tu o wtopieniu w dyszę)

No nic jutro wypraktykuje tą folię alu i będę myślał dalej.


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#5

Post napisał: 251mz » 20 maja 2013, 17:38

przemyslaw2ar pisze:Myślałem że jest jakiś preparat zapobiegający przyklejaniu się tych odprysków (nie mówię tu o wtopieniu w dyszę)
Spróbuj psiknąć antyspawem do migomatów...


Autor tematu
przemyslaw2ar
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 248
Rejestracja: 09 mar 2012, 20:27
Lokalizacja: Czarnków

#6

Post napisał: przemyslaw2ar » 20 maja 2013, 17:58

Pryskałem na niewiele to się zdaje trochę lepiej jest z pastą ale myslałem że jest coś specjalnego do plazmy.
A jak wygląda sprawa zarastania dyszy przy stole wodnym jest lepiej czy nadal się ten syf lepi

Awatar użytkownika

Alvar4
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1360
Rejestracja: 18 sie 2010, 10:58
Lokalizacja: Okolice Łodzi

#7

Post napisał: Alvar4 » 20 maja 2013, 20:15

Może spróbuj podłączyć monitor do zasilania z innej fazy. Możliwe że sieje Ci przez kabel zasilający z plazmy. Albo plazmę przepiąć na inną fazę.
Obrazek


Autor tematu
przemyslaw2ar
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 248
Rejestracja: 09 mar 2012, 20:27
Lokalizacja: Czarnków

#8

Post napisał: przemyslaw2ar » 20 maja 2013, 20:26

Plazma jest 3 fazowa a PC i sterownik jest zasilany z zupełnie innego licznika ale coś w tym może być bo przewód zasilający plazmę przebiega obok przewodu zasilającego zasilacz monitora oraz biegnie nad samym monitorem (ok 0,5m nad monitorem) jednak dotąd sądziłem że źródłem zakłóceń jest przewód palnika a nie zasilający źródło plazmy.

Dzięki za info jutro przyjrzę się temu wszystkiemu raz jeszcze i pokombinuje

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#9

Post napisał: cnccad » 21 maja 2013, 19:35

jak tniesz powietrzem , to na próbę możesz dyszę wysmarować ropą. Powinno pomóż.
Ale jak plazma ma tylko w obwodzie dyszy rezystor i go nie odłącza to odpryski będą się kleić.

co do zakłóceń ...
przewód plazmy trzymać zdala od przewodów sterowniczych.
profilaktycznie można założyć filtr dodatkowy na zasilanie monitora.
w monitorze jest w zasilaniu przetwornica. Przy złym zerowaniu maszyny a głównie stołu który jest + to często przetwornice "stają" i się ponownie uruchamiają.
Jeżeli palnik odpala przy blasze , to prawdopodobnie HF Ci sieje po ochronie , która jest słaba lub jej nie ma.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
przemyslaw2ar
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 248
Rejestracja: 09 mar 2012, 20:27
Lokalizacja: Czarnków

#10

Post napisał: przemyslaw2ar » 21 maja 2013, 20:34

Problem z zakłóceniami rozwiązany. Okazało się że tak jak piszecie zakłócenia poszły po linii zasilającej albowiem sterownik i komputer faktycznie były na innej linii ale już monitor wpiąłem jak się okazało na linię elektronarzędzi w tym i plazmy.
Co ciekawe to po owinięciu przewodów w folię alu non stop wywalał mi błąd w sterowniku :)

Co do ochrony dyszy to muszę nauczyć się z tym żyć i po rozcięciu arkusza po prostu ściągnąć nagar albowiem on nie jest wtopiony w dysze

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”