Zalaczanie wyjsc podczas najechania na krancowki / probe

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
mysliwysop
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 02 kwie 2005, 20:19
Lokalizacja: Sopot

Zalaczanie wyjsc podczas najechania na krancowki / probe

#1

Post napisał: mysliwysop » 13 sty 2014, 09:53

Witam

Mam pewien problem z krańcówkami w Mach3 jak również z sygnałem PROBE.
Otóż po najechaniu na czujnik zmiany narzędzia i po chwilowym zatrzymaniu się na nim Mach3 załącza mi wyjścia OUTPUT (chociaż stanu takiego nie pokazuje w zakładce diagnostyka, tzn nie pokazuje że załączono wyjścia Output). Nie muszę mówić, ze efekt tego jest taki, że podczas najechania na czujnik zmiany narzędzia frezem może nastąpić niekontrolowane odpalenie wrzeciona z frezem i uszkodzenie tego czujnika. Problem pojawia się zawsze gdy czujnik jest zbyt długo wciśnięty. Wygląda to tak jakby po każdorazowym dotknięciu czujnika po jakimś stałym określonym czasie opóźnienia załączaly się przekaźniki płyty głównej (w moim przypadku wrzeciono i chłodzenie). Zauważyłem ze również po najechaniu na krańcówki bazowe jak i limitowe i zbyt długim ich przytrzymaniu (lub celowym naruszeniu i pozostawieniu na czas ok. 2 sek.) następuje ten sam problem wrzeciono i chłodziwo się odpalają. Jako że jest to stan niedopuszczalny i nie rozumiem dlaczego Mach3 wystawia takie sygnały na wyjściu zwracam się z zapytaniem na tym forum.

Konfiguracja:
Krańcówki limit i bazowe spięte razem równolegle pod jednym pinem.
Czujnik zmiany narzędzia na oddzielnym pinie.
Wersja Mach3 2.60.
Sterowanie z komputera stacjonarnego.

Co do wersji MAch3 to taka sama wersja wgrana na laptopa i jest wszystko OK.
Problem występuje na komputerze stacjonarnym, czyżby jakieś ustawienia samego portu LPT z poziomu np. BIOSA? (chociaz ECP jak zwykle ustawione) To by mogło wyjaśniać dlaczego Mach nie pokazuje zmiany stanu Output w zakładce diagnostyka podczas tych zdarzeń (normlanie gdy nakazuje odpalenie przekaźnikow stany te sie zmieniaja). Co o tym sądzicie? Miał ktoś podobne objawy? Może jednak gdzie w ustawieniach Mach-a?



Tagi:


Autor tematu
mysliwysop
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 02 kwie 2005, 20:19
Lokalizacja: Sopot

#2

Post napisał: mysliwysop » 14 sty 2014, 13:53

Zmiana wersji Mach'a rozwiazala problem. Widac problem taki mogl wystepowac w wersji 2.6 (chociaz nie na kazdym komputerze bo jak wspominalem na laptopie tego problemu nie bylo).

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”