Zbudowałem małą tokarkę

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
kris669
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 26
Rejestracja: 07 lut 2011, 10:17
Lokalizacja: Kraków

#11

Post napisał: kris669 » 22 lut 2011, 17:15

Właśnie znalazłem Twój post "Tokarka SAM". Myślę, że są tu dwa błędy konstrukcyjne:
1). zastosowanie imadła w całości, przy czym nie wykazuje ono dostatecznej sztywności (duża odległość od dolnej prowadnicy do noża powoduje duży moment zginający)
2). mała długość toczenia.
U mnie problem nr 2. rozwiązują dostatecznie długie prowadnice wałkowe.
Elementy te dodatkowo z płozami ślizgowymi są dostatecznie sztywne, zastrzeżenia mam jedynie do suportu górnego. Wykorzystam jedynie dolną prowadnicę imadła krzyżowego, przykręconą do płyty stalowej gr. 14 mm, a na prowadnicy bezpośrednio dość potężny imak nożowy (ale tylko na jeden nóż). Posów imadła (KS-100) to 127 mm, a mi potrzeba 60 ÷ 70, a więc imak zawsze będzie znajdował się gdzieś pośrodku prowadnicy (nie na krańcach). Kawałek żeliwa (prowadnica) na płycie 14 mm, a nad tym blok stalowy na pewno będzie wykazywał znacznie większą sztywność niż 2 wałki Φ16 i (dość małe - krótkie) łożyska liniowe. Nic nie będzie "wisiało w powietrzu" tylko wsparte na całej długości.
W dodatku planuję "docierać" prowanice imadła - zwiększając stopniowo zacisk, stosować smar grafitowy MoS2 i ew. wstawkę kasującą luz z brązu, no i może śruby reg. o jak najmniejszym skoku. Teraz codziennie toczę w stali, więc na pewno będzie lepiej :mrgreen: Zdjęcia wykonam po zakończeniu tych dodatkowych prac :smile:
Poniższe zdjęcia ukazują porównanie suportu z prowadnicą z imadła.
Obrazek

Chciałbym przy okazji uzyskać kilka "porównawczych" informacji odnośnie małych tokarek (mini lathe).
1). Jaka jest (orientacyjnie) grubość ścianki wrzeciona i rozstaw łożysk
2). jaki max. posuw i głębokość skrawania stosujecie / uzyskujecie w takich małych tokareczkach (przykładowo przy toczeniu wałka Φ40 ÷ 50)?
Mając takie dane mógłbym je odnieść do uzyskiwanych na mojej maszynie. Mam silnik 0,6 kW ale jak "wjadę" za głęboko w materiał (stal) to potrafi wrzeciono zatrzymać (wcale poślizgu na pasie nie ma) :lol:

Chciałbym jeszcze zapytać, jakie śruby stosowane są w małych imakach nożowych (śruby trzymające nóż i śruba główna, chodzi o skok gwintu i średnicę)? Muszę wykonać nowy imak (większy), a nie mam dostępu to bardzo małej tokarki żeby pewne rzeczy porównać (pracuję czasem na C11MT).



Tagi:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”