TSB 20 - zapytanie o przecinanie

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
hs2
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 4
Posty: 88
Rejestracja: 28 kwie 2010, 17:31
Lokalizacja: Nowy Dwór Gdański

TSB 20 - zapytanie o przecinanie

#1

Post napisał: hs2 » 27 cze 2012, 19:21

Witam!

Mam pytanie do kolegów którzy opanowali sztukę przecinania.

Mam tokarkę TSB 20, jestem początkujący (toczę od miesiąca, puki co wiem jak złamać nóż na 3 sposoby). W tokarce jest silnik 1,5 kW (moc na wale silnika).


Robię dla siebie tulejki o zewnętrznej średnicy fi 24 mm i wewnętrznej fi 17,60 mm. Stal zwykła (nie znam się jeszcze na oznaczeniach - stal jest miętka, nie hartowana)

Obroty: około 400 obr/min
Docisk noża- z ręki na wyczucie

Problem jest taki że przy przecinaniu dziś nóż zatrzymał mi wrzeciono z tulejką. Wcale mocno nie dociskałem noża. Gdzie mogłem popełnić błąd? Czy ten błąd mógł w jakiś sposób uszkodzić tokarkę? (bicie na wrzecionie zmierzyłem czujnikiem zegarowym i było poprawnie bardzo małe)



Tagi:


zdzicho
Posty w temacie: 2

#2

Post napisał: zdzicho » 27 cze 2012, 19:32

Jeśli materiał jest miękki ,to wiór jest tak plastyczny ,że potrafi się zatrzeć i zatrzymać wrzeciono( jaku ciebie) ,lub złamać nóż,(jeśli tokarka jest mocniejsza). Oprócz obowiązkowego chłodzenia ,pomaga rozjeżdżanie kanału na boki.


Autor tematu
hs2
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 4
Posty: 88
Rejestracja: 28 kwie 2010, 17:31
Lokalizacja: Nowy Dwór Gdański

#3

Post napisał: hs2 » 27 cze 2012, 20:28

zdziacho - na wstępie dzięki za odpowiedź i przede wszystkim poświęcony czas.

Wiór faktycznie jest plastyczny bo przy toczeniu wzdłużnym potrafi wykręcić długie spiralne wióry - to chyba oznacza plastyczność? Wydaje mi się że twardy robił by takie okruchy jak pękające płytka węglika spiekanego która jest w końcu twardsza od stali.

Poszerzania kanaliku próbowałem tulejkę temu - wtedy przecinanie poszło gładko. Chłodzenia nie stosowałem - nie mam go, z twojego doświadczenia wynika że bardzo ono pomaga?


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7612
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#4

Post napisał: pukury » 27 cze 2012, 20:50

witam.
czymś tam warto by schładzać/smarować .
nawet pędzelkiem ze słoiczka - będzie zdecydowanie lepiej .
poza tym do odcinania tulejek można nóż naostrzyć odpowiednio.
chodzi o nieco wystającą część która jest dalej od uchwytu - tak troszkę po skosie .
wtedy najpierw odetniesz tulejkę a dopiero potem dotniesz to co zostaje w uchwycie .
to taki patent na okoliczność tulejek.
trochę niejasno opisałem .
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

#5

Post napisał: rynio_di » 28 cze 2012, 06:51

Opisałeś to jasno, ja to nazywam ,, zębem w prawo,, . Ale możesz mieć jeszcze.
-luz na wrzecionie ,a przecinanie takich luzów nie lubi
-i nóż do przecinania ( ja ustawiam) powyżej osi ( 0.5-1 mm)
Ostatnio zmieniony 28 cze 2012, 14:29 przez rynio_di, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#6

Post napisał: clipper7 » 28 cze 2012, 08:21

Zobacz tu:
https://www.cnc.info.pl/topics89/nutoll ... ec310e0a22
Chodzić możesz też płynem do wiercenia w aerosolu, warto spróbować.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


lemurbb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 209
Rejestracja: 15 mar 2009, 10:57
Lokalizacja: bielsko
Kontakt:

