Potrzebna pomoc przy pozycjonowaniu arkusza i glowicy

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

pandabera
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 191
Rejestracja: 03 cze 2007, 18:56
Lokalizacja: z Polski

#11

Post napisał: pandabera » 20 lut 2013, 20:25

Nie bardzo się zrozumieliśmy. mea culpa. Przez pozycjonowanie arkusza zrozumiałem coś innego. Mianowicie chodziło mi o to że one wykrywają położenie blachy na stole i później automatycznie w programie do tej blachy dostosowują rozkrój programu, tak że nie musisz bawić się w żadne ustawianie blachy. A co do pracy palnika góra dół to nie wiem trzeba by było poczytać.


nic na siłe

Tagi:


Autor tematu
Qaku
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 17
Posty: 17
Rejestracja: 11 lip 2012, 12:22
Lokalizacja: olsztyn

#12

Post napisał: Qaku » 16 mar 2013, 14:55

hmmm a moze jakis link do takich materialow?? zaczynam sledzic forum od poczatku i czytac o tym sterowaniu chcialbym stworzyc cos co mi narysuje flamastrem cos zapomoca takiego ukladu cnc znaim utopie bez senus jakies sproe pieniadze w to a niebardzo wiem jak wyeliminowac zaklocenia czy radzic sobie z podlaczeniem enkoderow;/


jo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 170
Rejestracja: 25 gru 2012, 22:48
Lokalizacja: olkusz
Kontakt:

#13

Post napisał: jo » 16 mar 2013, 21:07

Qaku pisze:cos zapomoca takiego ukladu cnc znaim utopie bez senus jakies sproe pieniadze w to a niebardzo wiem /
kolego

jak ty chcesz cokolwiek zbudować
kiedy ty nawet nie potrafisz poprawnie pisać ,
nie wiem jak z czytaniem :twisted:

od lipca piszesz o thc, jakimś czujniku , enkoderach ,
z samego czujnika plotera nie zrobisz,

więc zepnij poślady i do roboty ,
konstrukcja, napędy,sterowania ,
a ja i reszta kolegów w miarę możliwości pomożemy

Mam nadzieje ze odpowiednio podniosłem
Ci ciśnienie i zmotywowałem do działania :mrgreen:


Autor tematu
Qaku
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 17
Posty: 17
Rejestracja: 11 lip 2012, 12:22
Lokalizacja: olsztyn

#14

Post napisał: Qaku » 17 mar 2013, 12:39

te pisanie z pospiechu tak wyszlo panie czepialski mam mala konstrukcje na krokowcach mineba co tylko ze chcialem to udoskonalic o enkodery ale nie mam pojecia o tym a doczytac sie nie moge jakis informacji o tym , lecz jeszcze calego forum nie przejrzalem moze trafie na to. dotychczasowa konstrukcja dziala na czujnikach zderzeniowych a przy jakims powazniejszym zabraniu sie do tematu nie moze tak byc ze silnik gui krok i maszyna nie iwdzi tego problemu a jedynym zabezpieczeniem jest rozlaczenie pradu przez czujnik zderzeniowy

[ Dodano: 2013-03-17, 13:14 ]
a sterownik alfa-3 wiem ze zlozone ze smietnika lae ucze sie na czym mam i wdzieczny jestem za kazda pomoc chcailbym zeby to zadziallo zanim cos fajnego zaczne budowac


Autor tematu
Qaku
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 17
Posty: 17
Rejestracja: 11 lip 2012, 12:22
Lokalizacja: olsztyn

#15

Post napisał: Qaku » 19 mar 2013, 21:41

Za namowa użytkowników postanowiłem przyłożyć się do czytelności postów…

Nie mam możliwości obecnie zamieszczenia zdjęć ramy konstrukcji frezarki, która posiadam. Jest to maszynka do celów naukowych, chciałem zbadać problem i czy jest to wykonalne w domowych warunkach. Rama projektowana była z myślą o obróbce styropianu i jakieś cienkiej plexi . Na pytanie czy chce zrobić z tego frezarko-wypalarkę nie mam zdania. Raczej będę opierał się na tej konstrukcji póki nie ogarnę tego sterowania.

Wyżej zamieszczałem post dotyczący zastosowania czujnika indukcyjnego , który jak się doczytałem z forum nie ma zastosowania w tego typu maszynach ze względu na emisje prądów wirowych. Podobno sieja duże zakłócenia i moduł THC mógłby nie działać poprawnie. Maszyna jest wymiarów 1x1m wiec w tej chwili nie jest tak istotne pozycjonowanie arkusza , aczkolwiek bardzo mnie ciekawi jak technicznie rozwiązać taki problem.

