Emc2, komplenty amator, prośba o pomoc i radę

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu LinuxCNC

Autor tematu
Zanixi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 20
Posty: 595
Rejestracja: 12 kwie 2011, 16:07
Lokalizacja: Siedlce

Emc2, komplenty amator, prośba o pomoc i radę

#1

Post napisał: Zanixi » 30 lis 2011, 22:41

Panowie, problem mam, 2h już czytam i czytam i nie wiem jak się do tego zabrać. Niedługo będę przestawiać sobie tokarynke na cnc. Więc i coś w programowaniu takowej wypadało by się dokształcić.

Ogólnie, bladego pojęcia o tym nie mam. Nawet g-kodów nie znam ;).

Dlatego chciałbym się dowiedzieć kilku rzeczy w tym temacie, mam nadzieję że znajdzie się ktoś pomocny:)

Po pierwsze, jakiego linuxa/ubutnu czy jak kolwiek inaczej się to nazywa zainstalować sobie na laptopie? Nadmienię, że mam tu Windowsa którego chciałbym zostawić w bierzącym stanie. Na początek wystarczy mi coś co będzie symulować obróbkę (bo i maszyna nie gotowa).

Ubuntu 10.10? Jeżeli tak, to jak się do tego zabrać? Przerażają mnie trochę te linuxy ;)



Tagi:

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 18
Posty: 7887
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#2

Post napisał: tuxcnc » 30 lis 2011, 23:18

EMC2 jest kompilowane wyłącznie pod wersje LTS.
W chwili obecnej działa pod 10.04 Lucid.
Można uruchomić bez instalacji albo zainstalować z CD Live lub USB Live http://www.linuxcnc.org/content/view/2/4/lang,polish/ .
Można zainstalować na komputerze z Windows tak, żeby mieć oba systemy i wybierać przy uruchomieniu komputera ten, który jest w danej chwili potrzebny.
Temat jest tak rozległy, że raczej nikt Ci nie będzie wszystkiego od początku i szczegółowo tłumaczył.
Szukaj w internecie, na przykład http://ubuntu.pl/forum/viewforum.php?f= ... e2fcb63718 .

.


Autor tematu
Zanixi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 20
Posty: 595
Rejestracja: 12 kwie 2011, 16:07
Lokalizacja: Siedlce

#3

Post napisał: Zanixi » 01 gru 2011, 00:09

Ja oczywiście nie wymagam by ktoś mi to szczegółowo tłumaczył... Na początek naprawdę wystarczy mi info typu: zainstaluj to, nie rób tego itp. Nie z lenistwa, ino tego jest multum.

Na moje, zrobię sobie nową partycję na dysku, ze strony: http://www.linuxcnc.org/content/view/21/4/lang,polish/ klikam download the ISO, ściągam, instaluje sobie na tej nowej partycji. Potem przy starcie systemu będę mieć do wyboru system?

W instrukcji: http://www.linuxcnc.org/docs/EMC2_Getting_Started.pdf, piszą, że:
1.2 Problematic Hardware
1.2.1 Laptops
Laptops are not generally suited to real time software step generation. Again a Latency Test run for
an extended time will give you the info you need to determine suitability.

Mam się tym przejmować? Zaznaczam, nie chcę maszyny do laptopa podpinać, tylko zrozumieć sam program.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 18
Posty: 7887
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#4

Post napisał: tuxcnc » 01 gru 2011, 07:30

Zdarza się, że Windows nie chce się uruchomić po zainstalowaniu Linuksa.
Szukaj na forum Ubuntu.
Symulacja powinna działać na laptopie.

.

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#5

Post napisał: Zienek » 01 gru 2011, 07:55

Wraz z instalacją Ubuntu instaluje się tzw. Grub (2, aktualnie jest w wersji 2).

Grub jest menedżerem startupu i jeśli wykryje wcześniej Windę, to doda ją do menu startup.
Najprawdopodobniej będziesz wtedy miał po świeżej instalacji 4 pozycje do wyboru.
Ubuntu,
Ubuntu (safe mode),
Memtest,
Windows.

Mówi się, że lapciaki mają zbyt ogarnięte systemy oszczędzania energii przez co zwalniają co tylko mogą. W tym są także zawarte protokoły obsługujące LPT.

Potestować nic nie szkodzi.
Próbuj.

