Program do obsługi jednej osi wraz z kalibracją.

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych

Autor tematu
Katoo
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 16
Rejestracja: 07 lut 2010, 17:05
Lokalizacja: Bytom

Program do obsługi jednej osi wraz z kalibracją.

#1

Post napisał: Katoo » 03 gru 2012, 23:17

Witam mam zamiar złożyć prosty sterownik na at90usb162+ 2 czujniki indukcyjne (krańcowe) oraz silnik unipolarny. Szukam programu do obsługi jednej osi .Silnik ma poruszać tylko maszyne w górę oraz w dół oraz zrobić kalibrację. Idea polega na tym że maszyna ma się opuszczać o 1mm i podnosić o 1mm przy krótkim naciśnięciu przycisku lub ciągle przy przycisniętym. Zakres wychyłu maksymalnego i minimalnego będzie ograniczony czujnikami indukcyjnymi. Będzie to około 40cm, lecz żeby nie było tak łatwo silnik będzie napędzać przekładnie pasową i ślimakową. Więc policzenie przełożeń raczej nie możliwe. Dlatego chcę użyć takiego ,a nie innego mikrokontrolera by można było przeprowadzić kalibrację (podzielić ilość kroków przez dany wychył ograniczony czujnikami )żeby było fajnie maszyna jest zawieszona na pewnej wysokości . Jak myślicie da radę taki program stworzyć ? Czy trudne będzie połączenie uC z laptopem. Oczywiście tylko do kalibracji ,bo wyniki były by zapisane w uC.



Tagi:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7621
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#2

Post napisał: pukury » 03 gru 2012, 23:27

witam.
jeżeli przekładnia będzie na pasku zębatym i ślimaku to można policzyć - a jeżeli będzie na pasku klinowym i slimaku - to nie ma po co liczyć .
pasek klinowy ma poślizg - nieuchronny.
i cała kalibracja idzie się j..ć .
chyba że nie zrozumiałem opisu .
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares


Autor tematu
Katoo
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 16
Rejestracja: 07 lut 2010, 17:05
Lokalizacja: Bytom

#3

Post napisał: Katoo » 03 gru 2012, 23:31

przekładnia ślimakowa--->przekładnia pasowa (pasek klinowy)-->przekładnia ślimakowa. Wydaje mi się że podzielenie ilości kroków do wysokości będzie łatwiejsze niż proszenie się od firmy jakiekolwiek danych technicznych


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7621
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#4

Post napisał: pukury » 03 gru 2012, 23:34

witam.
ale pasek klinowy ma poślizg - mały ale ma.
i będzie on zmienny - w zależności o d zużycia , napięcia, itp.
już coś chyba o tym było - " onegdaj " :lol:
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”