dobrór wielkości głowicy do średnicy przedmiotu obrabianego

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
marcow
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 11
Rejestracja: 21 sty 2011, 11:39
Lokalizacja: Internet

dobrór wielkości głowicy do średnicy przedmiotu obrabianego

#1

Post napisał: marcow » 17 sie 2011, 13:54

Witam
Mam zaprojektować automatyczną głowicę narzędziową tokarską z napędem narzędzia na podstawie głowic takich firm jak Sauter czy Duplomatic i mam takie pytanie a mianowicie
jak dobrać wielkość głowicy (w moim przypadku jest to głowica Sauter rozmiaru 20 a średnica głowicy wynosi fi 255 - jakiej średnicy przedmiot mogę obrabiać taką głowicą) do średnicy przedmiotu obrabianego.



Tagi:


ilove810T
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 4
Posty: 85
Rejestracja: 01 lip 2011, 12:39
Lokalizacja: Kołobrzeg

#2

Post napisał: ilove810T » 17 sie 2011, 16:21

widze kolejny kaprys profesora. Nie masz co liczyc na pomoc producentow. Ja jak dostalem temat pracy przejsciowej: nowoczesne rozwiazania konstrukcyjne obrabiarek. Po ocenieniu tematu i powiedzeniu promotorowi ze nie ma szans, ze sam dokumentacje odwzorowuje, powiedzial mi, ze malo inteligentny jestem :shock:


czort
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 346
Rejestracja: 06 lut 2006, 12:08
Lokalizacja: kraków

#3

Post napisał: czort » 18 sie 2011, 22:49

Witam
A po co to dobierać do średnicy przedmiotu obrabianego ? Średnice głowicy dobierał bym do narzędzi (a w zasadzie do wielkości opraw ) i ich ilości (tak by oprawy się mieściły ) a po wstępnym doborze sprawdził wyłącznie czy przedmiot obrabiany o największej zakładanej średnicy nie będzie zawadzał o narzędzia na sąsiednich stacjach (choć osobiście ciężko mi sobie wyobrazić taką sytuacje). Natomiast rozmiar gniazd to chyba się dobiera się do max momentu obrotowego na wrzecionie, przynajmniej ja tak bym dobierał . Ale ja jestem tylko operatorem, mogę się mylić. Może Kolega powie coś więcej o założeniach dla tej głowicy ?

Pozdrawiam


mdg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 700
Rejestracja: 16 gru 2008, 09:16
Lokalizacja: Dzierżoniów

#4

Post napisał: mdg » 19 sie 2011, 08:03

marcow pisze:jak dobrać wielkość głowicy (w moim przypadku jest to głowica Sauter rozmiaru 20 a średnica głowicy wynosi fi 255 - jakiej średnicy przedmiot mogę obrabiać taką głowicą) do średnicy przedmiotu obrabianego.
Czegoś tu nie rozumiem. Jak masz dobrać wielkość głowicy, skoro już ją dobrałeś?
Tak, jak kol. czort wspomniał, nie dobiera się materiału do wielkości głowicy, a do rozmiaru uchwytu wrzeciona i przelotu nad łożem. Producenci obrabiarek np zakładają, że wrzeciono wytrzyma takie a takie obciążenie i dobierają uchwyt tokarski, następnie dobierają głowicę też ze względu na obciążenie i wielkość materiału obrabianego, a także patrzą na wielkość przestrzeni roboczej obrabiarki. Maszyna ma być "sztywna" i już.
Pozdrawiam

Grzesiek
Samozwańczy programista CNC


Autor tematu
marcow
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 11
Rejestracja: 21 sty 2011, 11:39
Lokalizacja: Internet

ad projektu głowicy narzędziowej z napędem narzędzia

#5

Post napisał: marcow » 19 sie 2011, 11:37

Witam
Jeżeli chodzi projekt tej głowicy to miałem przyjąć średnią wielkość głowicy (np. Duplomatic serii DM-20) dla obliczeń ważniejszych węzłów konstrukcyjnych następnie dobrać silnik oraz inne mechanizmy. Przedstawić jakie operacje będą wykonywane tą głowicą ( jaki obrabiany materiał, materiał narzędzia).
Problem jest w tym że ja w ogóle nie mam z takim zagadnieniem styczności i nie wiem jak się zabrać to doboru tej głowicy i całych tych obliczeń (chodzi mi głównie o część konstrukcyjną).
Jeśli mógłby mi ktoś pomóc przy tym doborze i obliczeniach to bardzo bym był wdzięczny.


czort
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 346
Rejestracja: 06 lut 2006, 12:08
Lokalizacja: kraków

#6

Post napisał: czort » 19 sie 2011, 16:47

To musi Kolega wyłącznie zrobić kopie jakiejś głowicy (bo z taką znajomością tematu to ameryki z tego i tak nie będzie ) dorabiając do tego własne obliczenia i jakąś smutną historie. Opis tego do czego takiej głowicy się używa znajdzie bez problemu Kolega w każdym podręczniku do nauki obsługi obrabiarek sterowanych numerycznie. A co do obliczeń - po to Kolega kończy studia by takie rzeczy umieć samemu wykonać .


Autor tematu
marcow
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 11
Rejestracja: 21 sty 2011, 11:39
Lokalizacja: Internet

#7

Post napisał: marcow » 20 sie 2011, 14:58

OK dzięki - nie było tematu.


ilove810T
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 4
Posty: 85
Rejestracja: 01 lip 2011, 12:39
Lokalizacja: Kołobrzeg

#8

Post napisał: ilove810T » 24 sie 2011, 12:43

Co do obliczen to polecam bardzo stara ksiazke Projektowanie narzedzi skrawajacych, niestety autora nie pamietam. Przyda sie tez Projektowanie obrabiarek Wrotnego, ale nie wiem jak sobie poradzisz z konstrukcja glowicy sam.


Autor tematu
marcow
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 11
Rejestracja: 21 sty 2011, 11:39
Lokalizacja: Internet

ad. projektu głowicy

#9

Post napisał: marcow » 24 sie 2011, 19:29

Raczej sobie nie poradzę ciężko kogoś znaleźć do pomocy dla mnie temat zrobił się zbyt skomplikowany na początku myślałem że jakoś to będzie ale teraz po wgłębieniu się w temat jest ciężko zwłaszcza że nie miałem wcześniej styczności z taką głowicą a na studiach jest zupełnie co innego lub nieznacznie zbliżone krótko mówiąc jest lipa :(.


czort
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 346
Rejestracja: 06 lut 2006, 12:08
Lokalizacja: kraków

#10

Post napisał: czort » 24 sie 2011, 22:27

Jeżeli chodzi o nowszą literaturę to "obrabiarki sterowane numerycznie " Jerzy Honczarenko. Niestety przykładów obliczeń tam w zasadzie nie ma, ale żuci trochę światła na problem. Do tego też polecam jak Kolega wyżej Wrotnego (można tanio kupić na allegro ). W sumie poradnik tokarza prawdopodobnie też by Koledze nie ciążył. Proponuje też po prostu wpisać w wyszukiwarkę na allegro "obrabiarek " i powinno wyskoczyć kilka pozycji które mogą Kolegę interesować, zawsze potem można szukać ich w bibliotekach. I chyba to od czego Kolega powinien zacząć to strony producentów narzędzi i opraw do narzędzi (ze wskazaniem na tych ostatnich ).

I to chyba wszystko co jestem w stanie podpowiedzieć. Powodzenia.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”