Plazma DIY dla ubogich, budowa od zera, ma sens?

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.
Awatar użytkownika

Autor tematu
c64club
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 350
Rejestracja: 22 sie 2011, 21:26
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Plazma DIY dla ubogich, budowa od zera, ma sens?

#1

Post napisał: c64club » 04 lut 2013, 13:07

Rozważam możliwość budowy wycinarki ręcznej, a w zasadzie wychlastywarki, do zgrubnej obróbki elementów. Poza rzadkimi przypadkami, nie wykraczam poza 2-4 mm grubości materiału

Urządzenie miałoby mi służyć do wstępnego wycinania kształtek, przecinania rur i profili, ew. wstępnego wycinania czoła rury w "rybi pysk".
Oczywiście zakładam późniejszą obróbkę pilnikiem.
Wycięcie takiego wynalazku:
Obrazek
(150x150x3mm)lub bardziej skomplikowanego szlifierką kątową i metodami ręcznymi potrafi dobić.

Myślę więc, aby złożyć w całość
-fabryczną końcówkę, dyszę etc
-źródło z posiadanej spawarki transformatorowej, albo z inwerterowej (obie mam)
-kompresorek (bo ciecie "z dętki od traktora", jak ktoś się na forum wypowiadał, to już przesada)
-detale spajające całą tę rzeźbę

Jeśli chodzi o podwyższone napięcie do zajarzenia łuku, to nie ma problemu umieścić za mostkiem kondensator i już mam te 60-70V (zmierzone), z resztą tyle samo mam z inwertera na wyjściu. Starczy takie przy prądach, którymi tnie się stal 2-4mm?



Tagi:


PiotrDr
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 29
Rejestracja: 28 lis 2012, 17:59
Lokalizacja: Tczew

#2

Post napisał: PiotrDr » 04 lut 2013, 15:05

Nie ma sensu.
Za 1tyś dostaniesz chińczyka.

W spawarkach są dużo niższe napięcia niż w plaźmie.


chlop83
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 267
Rejestracja: 19 sty 2008, 07:54
Lokalizacja: Łódź

#3

Post napisał: chlop83 » 04 lut 2013, 18:58

znajdź firmę w swojej okolicy która za grosze Ci takie usaługi wykona....

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8098
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#4

Post napisał: tuxcnc » 04 lut 2013, 20:56

Wybij to sobie z głowy.
Po prostu nie da rady.
Plazma to bardzo kapryśne urządzenie, nie ma najmniejszych szans aby złożona z przypadkowych elementów zadziałała.

.

Awatar użytkownika

Alvar4
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1360
Rejestracja: 18 sie 2010, 10:58
Lokalizacja: Okolice Łodzi

#5

Post napisał: Alvar4 » 05 lut 2013, 00:36

Przecinarkę plazmową musisz kupić, nie da rady od tak zbudować tego samemu w garażu. Poszukaj bo na Allegro jest kilka używek, np. jest niebieski Berkers za 1100 pln, mam takiego i działa do dzisiaj. Resztę możesz rzeźbić. W Twoim przypadku to myślę że napędy na jakimś łańcuchu rowerowym i kilku zębatkach, do tego garść Chińskich łożysk po złotówce za sztukę, prowadnice z profili stalowych po których te łożyska będą śmigać. Silniki krokowe można wyszabrować ze starych kser ze złomowiska lub kupić jakieś używki, na Allegro jest tego pełno.
Elektronika to już do wyboru, albo wątpliwej jakości chińczyk za 200 pln albo porządny Zelrp za 400 stówki (szczerze polecam drugą opcję). Do tego z dobry tydzień siedzenia i dłubania w garażu co by jakoś mechanikę poskładać. Bez dostępu do tokarki i wiertarki może być ciężko. Minimalna kwota jaką potrzebujesz to około 2500 zł na plazmę i części do ploterka.
Ale uwierz mi że finalnie może się skończyć nawet na kwocie 5000 bo zawsze wyskakują jakieś dodatkowe koszty. Sprężarki nie liczyłem bo nie wiem czy masz jakąś czy musisz kupić (zrobić).
Taniej i szybciej będzie zlecić komuś cięcie tych detali no chyba że robisz ich kilka set w miesiącu no to może się opłacać budowa maszyny.
Obrazek

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3551
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#6

Post napisał: cnccad » 05 lut 2013, 07:03

kol. c64club
z tym urządzeniem co najwyżej zbudujesz źródło do spawania mikroplazmą i to jak będzie ono stabilne podczas obciążenia.
chyba że zwiększysz napięcie na inwertorze to wówczas mozna podjąć dalsze działania.
Plazma nie jest kapryśna jak to opisano. To bzdura. Nie wiem czego ma się tyczyć to kapryszenie ...
jakie chcesz osiągnąć prądy :?:

ale posłuchaj kolegów i poszukaj lepiej na necie jakiś używek.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.