Jo napisał ze ktoś stosuje czujniki refleksyjne do namierzania arkuszy, może ktoś podpowie czy na sterowniku który posiadam jest możliwość zaadoptowania takiego rozwiązania (za nakierowanie na wszelaka literaturę w tym kierunku byłbym wdzięczny)

Kolejnym pytaniem dotyczącym pozycjonowania arkusza sposobu dokonywania obmiaru blachy(w przypadku prostokątnej blachy rozumiem ze czujnik szuka przekątnych i to mu daje obraz pozycji? A w przypadku arkusza palonego nie będącego prostokątem?

Jak mach2/3 wprowadza ta pozycje ?,czy jest w ogóle taka możliwość?
Ostatnio zmieniony 20 mar 2013, 12:32 przez Qaku, łącznie zmieniany 2 razy.


michelew
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 48
Rejestracja: 15 sie 2012, 18:05
Lokalizacja: Kołbiel

#16

Post napisał: michelew » 19 mar 2013, 22:09

Kolego tego się nie da czytać...


Autor tematu
Qaku
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 17
Posty: 17
Rejestracja: 11 lip 2012, 12:22
Lokalizacja: olsztyn

#17

Post napisał: Qaku » 19 mar 2013, 23:29

juz lepiej?? strasznie drobiazgowi jestescie

Awatar użytkownika

jarenio
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 672
Rejestracja: 06 paź 2008, 22:48
Lokalizacja: TJE/KR
Kontakt:

#18

Post napisał: jarenio » 20 mar 2013, 08:44

Prawdę mówiąc:
- brakuje polskich znaków
- zdania rozpoczyna się z wielkiej litery
- nową myśl warto zaczynać z od nowej linijki
- brakuje sporo przecinków, a te które są, nie zawsze wylądowały na właściwych miejscach

Jeżeli uważasz, że zwracanie Ci uwagi jest czymś nie na miejscu, pragnę zauważyć, że poprawnie sformatowany tekst czyta się 100x lepiej, a tym samym odpowiadanie na pytania jest prostsze.
Prawdę mówiąc nie mam pojęcia o co pytasz w poście, po prostu nie jestem masochistą. Szanuj nasz czas, to my będziemy szanować Twój...
Pozdrawiam; Jarek


Autor tematu
Qaku
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 17
Posty: 17
Rejestracja: 11 lip 2012, 12:22
Lokalizacja: olsztyn

#19

Post napisał: Qaku » 20 mar 2013, 12:34

Postanowilem zredagowac posty,tak aby staly sie bardziej czytelne. Za kazda pomoc z góry dziekuje a za bzdurne pytania wybaczcie, jestem na etapie zapoznawania sie z tematem.

Awatar użytkownika

jarenio
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 672
Rejestracja: 06 paź 2008, 22:48
Lokalizacja: TJE/KR
Kontakt:

#20

Post napisał: jarenio » 20 mar 2013, 13:46

Qaku, ja Ci po prostu i pokrótce opisze jak mam ja
sterowanie - linuxcnc
sterowniki step/dir
thc od prokopcia
czujnik materiału - dotknięcie palnikiem o materiał
laserek

Pozycjonowanie arkusza przebiega w ten sposób, że najeżdżam laserkiem na lewy dolny róg i klikam guzik home XY, najczęściej to wystarcza, jeżeli arkusz jest duży, ciężki i leży krzywo to dodatkowo ustawiam sobie pozycję dwóch rogów (pionowych lub poziomych) a linuxcnc automatycznie oblicza kąt.
Home Z dowolnie
włączam GO!
Palnik najeżdża na miejsce startu pierwszego wpalenia, szuka materiału, jeżeli ok podnosi się na wysokość wpalenia, odpala się plazma, info z THC, że palnik działa, czas na wpalenie, obniżenie do wysokości cięcia, cięcie .
Jedyne dodatkowe elementy całej konstrukcji to dioda laserowa, THC od prokopcia i stycznik przy palniku, reszta załatwiona programowo.

Co do czujników optycznych to na początku kombinowałem z takimi, jednak nie sprawdzały się tak jak bym chciał. Czujniki indukcyjne też nie za bardzo, lepszy pojemnościowy, ale są drogie i jakoś im nie ufam, co fizyczne dotknięcie to fizyczne dotknięcie
Pozdrawiam; Jarek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”