Podajnik pręta. Rentowność! Tokarka CNC Opinie użytkowników

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
hardydemon
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 16
Rejestracja: 28 mar 2012, 19:57
Lokalizacja: Poznań

Podajnik pręta. Rentowność! Tokarka CNC Opinie użytkowników

#1

Post napisał: hardydemon » 26 wrz 2014, 21:16

Witajcie. Moja firma planuje zakupić do tokarki CNC podajnik pręta. Borykamy się z problemem wyboru oferty oraz samą długością owego podajnika. Ale nie o to Was chcę się zapytać.
Powiedzcie mi kiedy tak na prawdę podajnik pręta się opłaca?
Moim zdaniem w naszej obróbce to nie ma sensu poprzez krótkie serie zapuszczanych detali jak i ich długość.
Obrabiamy przeważnie detale o długości 25mm-110mm (zdarzają się dłuższe jednak rzadko) ale serie to ok 40-200sztuk. Nie wykonujemy pracy seryjnej.
Operator na zmianie czasami przezbraja maszynę nawet i 3 razy.
Posiadamy obróbkę bardzo wielu detali. Posiadamy dwie tokarki CNC i kilka konwencjonalnych.
Firma pracuje w systemie 3 zmianowym. Sobota jedna zmiana w chwilach zwiększonego zapotrzebowania również i druga zmiana jest aktywowana.
Czy z Waszego racjonalnego punktu widzenia taki zakup może się opłacać?
Jest to koszt bagatela 30tys euro.
Co o tym sądzicie?
Pozdrawiam



Tagi:


maxadi
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 191
Rejestracja: 19 lis 2012, 16:49
Lokalizacja: racibórz

#2

Post napisał: maxadi » 26 wrz 2014, 23:12

jak dla mnie zakup podajnika na te ilości się nie opłaca zainwestowałbym w podciąg pręta o wiele tańsze ale to zależy od twojego szefa może szykuje wam jakąś robote ma większa serie i pod to ten podajnik


Autor tematu
hardydemon
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 16
Rejestracja: 28 mar 2012, 19:57
Lokalizacja: Poznań

#3

Post napisał: hardydemon » 28 wrz 2014, 09:33

Chwytak detalu mamy założony na każdej tokarce CNC.
A Panowie czy mogę prosić o jakieś fakty? Konkretne statystyki bądź jak owy podajnik zmienił u Was organizacje pracy?

Awatar użytkownika

pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#4

Post napisał: pioterek » 28 wrz 2014, 09:51

No a to tak trudno policzyć 120 000 zł podzielić na ilość detali w roku

Jednym szkoda 200zł na nóż do tokarki
https://www.cnc.info.pl/topics79/roznic ... t59918.htm
...innym zalega 120 000 zł i planują je wydać na kilka krokówek pare pierdół i rolki. Sami zróbcie sobie podajnik albo zamówcie u kolegi z linku to zrobi za 1/5 ceny.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7991
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#5

Post napisał: WZÓR » 28 wrz 2014, 20:25

hardydemon pisze:Chwytak detalu mamy założony na każdej tokarce CNC ....
To po cholerę Wam podajnik pręta? :roll:

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
hardydemon
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 16
Rejestracja: 28 mar 2012, 19:57
Lokalizacja: Poznań

#6

Post napisał: hardydemon » 29 wrz 2014, 13:25

WZÓR pisze:
hardydemon pisze:Chwytak detalu mamy założony na każdej tokarce CNC ....
To po cholerę Wam podajnik pręta? :roll:

Mariusz.
Nic innego jak wola przełożonych... Bo gdzieś tam to się sprawdziło...
Moja wola jest taka, aby udowodnić, że jest to wyrzucanie pieniędzy. A za te pieniądze kupić inną maszynę która jest nam na prawdę potrzebna.
Ale muszę mieć niezłomne argumenty.
Pozdrawiam i czekam dalej na pomocne tematy,


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3099
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#7

Post napisał: dance1 » 29 wrz 2014, 13:27

po cholerę to pracownik stara się w kieszeń pracodawcy zaglądać i o rentowności jego zakupów rozmyśla? :evil: . Może są jakieś plany o których pracodawca nie mówi, bo jeszcze nie czas.
Cieszyć się że firma chce inwestować a nie wiertła na frezy przerabia czy też w 2 strone :lol:

No chyba że firma chce zainwestować żeby tylko kasę wydać to raczej w przekonaniu mało co pomoże, bo przecież szef czy kierownik wie lepiej.
Jak dużych serii nie ma (w przyszłości nie będzie) to wydatek zbędny, niepotrzebny.
I don't like principles, I prefer prejudices


Autor tematu
hardydemon
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 16
Rejestracja: 28 mar 2012, 19:57
Lokalizacja: Poznań

#8

Post napisał: hardydemon » 29 wrz 2014, 22:57

dance1 pisze:po cholerę to pracownik stara się w kieszeń pracodawcy zaglądać i o rentowności jego zakupów rozmyśla? :evil: . Może są jakieś plany o których pracodawca nie mówi, bo jeszcze nie czas.
Cieszyć się że firma chce inwestować a nie wiertła na frezy przerabia czy też w 2 strone :lol:

No chyba że firma chce zainwestować żeby tylko kasę wydać to raczej w przekonaniu mało co pomoże, bo przecież szef czy kierownik wie lepiej.
Jak dużych serii nie ma (w przyszłości nie będzie) to wydatek zbędny, niepotrzebny.
Jestem odpowiedzialny za obróbkę w bardzo dużej firmie zatrudniającej na dzień dzisiejszy 1300 osób. Szef a właściwie szefowie nie są w stanie znać każdego działu firmy. Dlatego komórki są na tyle rozbudowane aby na każdym dziale była osoba kompetentna znająca działanie danego gniazda.
A skoro dbam o dobro firmy to chyba najbardziej właściwym działaniem jest właśnie przedstawienie faktów a nie opieranie się jedynie na teorii. Dlatego właśnie zadałem to pytanie na forum.
Pozdrawiam

[ Dodano: 2014-09-29, 23:01 ]
Nawiasem mówiąc zostałem wyznaczony do zakupu owego podajnika i dobrania odpowiedniego parametrami dla naszej firmy.


czyro
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 20
Rejestracja: 09 lis 2006, 22:02
Lokalizacja: dolnoslaskie

#9

Post napisał: czyro » 16 lis 2014, 22:57

Witam,

mogę podzielić się swoim doświadczeniem - mam kilka maszyn z podajnikami i kilka bez podajników. Prosta zasada - duże serie wrzucam na maszyny z podajnikami, małe na maszyny bez podajników. Jeszcze jedna ważna rzecz, o której nikt nie powiedział - ile maszyn przypada u was na gniazdo. U mnie 1 gniazdo z maszynami z podajnikami to 3 sztuki - spokojnie ogarnia jedna osoba. Jak są małe serie, to więcej maszyny będą stały niż pracowały. Seria 200 sztuk to mniej niż mała seria... Ja raczej zainwestowałbym w kolejną używaną maszynę i zwiększył produktywność o 100%. Co dwie maszyny to nie jedna.

Do małych serii produkowanych z pręta używam tzw. ciągadeł i lecimy z pręta długości 1 m. Wyciągnięcie materiału trwa tyle samo co z podajnika.

Pozdr.
czyro

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”