Awatar użytkownika

Autor tematu
c64club
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 350
Rejestracja: 22 sie 2011, 21:26
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#7

Post napisał: c64club » 05 lut 2013, 07:27

Prowadnice, łańcuchy, sterownik... matko, nie chcę budować chińsko-indyjskiego straganu sterowanego z kompa, tylko mieć palnik ręczny :) Na moich 15m2 nie ma szans na żaden stół CNC. Jakbym kiedyś miał miejsce na takowy, to tokarka itp sprzęty są, dałoby się coś zrobić.
Inwertor to moja MMA, którą zamierzam pozostawić do MMA, więc skoro się nie nadaje, to będę szukać używanej.

Chyba, że jednak trafo po przewinięciu będzie miało sens.
W spawarkach DIY czasem dodają jakieś trafo kilkadziesiąt V dla ułatwienia zajarzenia łuku. Można nawet dobudować jakiś układ HV, parę(naście, a choćby 20) kV można uzyskać z NE555, tranzystora i transformatora WN z TV, tylko pewnie trzeba to w odpowiednim momencie włączyć w obwód.

Jeśli niestabilność oznacza gorszą jakość krawędzi, to przeżyję. W porównaniu do wycinania tego metodą "stu otworków Φ 3mm", chyba wszystko będzie lepsze.

@chłop83. Chłopie, jakbym każdą pierdółkę miał rysować, zanosić do firmy (są, jakieś 3km ode mnie), a jeszcze by potem nie pasiła (dojdą nieprzewidziane elementy, zmieni się pomysł), to bym się pochlastał. 80% elementów, które moja plazma ma ciąć, to rzeźba, często "z głowy", w miarę potrzeb, na już i bez projektowania. Inaczej bym dawno biegał do speca z blaszką i pendrivem.
Chociaż... pies by się nie obraził o dodatkowy spacerek 3km na przełaj tym bardziej, że to ja bym blachę targał :)

Awatar użytkownika

Alvar4
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1360
Rejestracja: 18 sie 2010, 10:58
Lokalizacja: Okolice Łodzi

#8

Post napisał: Alvar4 » 05 lut 2013, 09:37

Heh, z rozpędu myślałem, że kolega buduje ploter do plazmy a tu chodzi o samo urządzenie plazmowe do cięcia. Jak masz czas i chęć to kombinuj. Byle to było bezpieczne i w miarę funkcjonalne. Ja osobiście wolałbym kupić plazmę i nie zawracać sobie głowy budową bo jak się policzy czas, materiały i ryzyko że się nie uda to nie wiem czy się to kalkuluje. Najtańszy chiński palnik z przewodem to koszt 100pln + przesyłka, do tego komplet dysz to jakieś 50 do 100 pln.
Jeszcze trzeba mieć jakiś układ który odpali łuk czyli jakiś tam HF czy coś w tym stylu.
Elektrozawór do powietrza też potrzebujesz, jeszcze regulator z osuszaczem by się przydał.
Kawałek wężyka, jakaś szybkozłączka do podłączenia powietrza do palnika. Ze 3 dni siedzenia i kombinowania i może w końcu odpali :)
Obrazek

Awatar użytkownika

Autor tematu
c64club
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 350
Rejestracja: 22 sie 2011, 21:26
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#9

Post napisał: c64club » 05 lut 2013, 11:17

Jeśli w 3 dni i z 500 zł wkładu jestem w stanie (być moooże) zbudować coś do cięcia, co będzie w miarę dorównywało chińskiej, to się opłaca. Takiej kasy sam w 3 dni czy w tydzień nie zarobię, żeby nabyć narzędzie.

O ile z transformatora da się źródło zrobić. Bo graty typu palnik z przewodem i dysze, zamierzam kupić, a kompresora nie liczę, bo i tak się szykuje.


daniel-1204
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 7
Rejestracja: 01 mar 2010, 15:13
Lokalizacja: Opolskie

#10

Post napisał: daniel-1204 » 10 lut 2013, 18:14

Chętnie odsprzedam plazmę ręczną CUT 40 chciałem używać jej do plotera, ale niestety jest zbyt mała i przydało by się coś większego
Jeśli jest ktoś ainteresowany proszę o kontakt [email protected]

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”