Do czego służy zabierak?

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Do czego służy zabierak?

#1

Post napisał: strikexp » 04 kwie 2017, 12:29

Jestem początkujący w temacie tokarek i zastanawia mnie do czego służy tzw zabierak sprzedawany często razem z uchwytem tokarskim?

Przy okazji chciałbym zapytać czy dla FI powiedzmy 400mm stosuje się uchwyty tokarskie? Czy może istnieje jakiś tańszy sposób montowania tak dużego FI o malutkiej grubości?



Tagi:

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11589
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#2

Post napisał: RomanJ4 » 04 kwie 2017, 13:36

Pojecie "zabierak" w tokarskim znaczeniu może oznaczać kilka odmiennych przyrządów:

- zabierak (zwany też potocznie z niem. "flanszą") to mocowana bezpośrednio do końcówki wrzeciona i uchwytu przejściówka miedzy uchwytem tokarskim a końcówką wrzeciona,
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
https://www.google.pl/search?q=zabierak ... ki+flansza&*
(jak mniemam koledze chodziło właśnie o ten przyrząd )


- zabierak (sercówka) jako jarzmo służące do napędzania toczonego przedmiotu zamocowanego w kłach (wrzeciona i konika), stosowana zwłaszcza do toczenia długich stożków(z przesunięciem osi konika), oraz do centrycznego mocowania przedmiotów posiadających nakiełki lub osiowe otwory (mocowanie w kłach gwarantuje powtarzalną współosiowość toczonych powierzchni),
Obrazek Obrazek
ObrazekObrazek

[youtube][/youtube]
https://www.google.pl/search?q=toczenia ... CgB#imgrc=_


- czasem też nieprawidłowo "zabierakiem" nazywana jest montowana na wrzecionie zamiast uchwytu tarcza tokarska służąca do mocowania nieregularnych czy niesymetrycznych przedmiotów których nie da się zamocować w typowym uchwycie\
ObrazekObrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
https://www.google.pl/search?q=zabierak ... N_se46QFeM:
strikexp pisze:Przy okazji chciałbym zapytać czy dla FI powiedzmy 400mm stosuje się uchwyty tokarskie? Czy może istnieje jakiś tańszy sposób montowania tak dużego FI o malutkiej grubości?
Największe uchwyty tokarskie (samocentrujące) maja ponad metr średnicy, a typowe stosowane w uniwersalnych obrabiarkach mają do ok 500mm. Ale do mocowania większych, zwłaszcza niewalcowych czy płaskich przedmiotów najczęściej stosuje się tarcze tokarskie (jak wyżej) w których np płaską blachę można zamocować dociskami.
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: strikexp » 04 kwie 2017, 14:13

Wielkie dzięki za to obszerne wyjaśnienie. To mi niesamowicie wyjaśniło jak korzystać z mojej tokarki. Teraz wiem że wystarczy mi wielka tarcza tokarska i mogę konstruować własną tokarkę do kół pasowych :mrgreen:

Awatar użytkownika

Bri
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 814
Rejestracja: 21 maja 2009, 07:31
Lokalizacja: Ruda Śląska

#4

Post napisał: Bri » 04 kwie 2017, 14:48

A nóż zabierak?

Tokarką ostatnio kręciłem w technikum na warsztatach więc coś musiało mi się pomylić.
Ostatnio zmieniony 04 kwie 2017, 22:21 przez Bri, łącznie zmieniany 1 raz.

Śląsk - Nierdzewka, Alloy, Laser, Gięcie, Excel

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11589
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#5

Post napisał: RomanJ4 » 04 kwie 2017, 21:37

Bri pisze:A nóż zabierak?
Chyba zdzierak ?
pozdrawiam,
Roman

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”