Awatar użytkownika

jarenio
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 672
Rejestracja: 06 paź 2008, 22:48
Lokalizacja: TJE/KR
Kontakt:

#6

Post napisał: jarenio » 01 gru 2011, 11:56

Zanixi, na początek zrób sobie pod windą miejsce na linuxa, potrzebne Ci będą minimum 2 partycje (SWAP i systemowa), tak że wnida nie może zajmować więcej niż 2 podstawowych. Ubuntu jest na tyle sprytny, że poinformuje Cię podczas instalacji o istnieniu windy i da możliwość wgrania siebie na wolną przestrzeń dyskową.

a co to za laptopik ?? u mnie na starym compaqu jedna maszyna hula, ale tam nie potrzebuje niewiadomo czego.

Do samej nauki wystarczy postawić to umuntu z emc2 na wirtualnej maszynie (tak mam zrobione na prywatnym sprzęcie, ot komp bez LPT a z nudów można po pracy się pobawić i po testować różne rzeczy). Możesz sie też tak oswoić z samą instalacją, jeżeli nigdy wcześniej tego nie robiłęś.

Powodzenia w pracach
Pozdrawiam; Jarek


Autor tematu
Zanixi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 20
Posty: 595
Rejestracja: 12 kwie 2011, 16:07
Lokalizacja: Siedlce

#7

Post napisał: Zanixi » 01 gru 2011, 12:23

Na razie postęp taki, że nagrałem sobie płytkę;) Wezmę później jak mówisz, zrobię 2 partycje, nagram go, bo włączając z płyty to to się nie da, za głośno.

Napisałeś, że na wirtualnej maszynie, to jest coś konkretnego czy od tak, taka możliwość jest w programie? Jak się to włącza? Czytałem manuala (niestety po łebkach narazie) na początku trzeba ustawić wszystkie parametry maszynki, tak? to też mogę zrobić od tak, bo w sumie nikt potem na tych parametrach nie będzie rzeczywiście pracować, dobrze rozumiem?

Lapek, jakieś badziewie ze sklepu nie dla idiotów, emachines e725, acer to chyba jakiś.

Awatar użytkownika

pascalPL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 9
Posty: 547
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:19
Lokalizacja: Lublin

#8

Post napisał: pascalPL » 01 gru 2011, 15:05

Jak chcesz tylko testować i posiadać emc do symulacji, to proponuje inne rozwiązanie. Zainstaluj sobie virtualbox albo vmware player i zainstaluj ubuntu z obrazu .iso w maszynie virtualnej. Będziesz miał wtedy windows a jako gość będzie chodził linux w środowisku wirtualnym.

Docelowe sterowanie maszyny najlepiej postawic na jakimś starym sprzecie. U mnie sprawdza się nawet AMD Duron 700. Kernel RT chodzi bez zająknięcia.

Awatar użytkownika

jarenio
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 672
Rejestracja: 06 paź 2008, 22:48
Lokalizacja: TJE/KR
Kontakt:

#9

Post napisał: jarenio » 01 gru 2011, 15:55

Zanixi pisze:Napisałeś, że na wirtualnej maszynie, to jest coś konkretnego czy od tak, taka możliwość jest w programie? Jak się to włącza?
https://www.virtualbox.org/


Jak już postawisz linuxa to najlepiej ściągnąć http://linuxcnc.org/lucid/emc2-install-sim.sh , we właściwościach zezwolić na wykonywanie, uruchomić w terminalu i niech się zainstaluje.
Jest to wersja symulacyjna EMC2 :)
Pozdrawiam; Jarek

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 18
Posty: 7887
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#10

Post napisał: tuxcnc » 01 gru 2011, 18:04

Z zainstalowania Linuksa na maszynie wirtualnej taka korzyść jak z obejrzenia kilku filmów na Youtube ...

System powinien być postawiony na rzeczywistej maszynie z dostępem do internetu, żeby była możliwość doinstalowania i aktualizacji programów.
Na płycie CD mieści się może połowa pełnego systemu i zaraz po zainstalowaniu okazuje się, że czegoś brakuje.
Najbardziej widocznym brakiem na płycie EMC2 Live jest chyba fatalna polska lokalizacja.

Linux to nie tylko EMC2, to też sporo programów stanowiących alternatywę dla płatnych pod Windows.
Zainstaluj Inkscape, LibreCAD, dxf2gcode a będziesz miał czym wykonać pierwsze projekty.
Programy pod Linuksa są zwykle na licencji GPL, co między innymi oznacza, że zawsze masz dostęp do pełnej, najnowszej wersji, możesz ich używać komercyjnie i wolno Ci dokonywać w nich prawie dowolnych zmian.

.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „LinuxCNC (dawniej EMC2)”