#7

Post napisał: lemurbb » 28 cze 2012, 09:26

czyli kolega ma do przecięcia 3 mm na stronę, dziwne że zatrzymało wrzeciono, zeszlifuj nóż aby miał ok 2 mm szerokości, delikatny skos na końcu noża(geometria się kłania)

nóż możesz mieć delikatnie nad osia nawet 0.1

sprawdź czy masz dobrze naciągnięte paski bo to nie mieści mi się w głowie jak można zatrzymać wrzeciono

kolego rynio proszę nie wprowadzać kolegi w błąd , nigdy ale to nigdy do przecinania stali nie ustawia się noża pod osia

polecam kupić http://www.empik.com/poradnik-tokarza-d ... ,ksiazka-p

fajna lektura na kibelek

ps. ja do smarowania używam zawsze tereboru wbrew pozorom sprawdza się

ps2. jak się wiór ciągnie, to zrób sobie łamacz wióra na nożu, polecam w tym celu dremela albo tarcze diamentową :D nawet kątówka zrobisz :D


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

#8

Post napisał: rynio_di » 28 cze 2012, 13:32

Oooo tak. dzięki za zwrócenie uwagi nie wiem jak to się stało ale zapewniam miałem na myśli powyżej osi.Ale w wysokości tak jak pisałem ,bo nie wiem czy 0.1 można dokładnie ustawić. Przepraszam.


lemurbb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 209
Rejestracja: 15 mar 2009, 10:57
Lokalizacja: bielsko
Kontakt:

#9

Post napisał: lemurbb » 28 cze 2012, 14:21

no tu racja kolego rynio, można do rurki dać spokojnie wyżej , może nawet 1mm jak piszesz

fajna metoda na ustawienie w osi i nad jest taka:

wałek planujesz czołowo, nóż pod osią, zostaje wystający cypelek :D mierzysz go i dobierasz sobie blaszki pod nóż :D prosto i przyjemnie

druga metoda: wkładasz wałek, podjeżdżasz do czoła wałka, i suwmiarką, głębokościomierzem mierzysz wysokość,średnica walka na pół i masz dokładną różnice :D

aha przypomniałem sobie , w tsb 20 trzeba pokasować luzy , zablokować supp. wzdłużny


rynio jak możesz to prze edytuj tamten post , internet lubi powielać błędy :D jeszcze nowa moda powstanie

ps.fajnie się tnie na kontr imaku czy jak to się tam zwie :D


Autor tematu
hs2
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 4
Posty: 88
Rejestracja: 28 kwie 2010, 17:31
Lokalizacja: Nowy Dwór Gdański

#10

Post napisał: hs2 » 28 cze 2012, 18:18

lemurbb pisze:te paski bo to nie mieści mi się w głowie jak można zatrzymać wrzeciono

kolego rynio proszę nie wprowadzać kolegi w błąd , nigdy ale to nigdy do przecinania stali nie ustawia się noża pod osia

polecam kupić http://www.empik.com/poradnik-tokarza-d ... ,ksiazka-p

fajna lektura na kibelek

ps. ja do smarowania używam zawsze tereboru wbrew pozorom sprawdza się

ps2. jak się wiór ciągnie, to zrób sobie łamacz wióra na nożu, polecam w tym celu dremela albo tarcze diamentową :D nawet kątówka zrobisz :D
Dziękuję wszystkim za rady - przetestuje je i zobaczymy.

prawdopodobne przyczyna już znaleziona - pasek który jest pomiędzy kołami pasowymi na wrzecionie a tymi poniżej jest do wymiany bo się wykręca z rowka na odcinku więc wnioskuję że moment jest przenoszony na wrzeciono pulsacyjnie - jak pasek jest dobrze to moment jest stały, jak się skręca to pewnie moment spada bo większe straty na przekładni.
Przekładając to na ten problem:
Zakładam że było tak że pod koniec przecinania przy tej pulsacji gdy moment jest najwyższy przeciąłem kawałek do środka tulejki. Potem niski moment był za mały aby dać radę skrawać a nóż wbiłem głębiej i zatrzymałem materiał.


Co do książki - to mam "tokarstwo" Zbigniewa Jaworskiego tylko że uczyć się z książki jest sens jak się coś praktykuje - teraz dopiero zaczynam czytać o przecinaniu i geometrii noża - mam stalki i na nich poćwiczę ją w praktyce.

Na chwilę obecną połamałem wszystkie noże którymi można było przecinać próbować (ten zestaw z allegro za 100 zł), doszedł za to jeden nóż na płytki wymienne i bardzo mi się podoba. Swoją drogą nie mogę znaleźć przecinaka na płytki wymienne o trzonku 12x12 na jakieś tanie płytki, jest jeden na sandvika ale tam płytka to kosmiczna cena - 60 zł więc puki się ciąć nie nauczę to czegoś taniego szukać będę.

[ Dodano: 2012-06-28, 18:23 ]
lemurbb - ten kontrimak to na dwa noże ? metoda tokarza kaliguli czy jakoś tak :D ?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”