Wiercenie otworów na obwodzie w Mastercam


Autor tematu
james007pl
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 14
Rejestracja: 06 kwie 2008, 22:28
Lokalizacja: warszawa

Wiercenie otworów na obwodzie w Mastercam

#1

Post napisał: james007pl » 27 cze 2011, 13:13

Witam

Mam problem z obróbką pewnego pierścienia na którego obwodzie ma zostać wykonane 24 otwory wraz z pewnymi pogłębieniami. Problem polega na tym że nie potrafię tak zamodelować obróbki wierceniem, aby oś narzędzia pokrywała się z osią wierconego otworu w modelu. Oś narzędzia zawsze pokrywa się z osią Z maszyny, więc mogę się domyślać że trzeba odpowiednio ustalić płaszczyznę obróbki. Jednak jak to zrobić dla wszystkich otworów?
Czy można jakoś skopiować pojedynczą obróbkę i wiercić tak samo kolejny otwór, tylko obrócić detal o jakiś kąt (w tym przypadku na obwodzie będą 24 otwory, czyli otwory są rozmieszczone co 15 stopni)?

Załączam pliki gotowego detalu jak ma wyglądać po obróbce i przygotówki w formacie Parasolid (X_T).

Obrazek

Tu znajduje się link do plików:

http://www.filefactory.com/file/cc06672 ... terCAM.zip

[ Dodano: 2011-06-27, 22:26 ]
Jeśli nikt nie będzie mi w stanie pomóc, to prosiłbym chociaż o jakieś przykładowe tutoriale albo przykłady w wersji polskiej lub angielskiej. Szukałem takowych, ale znalazłem jedynie wersję niemiecką i to jedynie na wersję 9.

Zapomniałem dodać że projekt wykonuje na MasterCAMie X3 :)



Tagi:


figofago
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 70
Rejestracja: 10 gru 2008, 22:36
Lokalizacja: świętokrzyskie

#2

Post napisał: figofago » 03 lip 2011, 13:06

Po pierwsze wg mojej wiedzy Twojego projektu nie da sie zrealizować na trzy osiowej maszynie. W Mastercamie nalezy wybrać maszynę co najmniej 4- osie.

Podany link nie działa więc trudno cokolwiek z tym zrobic.


Autor tematu
james007pl
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 14
Rejestracja: 06 kwie 2008, 22:28
Lokalizacja: warszawa

#3

Post napisał: james007pl » 13 lip 2011, 12:55

No dobrze, więc trochę uproszczę pytanie bo głowię się z tym dosyć długo a widzę że mój przypadek jest na tyle skomplikowany że ciężko go rozwikłać :)

Więc prośba jest następująca: czy ktoś może mi napisać jak zaprogramować obróbkę otworów na średnicy jakiegoś wałka/cylindra (podobnego jak mój ale o prostym kształcie) tak żeby były one rozmieszczone równomiernie na obwodzie i jakiej maszyny z jakimi ustawieniami mam użyć?

Może to być coś na styl poradnika ze screen shotami jak ktoś ma wiecej czasu, albo poprostu parę wskazówek jak ustalić przedmiot, na jakiej płaszczyźnie, którą obróbkę wybrać, jak je skopiować itp. Czyli wszystko co wam przyjdzie do głowy :wink:

Będę bardzo wdzięczny bo sporo już się z tym męczę :neutral:


kamosis
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 61
Rejestracja: 10 lut 2009, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

#4

Post napisał: kamosis » 18 lip 2011, 21:03

Można spróbować na 3 osiowej, ale raczej tylko z podzielnicą. Robisz wtedy wiercenie dla dwóch otworów i ręcznie obracasz o kąt podzielnice..


Autor tematu
james007pl
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 14
Rejestracja: 06 kwie 2008, 22:28
Lokalizacja: warszawa

#5

Post napisał: james007pl » 20 lip 2011, 14:42

Właśnie o takie rozwiązanie by mi chodziło :) Proste i skuteczne. Już odpisałem Panu na priv, dzisiaj wyślę pliki na maila :) Dziękuję i pozdrawiam.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mastercam”