Jaka mala tokarka dla 100% amatora

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

wt
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 426
Rejestracja: 20 gru 2008, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

tokarka

#11

Post napisał: wt » 15 kwie 2009, 00:16

Hobby Mat ma znacznie więcej niż 100 W, mimo że mam silnik jednofazowy. Ja używam takiej od lat. Produkcji na takiej i każdej podobnej to się pewnie nie zrobi, ale dokładność to na żadnej innej takiej nie uzyskuję. Przelot wrzeciona około 13, gwinty od 0,2. Zrobiłem kilka drobnych usprawnień, założyłem łożysko w jednym kole pasowym, bo była panewka, paski zębate, imak czteronożowy. Tokarka ma przystawkę frezerską, ale tylko do drobiazgów.



Tagi:


upadły_mnich
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1547
Rejestracja: 09 gru 2005, 11:52
Lokalizacja: Lublin

#12

Post napisał: upadły_mnich » 15 kwie 2009, 20:36

etet100 pisze:Zalozmy, ze wezmiemy na przyklad cos takiego

http://allegro.pl/item605...ka_stolowa.html

Czy ktos moze powiedziec mi (jako totalnemu laikowi) co z tym mozna zrobic ?
mam taką samą.
można wiele zrobić ale trzeba liczyć się z ograniczeniami. Ta tokarka z linku niby wygląda na w miarę kompletną ale nic nie wspomniano o kołach zębatych do toczenia gwintów (a ma taką możliwość i koła są stalowe). Silnik ma 180W ale właśnie na allegro ktoś licytuje 20 silników 370W 1-fazowych za jakieś 55zł z wysyłką - warto rozważyć zmianę czy w tej czy w podobnej.
Sztywność tej tokarki nie jest za wielka co daje się odczuć i ogólnie nad ceną tej konkretnie to bym się zastanawiał - po prostu ma komplet osłon (bez których można się obejść) a chyba nie ma kompletu kół zębatych (przydają się)
Ja toczyłem na niej np.: tarczę fi 150 aluminiową - bez problemów, również przetaczałem śruby stalowe. Problemem jest raczej tempo pracy. Nawet na takiej "zabawce" można w 2 godziny reklamówkę wiórów aluminiowych ustrugać :wink: oczywiście nie jest to wykładnikiem możliwości tokarki.
Trudno mi porównywać ją do chińskich tokarek za 1500zł bo wydaje mi się mniej sztywna ale za to nie ma w niej "plastików"
sprawność wg kobiety: stosunek wielkości wyjętej do wielkości włożonej


Autor tematu
etet100
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 569
Rejestracja: 24 lut 2008, 12:40
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#13

Post napisał: etet100 » 16 kwie 2009, 09:53

Dziekuje wszystkim. Bede sie staral na cos zapolowac. Moze sie uda.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”